Řešené úlohy v pohybu projektilu – určení horizontálního posunutí
1. Kopnutý fotbalový míč se od země odrazí pod úhlem θ = 60 ° , přičemž vodorovná rovina má počáteční rychlost 16 m/s. Jak dlouho to bude trvat, než míč dopadne na zem?
Známý:
Úhel ( θ ) = 60 °
Počáteční rychlost (v o ) = 16 m/s
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Hledaný posun: Horizontální posun (x)
Řešení:
Horizontální složka počáteční rychlosti:
v ox = v o cos θ = (16 m/s) (cos 60 o ) = (16 m/s) (0.5) = 8 m/s
Vertikální složka počáteční rychlosti:
v oy = v o sin θ = (16 m/s) (sin 60 o ) = (16 m/s) (0.5 √ 3 ) = 8 √ 3 m/s
Pohyb projektilu lze pochopit oddělenou analýzou horizontální a vertikální složky pohybu. Pohyb v ose x probíhá konstantní rychlostí a pohyb v ose y probíhá konstantním gravitačním zrychlením.
Čas ve vzduchu
Doba, po kterou setrvá ve vzduchu, je určena pohybem osy y. Nejprve zjistíme čas pomocí pohybu osy y a poté tuto časovou hodnotu použijeme v rovnicích pro osu x ( rovnice konstantní rychlosti ).
Zvolte směr nahoru jako kladný a směr dolů jako záporný.
Známý:
Počáteční rychlost (v₂o ) = 8 √ 3 m/s (v₂o směr nahoru)
Gravitační zrychlení (g) = -10 m/s² ( g směrem dolů)
Výška (h) = 0 (míč je zpět ve stejné poloze)
Hledá se: Čas ve vzduchu
Řešení:
h = v o t + 1/2 gt 2
0 = ( 8 √3 ) t + 1/2 (-10) t²
0 = 8 √ 3 t – 5 t 2
8 √ 3 t = 5 t 2
8 (1.7) = 5 t
14 = 5 t
t = 14 / 5 = 2.8 sekundy
Horizontální posun
Známý:
Rychlost (v) = 8 m/s
Časový interval (t) = 2.8 sekund
Hledá se: Výtlak
Řešení:
x = vt = (8 m/s)(2.8 s) = 22.4 metrů
Horizontální posunutí je 22.4 metru.
2. Těleso je vrháno vzhůru pod úhlem 60 ° s vodorovnou rovinou z budovy vysoké 50 metrů. Jeho počáteční rychlost je 30 m/s. Vypočítejte vodorovné posunutí! Těžké zrychlení je 10 m/ s².
Známý:
Úhel ( θ ) = 60 °
Výška (v) = 15 m
Počáteční rychlost (v o ) = 30 m/s
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Hledá se: x
Řešení:
Horizontální složka počáteční rychlosti ::
v ox = v o cos θ = (30 m/s) (cos 60 o ) = (30 m/s) (0.5) = 15 m/s
Vertikální složka počáteční rychlosti:
v oy = v o sin θ = (30 m/s) (sin 60 o ) = (30 m/s) (0.5 √ 3 ) = 15 √ 3 m/s
Čas ve vzduchu
Nejprve zjistíme čas pomocí pohybu v ose y a poté tuto časovou hodnotu použijeme v rovnicích pro osu x (rovnice konstantní rychlosti). Volíme směr nahoru jako kladný a směr dolů jako záporný.
Známý:
Počáteční rychlost (v o ) = 15 √ 3 m/s (směrem nahoru)
Gravitační zrychlení (g) = -10 m/s² ( záporné směr dolů)
Výška (h) = -50 (zem 50 metrů pod počáteční pozicí)
Hledá se: t
Řešení:
h = v o t + 1/2 gt 2
-50 = ( 15 √ 3 ) t + 1/2 (-10) t²
-50 = 15 √ 3 t – 5 t 2
5 t 2 – 15 √ 3 t – 50 = 0
Vypočítejte čas pomocí tohoto vzorce:
a = 5, b = –15 √ 3, c = –50

Doba ve vzduchu je 6.7 sekundy.
Horizontální posunutí:
Známý:
Rychlost (v) = 15 m/s
Časový interval (t) = 6.7 sekund
Hledá se: výtlak
Řešení:
s = vt = (15 m/s)(6.7 s) = 100.5 metrů
Horizontální posunutí je 100.5 metru.
3. Malá koule je vrhána vodorovně s počáteční rychlostí v o = 10 m/s z budovy vysoké 10 metrů. Vypočítejte vodorovné posunutí ! Těžiště je 10 m/ s²
Známý:
Výška (v) = 10 m
Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Hledá se: x
Řešení:
Horizontální složka počáteční rychlosti = počáteční rychlost = 10 m/s.
Čas ve vzduchu
Čas ve vzduchu vypočítaný pomocí rovnice volného pádu.
Známý:
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Výška (v) = 10 metrů
Hledá se: t
Řešení:
h = 1/2 gt 2
10 = 1/2 (10) t²
10 = 5 t²
t² = 10 / 5 = 2
t = √2 = 1.4 sekundy
Horizontální posun
Horizontální posunutí se vypočítá pomocí rovnice pohybu při konstantní rychlosti.
Známý:
Rychlost (v) = 10 m/s
Časový interval (t) = 1.4 sekund
Hledá se: x
Řešení:
s = vt = (10 m/s)(1.4 s) = 14 metrů
Horizontální posunutí je 14 metru.
[wpdm_package id='526']
[wpdm_package id='536']
- Rozložte počáteční rychlost na horizontální a vertikální složky
- Určete horizontální posunutí
- Určete maximální výšku
- Určete časový interval
- Určete polohu objektů
- Určete konečnou rychlost