1. Блок с маса 1 кг се плъзга надолу по гладката извита повърхност. Определете кинетичната енергия и скоростта на блока в най-ниската точка на повърхността. Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².
Известни:
Маса (m) = 1 kg
Промяната във височината (h) = 5 м
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търси се: Кинетична енергия (KE) и скорост на блока.
решение:
(а) Кинетична енергия
Началната механична енергия = гравитационна потенциална енергия
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 джаула
Крайната механична енергия = кинетична енергия
ME t = KE = ½ mv t²
Принципът за запазване на механичната енергия гласи, че началната механична енергия = крайната механична енергия:
ME o = ME t
PE = KE
50 = КЕ
Кинетична енергия (KE) = 50 джаула.
(б) Скоростта на Блок
Принципът на запазване на механичната енергия:
Началната механична енергия (ME o ) = крайната механична енергия (ME t )
Гравитационната потенциална енергия (PE) = кинетична енергия (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / m = v²
100 / 1 = v2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[ирп]
2. Предмет с маса 2 кг се плъзга надолу без триене. Каква е кинетичната енергия и скоростта на предмета на височина 2 метра над земята? Ускорението на гравитацията е 10 m/ s²
Известни:
Маса (m) = 2 кг
Промяната във височината (h) = 10 – 2 = 8 m
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търсят се : кинетична енергия (KE) и скорост (v) на 2 метра над земята.
решение:
(а) Кинетична енергия на 2 метра над земята
Началната механична енергия = гравитационната потенциална енергия
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 джаула
Крайната механична енергия = кинетична енергия
ME t = KE = ½ mv t²
Принципът за запазване на механичната енергия гласи, че началната механична енергия = крайната механична енергия:
ME o = ME t
PE = KE
160 = КЕ
Кинетичната енергия (KE) на 2 метра над земята е 160 джаула.
(б) Скорост на обекта на най-ниската повърхност
Принцип на запазване на механичната енергия:
Началната механична енергия (ME o ) = крайната механична енергия (EM t )
Гравитационната потенциална енергия (PE) = кинетична енергия (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) срещу 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 м/с
[wpdm_package id='1167']
- Работа, извършена от сила, задачи и решения
- Проблеми с кинетичната енергия и техните решения
- Проблеми и решения на принципите на работа-механична енергия
- Проблеми с гравитационната потенциална енергия и решения
- Потенциална енергия на задачите за еластични пружини и решенията им
- Проблеми със захранването и решения
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение при свободно падане
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение нагоре и надолу при свободно падане
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение по извита повърхност
- Приложение на закона за запазване на механичната енергия за движение по наклонена равнина
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение на снаряд