1. Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται ένα γράφημα της δύναμης (F) ως προς την επιμήκυνση (x ). Βρείτε τη σταθερά του ελατηρίου!
Λύση
k = F / x
F = δύναμη (Νεύτωνας)
k = σταθερά ελατηρίου (Νιούτον/μέτρο)
x = η μεταβολή του μήκους (μέτρα)
Σταθερά ελατηρίου:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Προσδιορίστε τη σταθερά του ελατηρίου.

Λύση
Σταθερά ελατηρίου:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Το ελατήριο Α έχει αρχικό μήκος 60 cm και το ελατήριο Β έχει αρχικό μήκος 90 cm. Το ελατήριο Α έχει σταθερά 100 N/m, το ελατήριο Β έχει σταθερά 200 N/m. Ο λόγος της μεταβολής του μήκους του ελατηρίου Α προς την μεταβολή του μήκους του ελατηρίου Β είναι…
Γνωστό:
Σταθερά ελατηρίου A (k A ) = 100 N/m
Σταθερά ελατηρίου B (kB ) = 200 N/m
Δύναμη στο ελατήριο A (F A ) = F
Δύναμη στο ελατήριο B (F B ) = F
Ζητείται: Δl A : Δl B
Λύση:
Ο τύπος του νόμου του Hooke:
Δl = F / k
Δl = η μεταβολή του μήκους, F = δύναμη, k = σταθερά
Η μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου Α:
Δl A = F A / k A = F / 100
Η μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου Β:
Δl B = F B / k B = F / 200
Ο λόγος της μεταβολής του μήκους του ελατηρίου Α προς την μεταβολή του μήκους του ελατηρίου Β:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Ένα νάιλον σπάγκο με αρχικό μήκος 20 cm, τραβιέται από μια δύναμη 10 N. Η μεταβολή στο μήκος του σπάγκου είναι 2 cm. Να προσδιορίσετε το μέγεθος της δύναμης αν η μεταβολή στο μήκος είναι 6 cm.
Γνωστό:
Δύναμη (F) = 10 N
Η μεταβολή του μήκους ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Ζητούμενο: το μέγεθος της δύναμης (F) αν Δl = 0.06 m.
Λύση:
Σταθερά:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Το μέγεθος της δύναμης (F) αν Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 Ν
[irp]
[wpdm_package id = '689 ′]