1. To masser m1 = 2 kg og m2 = 5 kg er på et skråplan og er forbundet med hinanden af en snor som vist på figuren. Koefficienten for den kinetiske friktion mellem m1 og hældningen er 0.2, og koefficienten for den kinetiske friktion mellem m2 og hældningen er 0.1.
(a) Bestem deres acceleration
(b) Bestem trækkraften

Kendt:
Masse 1 (m1 ) = 2 kg
Masse² (m² ) = 4 kg
Kinetisk friktionskoefficient mellem m1 og skråplan ( μk1 ) = 0.2
Kinetisk friktionskoefficient mellem m² og skråplan (μk² ) = 0.1
Tyngdeacceleration (g) = 9.8 m/ s²
a) Størrelsen og retningen af accelerationen

w 1 = vægt 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Newton
w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Newton
w₁y = w₁ cos₃⁻¹ o = (19.6 N)(0.87) = 17 Newton
N1 = Normalkraften på m1 = w1y = 17 Newton
F k1 = Den kinetiske friktionskraft på m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Newton
---
w² = vægt² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 Newton
w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 Newton
w²y = w² cos 60 o = ( 39.2 N)(0.5) = 19.6 Newton
N² = Normalkraften på m² = w²y = 19.6 Newton
F k2 = Den kinetiske friktionskraft på m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Newton
---
Størrelsen af accelerationen:
∑ Fx = max
w 2x > w 1x , så accelerationens retning er den samme som retningen af w 2x.
Kræfter, der peger langs accelerationen, er positive, og kræfter, der har en modsatrettet retning af accelerationen, er negative.
w2x - Fk2 - T2 + T1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2) Denx
w²x – Fk² – w¹x – Fk¹ = ( m² + m² ) og x
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) x
a x = 18.94 N : 6 kg
a x = 3.16 m/ s²
Accelerationens størrelse = 3.16 m/s² . Accelerationens retning = retningen af T1 = retningen af w2x
b) Størrelsen af trækkraften
Anvend Newtons anden lov på objektet 2:
w²x – Fk² – T² = m² ax
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg)(3.16 m/s 2 )
32.14 N – T2 = 12.64 N
T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Newton
Spændingskraften = T = T1 = T2 = 19.5 Newton
[irp]
2. m1 = 4 kg, m2 = 2 kg. Bestem (a) størrelsen og retningen af accelerationen (b) størrelsen af trækkraften, der forbinder m1 og m2 ( c) størrelsen af trækkraften, der forbinder remskive og tag.

Løsning

w1 = m1 g = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 Newton
w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Newton
a) Accelerationens størrelse og retning
∑ F y = ma y
w1 > w2 , så objektets retning er den samme som retningen af vægten 1 ( w1 ) . Kræfter, der har samme retning som accelerationen, er positive, og kræfter, der har den modsatte retning af accelerationen, er negative.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) og y
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) og y
39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a y
19.6 N = (6 kg) y
ay = 19.6 N: 6 kg
en y = 3.26 m/ s²
Accelerationens størrelse = 3.26 m/s² . Accelerationens retning = retningen af w1.
b) Størrelsen af den trækkraft, der forbinder m1 og m2
Anvend Newtons anden lov på m² :
∑ F y = ma y
w 1 – T 1 = m 1 a y
39.2 N – T 1 = (4 kg)( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T1 = 13.04 N
T1 = 39.2 N – 13.04 N
T1 = 26.16 Newton
Størrelsen af den spændingskraft, der forbinder objekter = T = T1 = T2 = 26.16 Newton
c) Størrelsen af den trækkraft, der forbinder remskive og tag.
Remskiven er i hvile:
∑ F y = may —— ay = 0
∑ F y = 0
Opadgående kræfter er positive, nedadgående kræfter er negative:
T3 – T1 – T2 = 0
T3 = T1 + T2
T1 og T2 har samme størrelsesorden , T1 = T2 = T = 26.16 N :
T3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Newton
[irp]
3. Blok 1 (m² = 10 kg) og blok 2 (m² = 15 kg) er forbundet med en snor over en friktionsfri remskive. Koefficienten for den statiske friktion mellem blok 2 med hældning = 0.6. Koefficienten for den kinetiske friktion mellem blok 2 med hældning = 0.42. Bestem (a) Størrelsen af den minimale kraft F, der udøves på objekterne, således at objekterne accelererer opad. (b) Bestem størrelsen af trækkraften.

Løsning

w² = Blokkens vægt 1 = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 Newton
w² = Blokkens vægt 2 = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 Newton
w₁y = w₁ cos₁₁₀ o = (147 N ) (0.87) = 127.89 Newton
w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 Newton
N2 = Normalkraften på blokken 2 = w2y = 127.89 Newton
F k2 = Den kinetiske friktionskraft på blokken 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Newton
F s2 = Den statiske friktionskraft på blokken 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Newton
a) Størrelsen af den minimale kraft F, der udøves på objekterne, således at objekterne accelererer opad
∑ Fx = max —— ax = 0
∑ Fx = 0
Opadgående kræfter og højregående kræfter er positive, nedadgående kræfter og venstregående kræfter er negative.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = Fk² + w²x + w¹
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Newton
b) Størrelsen af trækkraften
Anvend Newtons bevægelseslov på blok 1:
∑ F y = may —— ay = 0
∑ F y = 0
T1 – w1 = 0
T1 = w1 = 98 Newton
Anvend Newtons bevægelseslov på blok 2:
F – F k2 – w 2x – T 2 = 0
T2 = F – Fk2 – w2x
T2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
T2 = 98 Newton
Størrelsen af trækkraften = T1 = T2 = T = 98 Newton
[irp]
4. Blok 1 (m³ = 16 kg) ligger på en vandret overflade, og blok 2 (m³ = 12 kg) ligger på et glat, skrånende plan, forbundet med en snor, der passerer over en lille, friktionsfri remskive. Blok 3 (m³ = 5 kg) ligger på blok 2. Koefficienten for den kinetiske friktion mellem blok 2 og den vandrette overflade er 0,4. Koefficienten for den statiske friktion mellem blok 2 og blok 3 er 0,3.
(a) Når systemet slippes fra hvile, glider blok 3 og blok 2 stadig sammen?
(b) Hvis der er blok 3, hvad er så accelerationen af blok 1 og blok 2?

opløsning:
a) Når systemet slippes fra hvile, glider blok 3 og blok 2 stadig sammen?

w³ = Blokkens vægt ³ = m³ g = (16 kg)(9.8 m/s² ) = 156.8 Newton
w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Newton
w₁y = w₁ cos₁₁₀ o = (156.8 N ) (0.5) = 78.4 Newton
N1 = Normalkraften , der udøves på blok 1 af det skrå plan = w1y = 78.4 Newton
w³ = Blokkens vægt ³ = m³ g = (5 kg)(9.8 m/s² ) = 49 Newton
N 23 = Normalkraften, der udøves på blok 3 af blok 2 = w 3 = 49 Newton
N 32 = Normalkraften, der udøves på blok 2 af blok 3 = N 23 = w 3 = 49 Newton
(N23 og N32 er handlings - reaktionspar )
F s²3 = Den statiske friktionskraft , der udøves på blok 23 af blok 2 = μ s N²23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Newton
Fs32 = Kraften af den statiske friktion , der udøves på blok 2 af blok 3 = Fs23 = 14.7 Newton
(Fs23 og Fs32 er handlings -reaktionspar )
w² = Blokkens vægt 2 = m² g = (12 kg)(9.8 m/s² ) = 117.6 Newton
N2 = Normalkraften , der udøves på objektet 2 af den vandrette overflade = w2 + N32 = 117.6 Newton + 49
Newton = 166.6 Newton
F k2 = Den kinetiske friktionskraft på blokken 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Newton
Anvend Newtons bevægelseslov på blok 3:
∑ Fx = max
F s²3 = m³ ax
—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μ s m³ g = m³ a x
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²
Den maksimale acceleration af blok 3, således at blok 3 og blok 2 stadig glider sammen, er 2.94 m/ s².
Nu beregner vi størrelsen af systemets acceleration efter at være blevet sluppet fra hvile.
Retningen af blokkens forskydning = retningen af blokkens acceleration = retningen af T2 = retningen af w1x.
∑ Fx = max
w1x - T1 + T2 - Fk2 - Fs32 + Fs23 = (m1 +m2 +m3) Denx
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 + m3 ) ax
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) x
ax = 2.11 m/ s²
ax er positiv, hvilket betyder , at retningen af blokforskydningen eller retningen af accelerationen er den samme som retningen af T2 eller retningen af w1x.
Accelerationens størrelse er 2.11 m/s² , hvilket er lavere end 2.94 m/s² , så vi kan konkludere, at blok 3 og blok 2 stadig glider sammen efter at være blevet sluppet fra hvile.
b) Størrelsen af accelerationen af blok 1 og blok 2
∑ Fx = max
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 ) ax
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Newton
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Masse og vægt
- Normal kraft
- Newtons anden bevægelseslov
- Friktionskraft
- Bevægelse på den vandrette overflade uden friktionskraft
- Bevægelsen af to legemer med samme acceleration på en ru vandret overflade med friktionskraften
- Bevægelse på det skrå plan uden friktionskraft
- Bevægelse på det ru skråplan med friktionskraften
- Bevægelse i en elevator
- Legemers bevægelse er forbundet af snore og taljer
- To legemer med samme accelerationsstørrelse
- Afrunding af en flad kurve – dynamikken i en cirkulær bevægelse
- Afrunding af en hældende kurve – dynamikken i en cirkulær bevægelse
- Ensartet bevægelse i en vandret cirkel
- Centripetalkraft i ensartet cirkulær bevægelse
Læs mere