1. Egy 1 kg-os blokk csúszik lefelé a sima, görbült felületen. Határozza meg a blokk mozgási energiáját és sebességét a legalacsonyabb felületen. A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Ismert:
Tömeg (m²) = 1 kg
A magasságváltozás (h) = 5 m
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresem: a blokk mozgási energiáját (KE) és sebességét .
megoldás:
(a) Kinetikus energia
A kezdeti mechanikai energia = gravitációs potenciális energia
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 joule
A végső mechanikai energia = mozgási energia
ME t = KE = ½ mv t 2
A mechanikai energia megmaradásának elve kimondja, hogy a kezdeti mechanikai energia = a végső mechanikai energia:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Kinetikus energia (KE) = 50 joule.
(b) A blokk sebessége
A mechanikai energia megmaradásának elve:
A kezdeti mechanikai energia (ME₂ ) = a végső mechanikai energia ( ME₂ )
A gravitációs potenciális energia (PE) = mozgási energia (KE)
50 = ½ mV²
2(50) / m = v²
100 / 1 = v²
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. Egy 2 kg-os tárgy súrlódás nélkül csúszik lefelé. Mekkora a test mozgási energiája és sebessége 2 méter magasságban a talaj felett? A nehézségi gyorsulás 10 m/ s²
Ismert:
Tömeg (m²) = 2 kg
A magasságváltozás (h) = 10 – 2 = 8 m
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett érték : mozgási energia (KE) és sebesség (v) 2 méter magasságban a talaj felett.
megoldás:
(a) Kinetikus energia 2 méterrel a talaj felett
A kezdeti mechanikai energia = a gravitációs potenciális energia
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 joule
A végső mechanikai energia = mozgási energia
ME t = KE = ½ mv t 2
A mechanikai energia megmaradásának elve kimondja, hogy a kezdeti mechanikai energia = a végső mechanikai energia:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
A kinetikus energia (KE) 2 méter magasságban a talaj felett 160 joule.
(b) A tárgy sebessége a legalacsonyabb felületen
A mechanikai energia megmaradásának elve:
A kezdeti mechanikai energia (ME₂ ) = a végső mechanikai energia ( EM₂ )
A gravitációs potenciális energia (PE) = mozgási energia (KE)
160 = ½ mV²
160 = ½ (2) v 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_csomag azonosítója='1167']
- Az erővel végzett munka problémái és megoldásai
- Munka-kinetikus energia problémák és megoldások
- Munka-mechanikai energia elvek problémái és megoldásai
- Gravitációs potenciális energia problémák és megoldások
- Rugalmas rugóproblémák és megoldások potenciális energiája
- Tápellátási problémák és megoldások
- A mechanikai energiamegmaradás alkalmazása szabadesés esetén
- A mechanikai energiamegmaradás alkalmazása a szabadesés során fel-le mozgásra
- A mechanikai energiamegmaradás alkalmazása görbült felületen történő mozgásra
- A mechanikai energiamegmaradás alkalmazása ferde síkon történő mozgásra
- A mechanikai energiamegmaradás alkalmazása a lövedék mozgására