Движение на две тела с еднакви ускорения върху грапава хоризонтална повърхност със сила на триене – проблеми и решения

1. Масата на кутия 1 е 2 kg, масата на кутия 2 е 4 kg, ускорението на гравитацията е 10 m/s² , а големината на силата F е 40 нютона. Коефициентът на кинетично триене между кутия 1 и пода е 0.2, а коефициентът на кинетично триене между кутия 2 и пода е 0.3. Намерете (а) Големината и посоката на ускорението на кутията (б) Големината на силата, упражнявана от кутия 1 върху кутия 2 (F12 ) и големината на силата, упражнявана от кутия 2 върху кутия 1 (F21 ).

Движение на две тела с еднакви ускорения върху неравна хоризонтална повърхност със сила на триене - задачи и решения 1

Решение

Движение на две тела с еднакви ускорения върху неравна хоризонтална повърхност със сила на триене - задачи и решения 2

Известни:

Маса на кутията 1 (m² ) = 2 kg

Маса на кутията 2 (m² ) = 4 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s² ,

Силата F = 40 нютона,

Коефициент на кинетично триене между кутия 1 и пода ( μk1 ) = 0.2

Коефициент на кинетично триене между кутия 2 и пода ( μk2 ) = 0.3

Теглото на кутията 1 (w1 ) = m1g = (2) ( 10) = 20 нютона

Теглото на кутията 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 нютона

Нормалната сила, упражнявана върху кутията 1 (N1 ) = w1 = 20 нютона

Нормалната сила, приложена върху кутията 2 (N² ) = w² = 40 нютона

Силата на кинетичното триене, упражнявана върху кутията 1 (fk1 ) = ( μk1 )( N1 ) = (0.2)(20) = 4 нютона

Силата на кинетичното триене, упражнявана върху кутията 2 (fk2 ) = ( μk1 )( N2 ) = (0.3)(40) = 12 нютона

решение:

(а) Големина и посока на ускорението на кутията

ΣF = mA

F – fk1 – fk2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) а

24 = 6 а

а = 24 / 6

a = 4 м/ с²

Посока на ускорението = посока на сумарна сила = надясно.

(б) Големината на силата, упражнявана от кутия 1 върху кутия 2 (F12 ) , и големината на силата, упражнявана от кутия 2 върху кутия 1 (F21 ).

Изчислете големината на F 12 :

ΣF = mA

F 12 – f k2 = (m 2 ) a

F 12 – 12 = (4)(4)

F 12 – 12 = 16

F12 = 16 + 12

F² = 28 Нютона

F 12 и F 21 са сили на действие и противодействие, които действат върху различните обекти. F 12 и F 21 имат еднаква величина и противоположна посока.

F 12 = 28 нютона = F 21 = 28 нютона.

[ирп]

2. Масата на кутия 1 е 2 kg, масата на кутия 2 е 4 kg, ускорението на гравитацията е 10 m/s² , силата F е 40 N. Коефициентът на кинетично триене между кутия 1 и пода е 0.2, а коефициентът на кинетично триене между кутия 2 и пода е 0.3. Определете (а) Големината и посоката на ускорението (б) Опънът на въжето, свързващо кутиите. Пренебрегнете масата на въжето.

Движение на две тела с еднакви ускорения върху неравна хоризонтална повърхност със сила на триене - задачи и решения 3

Известни:

Маса на кутията 1 (m² ) = 2 kg

Маса на кутията 2 (m² ) = 4 kg

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s² ,

Силата F = 40 нютона,

Коефициентът на кинетично триене между кутия 1 и пода е 0.2 ( μk1 ) = 0.2

Коефициентът на кинетично триене между кутия 2 и пода е 0.2 ( μk2 ) = 0.3

Теглото на кутията 1 (w² ) = m² g = (2)(10) = 20 нютона

Теглото на кутията 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 нютона

Нормалната сила, приложена върху кутията 1 (N² ) = w² = 20 нютона

Нормалната сила, приложена върху кутията 2 (N² ) = w² = 40 нютона

Силата на кинетичното триене, упражнявана върху кутията 1 (fk1 ) = ( μk1 )( N1 ) = (0.2)(20) = 4 нютона

Силата на кинетичното триене, упражнявана върху кутията 2 (fk2 ) = ( μk1 )( N2 ) = (0.3)(40) = 12 нютона

решение:

а) големина и посока на ускорението

ΣF = mA

F – fk1 – fk2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) а

24 = 6 а

а = 24 / 6

a = 4 м/ с²

Големината на ускорението е 4 m/s² , посоката на ускорението = посоката на сумираната сила = надясно.

(б) Опъване на шнура

Силите, действащи върху кутията 1 в хоризонтална посока, са силата на опън 1 (T1 ) надясно и силата на кинетичното триене 1 (fk1 ) наляво. Приложете втория закон на Нютон:

ΣF = mA

T1 – fk1 = m1a​​

Т1 – 4 = (2)(4)

Т 1 – 4 = 8

T1 = 8 + 4 = 12 Нютона

Силите, действащи върху кутията 2 в хоризонтална посока, са силата на опън 2 (T2 ) наляво и силата на кинетичното триене 2 (fk2 ) надясно. Приложете втория закон на Нютон :

ΣF = mA

F – T² – fk² = m²a

40 – T 2 – 12 = (4)(4)

28 – Т2 = 16

T2 = 28 – 16 = 12 нютона

Напрежението на шнура, свързващ кутиите = T1 = T2 = T = 12 нютона.

[ирп]

[wpdm_package id='493']

  1. Маса и тегло
  2. Нормална сила
  3. Вторият закон за движението на Нютон
  4. Сила на триене
  5. Движение по хоризонтална повърхност без сила на триене
  6. Движение на две тела с еднакво ускорение върху неравна хоризонтална повърхност със сила на триене
  7. Движение по наклонена равнина без сила на триене
  8. Движение по неравна наклонена равнина със сила на триене
  9. Движение в асансьор
  10. Движение на тела, свързани с въжета и макари
  11. Две тела с еднаква величина на ускорението
  12. Заобляне на плоска крива – динамика на кръговото движение
  13. Заобикаляне на наклонена крива – динамика на кръговото движение
  14. Равномерно движение в хоризонтален кръг
  15. Центростремителна сила при равномерно кръгово движение

Оставете коментар