ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა ჭურვის მოძრაობაში

ჭურვის მოძრაობაში გადაჭრილი ამოცანები - ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა

1. სხეული ჰორიზონტალურ სიბრტყესთან მიმართებაში 60 ° კუთხით ზემოთაა პროეცირებული 12 მ/წმ საწყისი სიჩქარით. განსაზღვრეთ ობიექტის პოზიცია 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ! გრავიტაციის აჩქარება 10 მ/წმ²- ია.

ცნობილი:

კუთხე ( θ ) = 60 °

საწყისი სიჩქარე (v o ) = 12 მ/წმ

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²

სასურველი: ობიექტის პოზიცია 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ

გამოსავალი:

ჭურვის მოძრაობის ამოცანების გადაჭრა - ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა 1საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი:

v ox = v o cos θ = (12 მ/წმ)(cos 60 o ) = (12 მ/წ)(0.5) = 6 მ/წმ

საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:

v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s

ობიექტის პოზიცია ჰორიზონტალურ მიმართულებით:

ცნობილი:

სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი (v x ) = 6 მ/წმ

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

სასურველი: ჰორიზონტალური დიაპაზონი (x)

გამოსავალი:

6 მეტრი/წამი ნიშნავს, რომ ბურთი ყოველ 1 წამში 6 მეტრამდე მოძრაობს. 1 წამიანი გადაადგილების შემდეგ ბურთის მანძილი 6 მეტრია. ამგვარად, ბურთის ჰორიზონტალური მიმართულებით მდებარეობა 6 მეტრია.

ობიექტის პოზიცია ვერტიკალური მიმართულებით:

დადებითად აირჩიეთ აღმავალი მიმართულება, ხოლო უარყოფითად - დაღმავალი.

ცნობილი:

საწყისი სიჩქარე (v o ) = 6 √ 3 მ/წმ (დადებითი ზევით)

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = -10 მ/წმ 2 (უარყოფითი ქვევით)

სასურველი: სიმაღლე 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ

გამოსავალი:

h = vo t + 1/2 გტ2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 მეტრი.

ობიექტის პოზიცია 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ:

ჰორიზონტალური გადაადგილება (x) = 6 მეტრი

ვერტიკალური გადაადგილება (y) = 5.2 მეტრი

[ირპ]

2. სხეული 20 მეტრის სიმაღლის შენობიდან ჰორიზონტალურ სიბრტყესთან 30° კუთხით ზემოთაა პროეცირებული. მისი საწყისი სიჩქარე 50 მ/წმ-ია. გამოთვალეთ ვერტიკალური გადაადგილება სხეულის 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ! გრავიტაციის აჩქარება 10 მ / წმ² - ია.

ცნობილი:

კუთხე ( θ ) = 30 °

საწყისი სიმაღლე (h2 ) = 20 მეტრი

საწყისი სიჩქარე (v o ) = 50 მ/წმ

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = 1 0 მ/წმ 2

სასურველი: სიმაღლე (სმ)

გამოსავალი:

საწყისი სიჩქარის ვერტიკალური კომპონენტი:

v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s

სიმაღლე:

დადებითად აირჩიეთ აღმავალი მიმართულება, ხოლო უარყოფითად - დაღმავალი.

ცნობილი:

საწყისი სიჩქარე (v o ) = 25 მ/წმ (დადებითი ზევით)

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = -1 0 მ/წმ 2 (უარყოფითი ქვევით)

სასურველი: სიმაღლე (სმ)

გამოსავალი:

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 მეტრი.

სხეულის სიმაღლე 1 წამის განმავლობაში მოძრაობის შემდეგ არის 20 მეტრი იმ ადგილიდან ზემოთ, სადაც სხეული პროეცირებულია ან 40 მეტრი მიწიდან.

[ირპ]

3. 10 მეტრის სიმაღლის შენობიდან ჰორიზონტალურად ამოვარდება პატარა ბურთი საწყისი სიჩქარით v o = 10 მ/წმ. გამოთვალეთ ბურთის გადაადგილება 1 წამის გადაადგილების შემდეგ ! გრავიტაციის აჩქარება 10 მ/წმ²-ია.

ცნობილი:

საწყისი სიმაღლე (სმ) = 10 მეტრი

საწყისი სიჩქარე (v o ) = 10 მ/წმ

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²

სასურველი: ბურთის პოზიცია 1 წამის მოძრაობის შემდეგ!

გამოსავალი:

ჭურვის მოძრაობის ამოცანების გადაჭრა - ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა 2ჰორიზონტალური გადაადგილება:

ცნობილი:

სიჩქარის ჰორიზონტალური კომპონენტი (v x ) = 10 მ/წმ

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

სასურველი: ობიექტის მდებარეობა

გამოსავალი:

10 მეტრი/წამი ნიშნავს, რომ ობიექტი ყოველ 1 წამში 10 მეტრამდე მოძრაობს. 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ გადაადგილება 10 მეტრია. ამგვარად, ჰორიზონტალური გადაადგილება 10 მეტრია.

ვერტიკალური გადაადგილება:

გამოითვლება, როგორც თავისუფალი ვარდნის მოძრაობა.

ცნობილი:

დროის ინტერვალი (t) = 1 წამი

გრავიტაციის აჩქარება (g) = 10 მ/ წმ²

სასურველი: სიმაღლე 1 წამიანი მოძრაობის შემდეგ (სთ)

გამოსავალი:

h = 1/2 gt ​​​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 მეტრი.

1 წამის შემდეგ ობიექტი 5 მეტრის სიმაღლეზე ვარდება. სიმაღლე მიწის დონიდან = 10 მეტრი – 5 მეტრი = 5 მეტრი.

ობიექტის პოზიცია 1 წამის გადაადგილების შემდეგ:

ობიექტის პოზიცია ჰორიზონტალური მიმართულებით (x) = 10 მეტრი

ობიექტის პოზიცია ვერტიკალური მიმართულებით (y) = 5 მეტრი

[ირპ]

[wpdm_package id='532′]

[wpdm_package id='536′]

  1. საწყისი სიჩქარის ჰორიზონტალურ და ვერტიკალურ კომპონენტებად დაყოფა
  2. ჰორიზონტალური გადაადგილების განსაზღვრა
  3. მაქსიმალური სიმაღლის განსაზღვრა
  4. დროის ინტერვალის განსაზღვრა
  5. ობიექტის პოზიციის განსაზღვრა
  6. განსაზღვრეთ საბოლოო სიჩქარე

დატოვე კომენტარი