Принцип на работа-енергија Неконзервативна сила Движење на наклонета рамнина со триење – Проблеми и решенија

2 Принцип на работа-енергија Неконзервативна сила Движење на наклонета рамнина со триење – Проблеми и решенија

1. Блок се лизга по наклонета рамнина со триење. Колкава е брзината на блокот кога блокот ќе ја погоди земјата? Коефициентот на кинетичко триење е 0.4. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/ s².

Познато:

Почетна висина (чo) = 6 мПринцип на работа-енергија, неконзервативна сила, движење на наклонета рамнина со триење - проблеми и решенија 1

Конечна висина (h t ) = 0 m

Почетна брзина (v₂o ) = 0 (блокот првично е во мирување)

Коефициент на кинетичко триење (μ k ) = 0.4

Прочитај повеќе

Работа извршена во термодинамичките процеси – проблеми и решенија

Работа извршена во термодинамичките процеси – проблеми и решенија

1. Идеален гас е компресиран од состојба 1 во состојба 2 како што е прикажано на графиконот подолу. Определете ја работата што ја извршува гасот.

Решение

1 литар = 0.001 м3

Познато:Работа извршена во термодинамичките процеси – проблеми и решенија 1

Притисок 1 (P1 ) = 10 kPa = 10,000 Pa = 10,000 N/ m2

Притисок 2 (P2 ) = 20 kPa = 20,000 Pa = 20,000 N/ m2

Прочитај повеќе

Судир и зачувување на механичката енергија – сонди и раствори

Судир и зачувување на механичката енергија – сонди и раствори

1. Два предмета имаат иста маса , m 1 = m 2 = 0.5 kg паднати од иста висина како што е прикажано на сликата подолу. Радиусот на кругот е 1/5 m. Судирот помеѓу двата предмета е совршено еластичен. Определете ја брзината на секој предмет по судирот. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s 2.

Познато:

Маса на објектот (m) = m1 = м2 = 0.5 кгСудир и зачувување на механичката енергија – проблеми и решенија 1

Почетна висина (h 1 ) = 1/5 м

Конечна висина (h² ) = 0 ( основа на патеката )

Прочитај повеќе

Импулс-импулс и движење на проектилот – проблеми и решенија

Импулс-импулс и движење на проектилот – проблеми и решенија

1. Топка од 0.2 кг ќе биде вметната во дупката C, како што е прикажано на сликата подолу. Удирачот ја удира топката за 0.01 секунда, а патеката на BC ја поминала за 1 секунда. Определете ја големината на силата за да може топката да се вметне во дупката C. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/ s².

Познато:Импулс, импулс и движење на проектил - проблеми и решенија 1

Агол (θ) = 60 o

Маса на топката (m) = 0.2 кг

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Временски интервал (Δt) = 0.01 секунди

Прочитај повеќе

Нерамномерно линеарно движење – проблеми и решенија

Нерамномерно линеарно движење – проблеми и решенија

1.

Нерамномерно линеарно движење - проблеми и решенија 1

Горенаведената табела прикажува податоци за три објекти кои патуваат исто растојание со константно забрзување.

Колкава е конечната брзина на објектот P и почетната брзина на објектот Q?

Прочитај повеќе

Кинетичка теорија на гасови и прв закон на термодинамика – проблеми и решенија

Кинетичка теорија на гасови и прв закон на термодинамика – проблеми и решенија

1. Идеалните гасови се наоѓаат во сад со волумен од 4 литри и неговиот притисок е 3 atm (1 atm = 105 Nm -2 ) . Идеалните гасови се загреваат под константен притисок од 27 ° C до 87 ° C. Топлинскиот капацитет на гасот е 9 JK -1 . Колкав е конечниот волумен на гасовите и промената на нивната внатрешна енергија?

Решение

Изобарски процес (константен притисок)

Познато:

Почетниот волумен на гас (V1 ) = 4 литри

Прочитај повеќе

Ротација на тврди тела – проблеми и решенија

Ротација на тврди тела – проблеми и решенија

Моментот на сила

1. На греда со должина од 6 метри дејствуваат три сили, како што е прикажано на сликата подолу. Колкав е нето вртежниот момент што ја ротира гредата околу точката О како оска на ротација?

Познато:Ротација на крути тела – проблеми и решенија 1

Оската на ротација во точката О.

Сила 1 ( F1 ) = F

Растојанието помеѓу линијата на дејство на F1 со оската на ротација (r1 ) = 3 метри

Прочитај повеќе

Пружини во сериски и паралелни врски – проблеми и решенија

Пружини во сериски и паралелни врски – проблеми и решенија

1. Предмет од 160 грама се прицврстува на едниот крај од пружина, а промената на должината на пружината е 4 cm. Колкава е промената на должината на три пружини поврзани сериски и паралелно , како што е прикажано на сликата подолу?

Познато:

Промената на должината на пружината (Δx) = 4 cm = 0.04 mПружини во сериска и паралелна врска – проблеми и решенија 1

Маса (м) = 160 грама = 0.16 кг

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Прочитај повеќе

Динамика на ротациони движења – проблеми и решенија

Динамика на ротациони движења – проблеми и решенија

1. Макара со момент на инерција I = 2/5 MR 2 има маса од 2 kg. Ако моментот на сила на макарата е 4 Nm, тогаш колку е линеарното забрзување на макарата. Забрзувањето поради гравитацијата е g = 10 ms -2.

Познат :Динамика на ротациони движења – проблеми и решенија 1

Моментот на инерција на макарата (I) = 2/5 MR2

Маса на макарата (M) = 2 кг

Момент на сила (τ) = 4 Nm

Прочитај повеќе

Динамика на честички – проблеми и решенија

Динамика на честички – проблеми и решенија

1. Предмет А со маса од 6 кг и предмет Б со маса од 4 кг поврзани со јаже и влечени од сила од F = 60 N, како што е прикажано на сликата подолу. Коефициентот на кинетичко триење помеѓу подот и двата предмета е 0.5 (tan θ = ¾). Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s² . Колкава е големината на силата на затегнување?

Познато:

Маса на објектот А (mA) = 6 кгДинамика на честички – проблеми и решенија 1

Маса на предметот Б (m₂B ) = 4 кг

Сила (F) = 60 Њутн

Прочитај повеќе