Bevægelse på det groft skrånende plan med friktionskraften – anvendelse af Newtons bevægelseslov, problemer og løsninger

1. Objektets masse = 2 kg, tyngdeacceleration = 9.8 m/s² , statisk friktionskoefficient = 0.2, kinetisk friktionskoefficient = 0.1. Er objektet i hvile eller accelererer det? Hvis objektet accelereres, find (a) nettokraften (b) størrelsen og retningen af ​​kassens acceleration!

Bevægelse på et ru skråplan med friktionskraft - anvendelse af Newtons bevægelseslov, problemer og løsninger 1

Løsning

Bevægelse på et ru skråplan med friktionskraft - anvendelse af Newtons bevægelseslov, problemer og løsninger 2

Kendt:

Masse (m) = 2 kg

Tyngdeacceleration (g) = 9.8 m/ s²

Koefficient for statisk friktion ( μs ) = 0.2

Kinetisk friktionskoefficient ( μk ) = 0.1

Vægt (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newton

Den vandrette komponent af vægten (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newton

Den vertikale komponent af vægten (w/ y ) = w/cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newton

Normalkraften (N) = w y = 9.8√3 Newton

Kraften af ​​den statiske friktion (fs ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton

Den kinetiske friktionskraft (fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton

opløsning:

Objektet er i hvile, hvis wx < fs , objektet bevæger sig nedad, hvis wx > fs.

wx = 9.8 Newton og fs = 3.39 Newton.

(a) nettokraften

∑ F = wx – fk = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newton

(b) accelerationens størrelse og retning

∑ F = ma

8.11 = (2) a

a = 4.05

Accelerationens størrelse = 4.05 m/s² og accelerationens retning = nedadgående.

[irp]

2. Objektets masse = 4 kg, tyngdeacceleration = 9,8 m/s² . Kinetisk friktionskoefficient = 0.2 og statisk friktionskoefficient = 0.4. Kraftens størrelse F = 40 Newton. Er objektet i ro, eller glider det ned? Hvis objektet glider ned, find (a) nettokraften, (b) accelerationens størrelse og retning!

Bevægelse på et ru skråplan med friktionskraft - anvendelse af Newtons bevægelseslov, problemer og løsninger 3

Løsning

Bevægelse på et ru skråplan med friktionskraft - anvendelse af Newtons bevægelseslov, problemer og løsninger 4

Kendt:

Masse (m) = 4 kg

Tyngdeacceleration (g) = 9.8 m/ s²

Den statiske friktionskoefficient ( μs ) = 0.4

Den kinetiske friktionskoefficient ( μk ) = 0.2

Vægt (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newton

Den vandrette komponent af vægten (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newton

Den vertikale komponent af vægten (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Newton

Normalkraften (N) = w y = 19.6√3 Newton = 33.95 Newton

den statiske friktionskraft (fs ) = μs , N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newton

Den kinetiske friktionskraft (fk ) = μk N = (0.2)(33.95) = 6.79 Newton

F = 40 Newton

opløsning:

Objektet glider ned, hvis F < wx + fs . Objektet glider op, hvis F > wx + fs.

F = 40 Newton, wx = 19.6 Newton og fs = 13.58 Newton.

F er større end wx + fs , så objektet glider op.

(a) Nettokraften

∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newton

(b) Størrelsen og retningen af ​​accelerationen

∑ F = ma

6.4 = (4) a

a = 1.6

Accelerationens størrelse er 1.6 m/s² , og accelerationens retning er opadgående.

[irp]

[wpdm_package id='481′]

  1. Masse og vægt
  2. Normal kraft
  3. Newtons anden bevægelseslov
  4. Friktionskraft
  5. Bevægelse på den vandrette overflade uden friktionskraft
  6. Bevægelsen af ​​to legemer med samme acceleration på en ru vandret overflade med friktionskraften
  7. Bevægelse på det skrå plan uden friktionskraft
  8. Bevægelse på det ru skråplan med friktionskraften
  9. Bevægelse i en elevator
  10. Legemers bevægelse er forbundet af snore og taljer
  11. To legemer med samme accelerationsstørrelse
  12. Afrunding af en flad kurve – dynamikken i en cirkulær bevægelse
  13. Afrunding af en hældende kurve – dynamikken i en cirkulær bevægelse
  14. Ensartet bevægelse i en vandret cirkel
  15. Centripetalkraft i ensartet cirkulær bevægelse

Efterlad en kommentar