Дифракциски решетки – проблеми и решенија
1. Решетка што содржи 4000 прорези на сантиметар е осветлена со монохроматска светлина и произведува светла линија од втор ред под агол од 30°. Колкава е брановата должина на употребената светлина? (1 Å = 10 -10 m)
Познато:
Растојанието помеѓу процепите (d) = 1 / (4000 процепи / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10 -4 cm = 2.5 x 10 -6 метри
Ред (n) = 2
Син 30 o = 0.5
1 Å = 10 -10 м
Набљудувајте предмет кој се движи вертикално нагоре сè додека не достигне максимална висина пред да се движи надолу кон својата почетна положба. Кога се движи вертикално нагоре за h, тежината е во спротивна насока од поместувањето. Така, тежината врши негативна работа врз предметот.