Løste problemer i lineær bevægelse – Konstant acceleration
1. En bil accelererer fra stilstand til 20 m/s på 10 sekunder. Bestem bilens acceleration!
Løsning
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 0 (hvile)
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Sluthastighed (vt ) = 20 m/s
Ønsket : Acceleration (a)
opløsning:
v t = v o + ved
20 = 0 + (a)(10)
20 = 10 a
a = 20/10
a = 2 m/ s²
[irp]
2. En bil decelererer fra 30 m/s til stilstand på 10 sekunder. Bestem bilens acceleration.
Løsning
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 30 m/s
Sluthastighed (v t ) = 0
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Ønsket: acceleration (a)
opløsning:
v t = v o + ved
0 = 30 + (a)(10)
– 30 = 10 a
a = – 30 / 10
a = -3 m/ s²
Det negative fortegnet vises, fordi sluthastigheden er mindre end starthastigheden.
[irp]
3. En bil starter og accelererer med en konstant hastighed på 4 m/s² på 1 sekund. Bestem hastighed og afstand efter 10 sekunder.
Løsning
(a) Hastighed
Acceleration 4 m/s² betyder en hastighedsforøgelse på 4 m/s hvert sekund. Efter 2 sekunder er bilens hastighed 8 m/s. Efter 10 sekunder er bilens hastighed 40 m/s.
(b) Afstand
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 0
Sluthastighed (vt ) = 40 m/s
Acceleration (a) = 4 m/ s²
Ønskes: Afstand
opløsning:
s = v o t + ½ ved 2 = 0 + ½ (4)(10 2 ) = (2)(100) = 200 meter
[irp]
4. En bil kører med en konstant hastighed på 10 m/s og decelererer derefter med en konstant hastighed på 2 m/s² indtil den holder stille. Bestem den forløbne tid og bilens afstand før den holder stille.
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 10 m/s
Acceleration (a) = -2 m/s² ( Det negative fortegnet vises, fordi sluthastigheden er mindre end starthastigheden)
Sluthastighed (vt ) = 0 (hvile)
Ønskes: Tidsinterval og afstand
opløsning:
(a) Tidsinterval (t)
v t = v o + ved
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 t
t = 10 / 2 = 5 sekunder
(b) Afstand
vt² = v² + 2 som
0 = 10² + 2(-2) sekunder
0 = 100 – 4 sekunder
100 = 4 sekunder
s = 100 / 4 = 25 meter
[irp]
5. En bil kører med 40 m/s og decelererer med en konstant hastighed på 4 m/s² indtil den holder stille. Bestem hastighed og afstand efter deceleration på 10 sekunder!
Løsning
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 40 m/s
Acceleration (a) = -4 m/ s²
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Ønsket: sluthastighed (v t ) og afstand (s)
opløsning:
(a) Sluthastighed
v t = v o + ved = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
0 m/s betyder bilhold.
(b) Afstand
s = v o t + ½ ved 2 = (40)(10) + ½ (-4)(10 2 ) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 meter
[irp]
6. Bestem afstanden efter 10 sekunder!

Løsning
Afstand: s = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 meter
7. Bestem afstanden efter 4 sekunder!

Løsning
Afstand = kvadratisk areal + trekantet areal
Afstand = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 meter
8. Bestem bilens afstand efter 4 sekunder!
Løsning

Afstand = trekantet areal = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 meter
9. En bil kører med 90 km/t forbi en politibil, der holder ved siden af vejen. Et minut senere forfølger politibilen den med 0.8 m/s² . Hvor langt når politibilen bilen?
Kendt:
Bilens hastighed (v) = 90 km/time = 90,000 meter / 3600 sekunder = 25 meter/sekund
Tidsinterval (t) = 1 minut = 60 sekunder
Acceleration af politibil (a) = 0.8 m/ s²
Politibilens starthastighed (v o ) = 0 m/s
Efterlyst: Afstand tilbagelagt af politibil
opløsning:
Bilen kører med konstant hastighed. Bilens tilbagelagte afstand:
Indledende afstand:
s = vt = (25)(60) = 1500 meter
Slutdistance:
s = vt = (25)(t)
Samlet afstand = 1500 + 25 t
Politibilen kører med konstant acceleration. Afstand tilbagelagt af politibilen:
s = v o t + ½ ved 2 = (0)(t) + ½ (0.8)(t² ) = 0 + 0.4 t² = 0.4 t²
Når politibilen når bilen, er den tilbagelagte afstand af politibilen den samme som den tilbagelagte afstand af bilen.
Køreafstand med bil = kørt afstand af politibil
1500 + 25 t = 0.4 t²
0.4 t 2 – 25 t – 1500 = 0
Brug kvadratisk formel:

Afstand tilbagelagt af politibilen:
s = 0.4 t² = (0.4)(100² ) = (0.4)(10,000) = 4000 meter s = 4 km
10. En bil bevæger sig med en konstant hastighed på 24 m/s og bremser, således at den har en konstant deceleration på 0.952 m/s² . Bestem bilens hastighed efter en afstand på 250 meter.
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 24 m/s
Acceleration (a) = – 0.952 m/s² ( negativt fortegn på grund af deceleration )
Afstand ( d ) = 250 meter s
Ønskes: Bilens hastighed efter 250 meter
opløsning:
Kendt: starthastighed (vo), acceleration (A), afstand (d), ønsket: sluthastighed (vt) så brug ligningen for vt2 = vo2 + 2 til d
vt = sluthastighed , v o = starthastighed , a = acceleration , d = afstand
vt² = (24) ² + (2)(-0.952)( 250 )
vt2 = 576 – 476
vt² = 100
vt = √100
vt = 10 m/ s
[irp]
[wpdm_package id='507′]
[wpdm_package id='517′]
- Afstand og forskydning
- Gennemsnitshastighed og gennemsnitshastighed
- Konstant hastighed
- Konstant acceleration
- Frit faldbevægelse
- Nedadgående bevægelse i frit fald
- Op- og nedadgående bevægelse i frit fald