Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση ελεύθερης πτώσης – προβλήματα και λύσεις

1. Ένα σώμα βάρους 1 kg πέφτει ελεύθερα από την ηρεμία, από ύψος 80 m. Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/s 2. Ποια είναι η κινητική ενέργεια όταν το σώμα χτυπήσει στο έδαφος;

Γνωστό:

Μάζα (m) = 1 kg

Ύψος (υ) = 80 μ.

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται: κινητική ενέργεια όταν το σώμα χτυπήσει το έδαφος

Λύση:

Η αρχική μηχανική ενέργεια (ME₂o ) = βαρυτική δυναμική ενέργεια (PE)

M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joules

Η τελική μηχανική ενέργεια (M E t ) = κινητική ενέργεια (K E )

Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας :

ΜΕ ο = ΜΕτ​​

Π Ε = Κ Ε

800 = Κ Ε

Η τελική κινητική ενέργεια είναι 800 Joules.

[irp]

2. Ένα σώμα 4 kg πέφτει ελεύθερα από την ηρεμία, από ύψος 10 m. Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 ms –2 . Ποια είναι η κινητική ενέργεια και η ταχύτητα σε ύψος 5 μέτρων πάνω από το έδαφος;

Γνωστό:

Η μεταβολή ύψους (h) = 10 – 5 = 5 μέτρα s

Μάζα (m) = 4 kg

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται: Κινητική ενέργεια στα 5 μέτρα πάνω από το έδαφος και ταχύτητα στα 5 μέτρα πάνω από το έδαφος

Λύση:

(α) Κινητική ενέργεια στα 5 μέτρα πάνω από το έδαφος

Η αρχική μηχανική ενέργεια (M E o ) = η βαρυτική δυναμική ενέργεια (P E )

M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joules

Η τελική μηχανική ενέργεια (EM t ) = κινητική ενέργεια (EK)

Μ Ε τ = Κ Ε

Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας ορίζει ότι η αρχική μηχανική ενέργεια = η τελική μηχανική ενέργεια.

ΜΕ ο = ΜΕτ​​

200 = Κ Ε

Η κινητική ενέργεια στα 5 μέτρα πάνω από το έδαφος είναι 200 ​​Joules.

(β) ταχύτητα στα 5 μέτρα πάνω από το έδαφος

Η αρχική μηχανική ενέργεια (M E o ) = η τελική μηχανική ενέργεια (M E t )

Π Ε = Κ Ε

200 = ½ mv²

2(200) / 4 = v 2

100 = v 2

v = √100

v = 10 m/s

Η ταχύτητα του σώματος σε ύψος 5 μέτρων από το έδαφος είναι 10 m/s.

[irp]

3. Ένα μάνγκο πέφτει ελεύθερα από στάση, από ύψος 2 μέτρων. Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 ms –2 . Προσδιορίστε την ταχύτητα ενός μάνγκο όταν χτυπά στο έδαφος.

Γνωστό:

Ύψος (υ) = 2 μέτρα β

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται: η ταχύτητα του μάνγκο όταν χτυπάει στο έδαφος.

Λύση:

Η αρχική μηχανική ενέργεια (M E o ) = η βαρυτική δυναμική ενέργεια (P E )

M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m

Η τελική μηχανική ενέργεια (M E t ) = η κινητική ενέργεια (K E )

M E t = K E = ½ mv2

Η αρχή διατήρησης της μηχανικής ενέργειας ορίζει ότι η αρχική μηχανική ενέργεια = η τελική μηχανική ενέργεια.

ΜΕ ο = ΜΕτ​​

20 m = ½ mv²

20 = ½ v 2

2(20) = v 2

40 = v 2

v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s

[wpdm_package id = '1166 ′]

  1. Προβλήματα και λύσεις έργου που επιτελείται από τη δύναμη
  2. Προβλήματα έργου-κινητικής ενέργειας και λύσεις
  3. Προβλήματα και λύσεις της αρχής έργου-μηχανικής ενέργειας
  4. Προβλήματα βαρυτικής δυναμικής ενέργειας και λύσεις
  5. Η πιθανή ενέργεια των ελαστικών ελατηρίων σε προβλήματα και λύσεις
  6. Προβλήματα ρεύματος και λύσεις
  7. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση ελεύθερης πτώσης
  8. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση προς τα πάνω και προς τα κάτω σε κίνηση ελεύθερης πτώσης
  9. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε καμπύλη επιφάνεια
  10. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για κίνηση σε κεκλιμένο επίπεδο
  11. Εφαρμογή της αρχής διατήρησης της μηχανικής ενέργειας για την κίνηση του βλήματος

Αφήστε ένα σχόλιο