Кинетична енергия – проблеми и решения
1. Две коли имат еднаква маса и се движат с различна кинетична енергия. Кинетичната енергия на първата кола е 9 пъти по-голяма от кинетичната енергия на втората кола. Сравнението на скоростта на първата кола с тази на втората кола е…..
Известни:
Маса на автомобила A (m A ) = m
Маса на автомобила B (m B ) = m
Кинетичната енергия на автомобил B (K E B ) = K E
Кинетичната енергия на автомобил A (K E A ) = 9 K E
Търси се: Сравнение на скоростта на първата кола с втората кола
решение:
Уравнението на кинетичната енергия:
KE = 1/2 mv²
2 K E = mv 2
v² = 2 K E / m
Скоростта на автомобил А:
v² = 2 K E A /m A = 2 (9 K E )/m = 18 K E /m
Скоростта на автомобил Б :
v 2 = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
Сравнение на скоростта на автомобил А и автомобил Б:
18 КЕ / м : 2 КЕ / м
18: 2
9 : 1 = 32:12
[ирп]
2. Кинетичната енергия на обекта в точка B = 100 J. Ако масата на обекта е 2.5 kg , тогава определете кинетичната енергия на обекта, когато той удари земята в точка C. Ускорението, причинено от гравитацията, е 10 m/ s².
Решение
Кинетичната енергия на обекта, когато той достигне точка B:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 джаула
Кинетичната енергия на обекта, когато той достигне точка C:
PE = mgh
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
РЕ = (2.5)(10)(10)
PE = 250 джаула
[ирп]