Tyngdekraftsligning

3 spørgsmål om tyngdekraftsligningen

1. Tre partikler med hver en masse på 1 kg befinder sig i hjørnerne af en ligesidet trekant, hvis sider er 1 m lange. Hvor stor er tyngdekraften, som hver punktpartikel oplever (i G)?

LøsningTyngdekraftsligning 1

Størrelsen af ​​den tyngdekraft, som en af ​​partiklerne oplever.

F12 = G( m1 )(m2 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

F13 = G( m1 )(m3 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

Resulterende tyngdekraft i punkt 1:

Læs mere

Elektrisk feltligning

3 spørgsmål om ligninger for elektriske felter

1. En ledende kugle med en radius på 10 cm har en elektrisk ladning på 500 μC. Punkterne A, B og C ligger på linje med kuglens centrum i en afstand af henholdsvis 12 cm, 10 cm og 8 cm fra kuglens centrum. Beregn den elektriske feltstyrke ved punkterne A, B og C!

kendte:Elektrisk feltligning 1

Radius af den ledende kugle (R) = 10 cm = 0.1 m

Elektrisk ladning (q) = 500 μC = 500 x 10-6 C

r A = 12 cm = 0,12 m

rB = 10 cm = 0,1 m

rC = 8 cm = 0,08 m

Coulomb-konstant (k) = 9 x 10⁶

Ønsket: Den elektriske feltstyrke ved punkt A (EA ) , ved punkt B (EB ) og ved punkt C ( EC )

Opløsning:

Læs mere

Fjederkonstantligning

3 spørgsmål om ligningen for fjederkonstant

1. En fjeder i frit ophæng har en længde på 10 cm. I den frie ende er en vægt på 200 gram ophængt, således at fjederens længde er 11 cm. Hvis g = 10 m/s² , hvad er så fjederkraftkonstanten?

kendt:

Fjederens startlængde (y1 ) = 10 cm = 0.10 m

Fjederens endelige længde (y² ) = 11 cm = 0.11 m

Ændring af fjederlængde (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 meter

Lastens masse (m) = 200 gram = 0.2 kg

Lastvægt (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newton

Ønsket: Fjederkonstant (k)

Opløsning:

Læs mere

Potentiel forskelsligning

3 spørgsmål om potentialforskelsligning

1. En elektrisk ladning bevæger sig i et homogent elektrisk felt med en kraft på 2√3 N over en afstand på 20 cm. Hvis kraftens retning er i en vinkel på 30 ° i forhold til den elektriske ladnings forskydning, hvad er så forskellen i den elektriske potentielle energi ved den elektriske ladnings start- og slutposition?

kendt:

Kraft (F) = 2√3 N

Afstand (s) = 20 cm = 0.2 m

Vinkel (θ) = 30 °

Ønskes: Elektrisk potentialforskel

Opløsning:

Læs mere

Ligning for vinkelhastighed

3 spørgsmål om vinkelhastighedsligningen

1. Et objekt, der bevæger sig i en cirkulær bane, har en radius på 0.5 m. Partiklen er i stand til at dække en vinkel på 60π rad på 15 sekunder. Bestem objektets vinkelhastighed.

kendt:

Radius (r) = 0.5 meter

Vinkel (θ) = 60π rad

Tidsinterval (t) = 15 sekunder

Ønsket: Vinkelhastighed (ω)

Opløsning:

Læs mere

Den resulterende kraftligning

3 spørgsmål om den resulterende kraftligning

1. En bil med en masse på 5 tons bevæger sig fra stilstand på 50 sekunder og når en hastighed på 72 km/t. Kraften på bilen er…

kendt:

Masse (m) = 5 tons = 5000 kg

Starthastighed (vo) = 0

Sluthastighed (vt) = 72 km/t = 20 m/s

Tidsinterval (t) = 50 sekunder

Ønskes: Kraft (F)

Opløsning:

Læs mere

Impulsligning

3 spørgsmål om impulsligning

1. En bil med en masse på 250 kg bevæger sig med en hastighed på 72 km/t og accelereres derefter med en konstant kraft, så dens hastighed bliver 80 km/t på 5 sekunder. Bestem impulsen i 5 sekunder.

kendt:

Bilens masse (m) = 250 kg

Starthastighed (v o ) = 72 km/t = 20 m/s

Sluthastighed (v t ) = 80 km/t = 22 m/s

Tidsinterval (t) = 5 sekunder

Ønskes: Bestem impuls (I)

Opløsning:

Læs mere

Friktionskraftligning

3 spørgsmål om friktionskraftligningen

1. Blok A på 3 kg placeres på bordet og bindes derefter til et reb, der er forbundet til sten B = 2 kg via en trisse som vist. Trissernes masse og friktion negligeres. Tyngdeacceleration g = 10 m/s² . Bestem systemets acceleration og spændingen i rebet, hvis:

a) glat bordFriktionskraftligning 1

b) et ru bord med en kinetisk friktionskoefficient på 0.4

kendt:

Massen af ​​blok A (m²A ) = 3 kg

Massen af ​​sten B (mB ) = 2 kg

Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²

Vægt af blok A (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newton

Vægt af sten B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newton

Ønsket: Systemets acceleration (a) og spændingen i rebet (T)

Opløsning:

Læs mere

Normalkraftligning

3 spørgsmål om normalkraftligningen

1. En blok har en masse på 5 kg. Hvis g = 10 m/s² , bestem:

a) blokkens vægt

b) normalkraften, hvis blokken placeres på et fladt plan

c) normalkraften, hvis blokken hviler på et skråplan, der danner en vinkel på 30 ° med vandret

kendt:

Blokkens masse (m) = 5 kg

Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²

Ønskes: w, N på planet og N på hældningen

Opløsning:

Læs mere

Rebspændingsligning

3 spørgsmål om rebspændingsligningen

1. Billedet nedenfor viser tre blokke, nemlig A, B og C, som er placeret på et glat vandret plan. Hvis masse A = 1 kg, masse B = 2 kg og masse C = 2 kg og F = 10 N, bestem da forholdet mellem spændingen i rebet mellem A og B og spændingen i rebet mellem B og C.

kendt:Rebspændingsligning 1

Massen af ​​A (m A ) = 1 kg

Masse B (mB ) = 2 kg

Massen af ​​C (mC ) = 2 kg

Trækkraft (F) = 10 N

Ønskes: T AB : T BC

Opløsning:

Læs mere