1. Тяло с маса 1 кг пада свободно от покой от височина 80 м. Ускорението на гравитацията е 10 м/с² . Каква е кинетичната енергия, когато тялото удари земята?
Известни:
Маса (m) = 1 kg
Височина (в) = 80 м
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търсена: кинетична енергия, когато тялото удари земята
решение:
Началната механична енергия (ME o ) = гравитационна потенциална енергия (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 джаула
Крайната механична енергия (M E t ) = кинетична енергия ( KE )
Принципът на запазване на механичната енергия :
М Е о = М Е т
П Е = К Е
800 = К Е
Крайната кинетична енергия е 800 джаула.
[ирп]
2. Тяло с маса 4 кг пада свободно от покой от височина 10 м. Ускорението на гравитацията е 10 ms –2 . Каква е кинетичната енергия и скоростта на 5 метра над земята?
Известни:
Промяната във височината (h) = 10 – 5 = 5 метра s
Маса (m) = 4 кг
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търси се: Кинетична енергия на 5 метра над земята и скорост на 5 метра над земята
решение:
(а) Кинетична енергия на 5 метра над земята
Началната механична енергия (MEo ) = гравитационната потенциална енергия ( PE )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 джаула
Крайната механична енергия (EM t ) = кинетична енергия (EK)
M E t = K E
Принципът за запазване на механичната енергия гласи, че началната механична енергия = крайната механична енергия.
М Е о = М Е т
200 = К Е
Кинетичната енергия на 5 метра над земята е 200 джаула.
(б) скорост на 5 метра над земята
Началната механична енергия (MEo ) = крайната механична енергия ( MEt )
П Е = К Е
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v²
100 = v 2
v = √100
v = 10 м/с
Скоростта на тялото на 5 метра над земята е 10 m/s.
[ирп]
3. Манго пада свободно от покой, от височина 2 метра. Ускорението на гравитацията е 10 ms –2 . Определете скоростта на мангото, когато удари земята.
Известни:
Височина (h) = 2 метра s
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търси се: скоростта на мангото, когато удари земята.
решение:
Началната механична енергия (MEo ) = гравитационната потенциална енергия ( PE )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Крайната механична енергия (M E t ) = кинетичната енергия ( KE )
M E t = K E = ½ mv²
Принципът за запазване на механичната енергия гласи, че началната механична енергия = крайната механична енергия.
М Е о = М Е т
20 м = ½ мв²
20 = ½ срещу 2
2(20) = v²
40 = v 2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 м/ с
[wpdm_package id='1166']
- Работа, извършена от сила, задачи и решения
- Проблеми с кинетичната енергия и техните решения
- Проблеми и решения на принципите на работа-механична енергия
- Проблеми с гравитационната потенциална енергия и решения
- Потенциална енергия на задачите за еластични пружини и решенията им
- Проблеми със захранването и решения
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение при свободно падане
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение нагоре и надолу при свободно падане
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение по извита повърхност
- Приложение на закона за запазване на механичната енергия за движение по наклонена равнина
- Приложение на запазването на механичната енергия за движение на снаряд