Určete konečnou rychlost pohybu střely

1. Kopnutý fotbalový míč se od země odrazí pod úhlem θ = 30 ° k horizontále s počáteční rychlostí 14 m/s. Vypočítejte konečnou rychlost míče před dopadem na zem.

Známý:

Úhel ( θ ) = 3 °

Počáteční rychlost (v o ) = 14 m/s

Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Požadovaná rychlost: Konečná rychlost před dopadem míče na zem

Řešení:

Řešení úloh s pohybem projektilu - určení konečné rychlosti 1Horizontální složka počáteční rychlosti:

v ox = v o cos θ = (14 m/s) (cos 30 o ) = (14 m/s) (0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s

Vertikální složka počáteční rychlosti:

v oy = v o sin θ = (14 m/s) (sin 30 o ) = (14 m/s) (0.5) = 7 m/s

Konečná rychlost ve svislém směru

Zvolte směr nahoru jako kladný a směr dolů jako záporný.

Známý:

Počáteční rychlost (v o ) = 7 m/s (kladná směr nahoru)

Gravitační zrychlení (g) = – 10 m/s² ( záporné směr dolů)

Výška (h) = 0 (objekt se vrací do původní polohy)

Hledaná: Konečná rychlost (v t )

Řešení:

vt2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2 (-10) (0) = 49 – 0 = 49

v t = √49 = 7 m/s

Konečná rychlost v horizontálním směru

Počáteční rychlost v horizontálním směru je 7 √ 3 m/s. Rychlost je konstantní, takže konečná rychlost je stejná jako počáteční rychlost.

Konečná rychlost před dopadem objektu na zem

Řešení úloh s pohybem projektilu - určení konečné rychlosti 2

2. Těleso je vrháno vzhůru pod úhlem 30 ° s vodorovnou rovinou z budovy vysoké 5 metrů. Jeho počáteční rychlost je 10 m/s. Vypočítejte konečnou rychlost před dopadem na zem! Těžké zrychlení je 10 m/ s².

Známý:

Úhel ( θ ) = 30 °

Počáteční výška (h o ) = 5 metrů

Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s

Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Požadovaná: Konečná rychlost

Řešení:

Horizontální složka počáteční rychlosti:

v ox = v o cos θ = (10 m/s) (cos 30 o ) = (10 m/s) (0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Vertikální složka počáteční rychlosti:

v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s

Konečná rychlost ve svislém směru

Známý:

Počáteční rychlost (v o ) = 5 m/s (kladná směr nahoru)

Gravitační zrychlení (g) = – 10 m/s² ( záporné směr dolů)

Výška (h) = -5 m ( záporná, protože terén je pod počáteční výškou)

Hledaná: Konečná rychlost (v t )

Řešení:

vt2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2 (-10) (-5) = 25 + 100 = 125

v t = √125 m/s

Konečná rychlost v horizontálním směru

Konečná rychlost v horizontálním směru je 5 √3 m/s.

Konečná rychlost

Řešení úloh s pohybem projektilu - určení konečné rychlosti 3

3. Malý míč je vrhán vodorovně s počáteční rychlostí v o = 8 m/s z budovy vysoké 12 metrů. Vypočítejte konečnou rychlost, než míč dopadne na zem ! Gravitační zrychlení je 10 m/s².

Známý:

Výška (v) = 12 metru

Počáteční rychlost (v o ) = 8 m/s

Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Hledaná: Konečná rychlost (v t )

Řešení:

Řešení úloh s pohybem projektilu - určení konečné rychlosti 4Horizontální složka počáteční rychlosti:

v ox = v o = 8 m/s

Vertikální složka počáteční rychlosti:

v oy = 0 m/s

Konečná rychlost ve svislém směru

vypočteno pomocí rovnice volný pád.

Známý:

Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Výška (v) = 12 m

Hledaná: Konečná rychlost (v t )

Řešení:

v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240

v t = √240 m/s

Konečná rychlost v horizontálním směru

Počáteční rychlost v horizontálním směru je 8 m/s. Rychlost je konstantní, takže počáteční rychlost se rovná konečné rychlosti. Konečná rychlost v horizontálním směru je tedy 8 m/s.

Konečná rychlost

Řešení úloh s pohybem projektilu - určení konečné rychlosti 5

[wpdm_package id='534']

[wpdm_package id='536']

  1. Rozložte počáteční rychlost na horizontální a vertikální složky
  2. Určete horizontální posunutí
  3. Určete maximální výšku
  4. Určete časový interval
  5. Určete polohu objektu
  6. Určete konečnou rychlost

Zanechat komentář