1. Гасовите во затворен сад првично имаат волумен V и температура T. Конечната температура е 5/4 T, а конечниот притисок е 2 P. Колкав е конечниот волумен на гасот?
Познато:
Почетен волумен ( V1 ) = V
Почетна температура (T1 ) = T
Конечна температура (T2 ) = 5/4 T
Почетен притисок (P1 ) = P
Конечен притисок (P2 ) = 2P
Се бара: Последен том (V 2 )
Решение:

[ирп]
2. Определете го волуменот на 2.00 mol гасови (идеален гас) при STP. STP = Стандардна температура и притисок.
Познато:
Молови гас (n) = 2 молови мраз
Стандардна температура (T) = 0 o C = 0 + 273 = 273 Келвини
Стандарден притисок (P) = 1 атм = 1.013 x 10 5 Pa
Универзална гасна константа (R) = 8.315 џул/мол e .Келвин
Се бара : Волумен на гасови (V)
Решение:
Равенка на законот за идеален гас (во број на молови, n)

Волуменот на 2 молови гасови е 44.8 литри.
Волуменот на 1 мол гасови е 45.4 литри / 2 = 22.4 литри.
Волуменот на 1 мол од кој било гас е 22.4 литри.
[ирп]
3. 4 литри кислороден гас имаат температура од 27°C и притисок од 2 atm (1 atm = 105 Pa) во затворен сад. Универзална гасна константа (R) = 8.314 J.mol e −1.K −1 и Авогадров број ( N A ) = 6.02 x 1023 молекули/mol e . Колку се молекулите на кислородните гасови во садот?
Познато:
Волумен на гасови ( V) = 4 литри = 4 dm3 = 4 x 10 -3 m3
Температура на гасови (T) = 27 o C = 27 + 273 = 300 Келвини
Притисок на гасови (P) = 2 атм = 2 x 10 5 Pa
Универзална гасна константа (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Авогадров број (N A ) = 6.02 x 10 23
Се бара : Кои се молекулите на гасовите кислород во садот (N)
Решение:

Во 1 мол кислородни гасови, има 1.93 x 1023 молекули на кислород.
[ирп]
4. Сад што содржи неонски гас (Ne, атомска маса = 20 u) при стандардна температура и притисок (STP ) има волумен од 2 m3 . Определете ја масата на неонскиот гас!
Познато:
Атомска маса на неон = 20 грам/мол e = 0,02 кг/мол e
Стандардна температура (T) = 0 o C = 273 Келвини
Стандарден притисок (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Паскал
Волумен (V) = 2 м3
Се бара : маса (m) на неонски гас
Решение:
На стандардна температура и притисок (STP), 1 молe од какви било гасови, вклучуваат неонски гас, имаат волумен 22.4 литарs = 22.4 dm3 = 0.0448 м3.
![]()
Во волумен од 2 м3 , има 44.6 молови неонски гас.
Релативната атомска маса на неонскиот гас е 20 грама/мол.
Ова значи дека во 1 мол има 20 грама или 0.02 кг неонски гас. Бидејќи во 1 мол има 0.02 кг неонски гас, тогаш во 44.6 мол има 44.6 молови x 0.02 кг/мол = 0.892 кг = 892 грама неонски гасови.