1. დარტყმული საფეხბურთო ბურთი მოედნიდან 14 მ/წმ საწყისი სიჩქარით, θ = 30 ° კუთხით მოძრაობს ჰორიზონტალურ სიბრტყესთან მიმართებაში. გამოთვალეთ საბოლოო სიჩქარე, სანამ ბურთი მიწას მოხვდება.
ცნობილი:
კუთხე ( θ ) = 3 0 o
საწყისი სიჩქარე (v o ) = 14 მ/წმ
გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე ბურთის მიწაზე მოხვედრამდე
გამოსავალი:
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი:
v ox = v o cos θ = (14 მ/წმ)(cos 30 o ) = (14 მ/წმ)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 მ/წმ
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
საბოლოო სიჩქარე ვერტიკალური მიმართულებით
დადებითად აირჩიეთ აღმავალი მიმართულება, ხოლო უარყოფითად - დაღმავალი.
ცნობილი:
საწყისი სიჩქარე (v o ) = 7 მ/წმ (დადებითი ზევით)
გრავიტაციის აჩქარება (g) = – 10 მ/წმ² ( უარყოფითი ქვევით)
სიმაღლე (h) = 0 (ობიექტი საწყის პოზიციაზე დაბრუნდება)
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე (v t )
გამოსავალი:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
v t = √49 = 7 მ/წმ
საბოლოო სიჩქარე ჰორიზონტალური მიმართულებით
ჰორიზონტალური მიმართულებით საწყისი სიჩქარეა 7 √ 3 მ/წმ. სიჩქარე მუდმივია, ამიტომ საბოლოო სიჩქარე საწყისი სიჩქარის ტოლია.
საბოლოო სიჩქარე ობიექტის მიწასთან შეჯახებამდე
![]()
2. სხეული 5 მეტრის სიმაღლის შენობიდან ჰორიზონტალურ სიბრტყესთან 30 ° -იანი კუთხითაა აწეული . მისი საწყისი სიჩქარეა 10 მ/წმ. გამოთვალეთ საბოლოო სიჩქარე, სანამ ობიექტი მიწას შეეჯახება! გრავიტაციის აჩქარება არის 10 მ/ წმ².
ცნობილი:
კუთხე ( θ ) = 30 °
საწყისი სიმაღლე (h2 ) = 5 მეტრი
საწყისი სიჩქარე (v o ) = 10 მ/წმ
გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე
გამოსავალი:
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი:
v ox = v o cos θ = (10 მ/წმ)(cos 30 o ) = (10 მ/წმ)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 მ/წმ
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
საბოლოო სიჩქარე ვერტიკალური მიმართულებით
ცნობილი:
საწყისი სიჩქარე (v o ) = 5 მ/წმ (დადებითი ზევით)
გრავიტაციის აჩქარება (g) = – 10 მ/წმ² ( უარყოფითი ქვევით)
სიმაღლე (h) = -5 მ ( უარყოფითი, რადგან მიწა საწყისი სიმაღლის ქვემოთაა)
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე (v t )
გამოსავალი:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
v t = √125 მ/წმ
საბოლოო სიჩქარე ჰორიზონტალური მიმართულებით
ჰორიზონტალური მიმართულებით საბოლოო სიჩქარეა 5 √3 მ/წმ.
საბოლოო სიჩქარე
![]()
3. 12 მეტრის სიმაღლის შენობიდან ჰორიზონტალურად ამოვარდება პატარა ბურთი საწყისი სიჩქარით v o = 8 მ/წმ. გამოთვალეთ საბოლოო სიჩქარე ბურთის მიწაზე მოხვედრამდე ! გრავიტაციის აჩქარება 10 მ/წმ²-ია.
ცნობილი:
სიმაღლე (სმ) = 12 მეტრი
საწყისი სიჩქარე (v o ) = 8 მ/წმ
გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე (v t )
გამოსავალი:
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი:
ვ ox = ვ o = 8 მ/წმ
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
voy = 0 მ/ წმ
საბოლოო სიჩქარე ვერტიკალური მიმართულებით
გამოითვლება განტოლების გამოყენებით თავისუფალი ვარდნის მოძრაობა.
ცნობილი:
გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²
სიმაღლე (სმ) = 12 მ
სასურველი: საბოლოო სიჩქარე (v t )
გამოსავალი:
ვ ტ 2 = 2 გჰ = 2(10)(12) = 240
v t = √240 მ/წმ
საბოლოო სიჩქარე ჰორიზონტალური მიმართულებით
ჰორიზონტალური მიმართულებით საწყისი სიჩქარე 8 მ/წმ-ია. სიჩქარე მუდმივია, ამიტომ საწყისი სიჩქარე უდრის საბოლოო სიჩქარეს. ამგვარად, ჰორიზონტალური მიმართულებით საბოლოო სიჩქარე 8 მ/წმ-ია.
საბოლოო სიჩქარე
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალურ და ვერტიკალურ კომპონენტებად დაყოფა
- ჰორიზონტალური გადაადგილების განსაზღვრა
- მაქსიმალური სიმაღლის განსაზღვრა
- დროის ინტერვალის განსაზღვრა
- ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა
- განსაზღვრეთ საბოლოო სიჩქარე
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი:
ჰორიზონტალური გადაადგილება:
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
ჰაერში გატარებული დრო გამოითვლება თავისუფლად ვარდნის მოძრაობის განტოლების გამოყენებით.
საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:
გამოსავალი:
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი ::
საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი = საწყისი სიჩქარე = 10 მ/წმ.
საწყისი სიჩქარე დაშალეთ x კომპონენტად (ჰორიზონტალურად) და y კომპონენტად (ვერტიკალურად).