Mugimendu parabolikoaren denbora-tartea zehazteko galdera baten adibidea

4 adibide higidura parabolikoaren denbora-tartea zehazteko

1. Baloia gorantz jaurtitzen da 30 graduko angeluano zelaiaren gainazalaren kontra, hasierako 10 m/s-ko abiadurarekin. Zehaztu pilotak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea! Grabitatearen azelerazioa = 10 m/s2
Eztabaida
Jakina da:
Angelua (θ) = 30o
Kecepatan hasiera (v)o) = 10 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu zuen: Baloiak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea
Erantzuna:
1. mugimendu parabolikoaren denbora-tartea zehazteko adibideaBaloiaren hasierako abiadura norabide bertikalean:
voy = vo sin θ = (10 m/s)(sin 30o) = (10 m/s)(0,5) = 5 m/s

Baloiak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea formula hau erabiliz kalkulatzen da goranzko mugimendu bertikala.
Goranzko mugimendu bertikalarekin lotutako problemak ebaztean, gorantz zuzendutako bektore-kantitateari zeinu positiboa ematen zaio, bektore-kantitatea beheranzko norabideari zeinu negatiboa ematen zaio.
Jakina da:
Hasierako abiadura (vo) = 5 m/s (positiboa, hasierako abiaduraren norabidea gorantz baita)
Grabitatearen azelerazioa (g) = -10 m/s2 (negatiboa, grabitazio-azelerazioa beherantz doanez)
Azken abiadura (vt) = 0 (altuera maximoan, objektua une batez geldirik dago norabidea aldatu aurretik)
Galdetu zuen: Denbora-tartea (t)
Erantzuna:
Jakina da v.o, g eta vt, t galdetuta, v formula erabiltzen dat = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 5 + (-10)t
0 = 5 – 10 t
5 = 10 t
t = 5/10 = 0,5 segundo
Baloiak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea 0,5 segundokoa da.

2. Baloia 30°-ko angeluan gorantz jaurtitzen dao horizontalki, hasierako 8 m/s-ko abiadurarekin. Zenbat denbora behar du pilotak heltzekomugimendu parabolikoa! Grabitatearen azelerazioa = 10 m/s2
Eztabaida
Jakina da:
Angelua (θ) = 30o
Hasierako abiadura (vo) = 8 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu zuen: Baloiak parabola batean mugitzeko behar duen denbora-tartea
Erantzuna:
2. mugimendu parabolikoaren denbora-tartea zehazteko adibideaBaloiaren hasierako abiadura norabide bertikalean:
voy = vo sin θ = (8 m/s)(sin 30o) = (8 m/s)(0,5) = 4 m/s

Lehenik eta behin, kalkulatu objektuak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea, goranzko mugimendu bertikalaren formula erabiliz.
Goranzko mugimendu bertikaleko problemak ebaztean, gorantz zuzendutako kantitate bektorialari zeinu positiboa ematen zaio, eta beherantz zuzendutakoari zeinu negatiboa.
Jakina da:
Hasierako abiadura (vo) = 4 m/s (positiboa, hasierako abiaduraren norabidea gorantz baita)
Grabitatearen azelerazioa (g) = -10 m/s2 (negatiboa, grabitazio-azelerazioa beherantz doanez)
Azken abiadura (vt) = 0 (altuera maximoan, objektua une batez geldirik dago norabidea aldatu aurretik)
Galdetu zuen: Denbora-tartea (t)
Erantzuna:
Jakina da v.o, g eta vt, t-ri galdetu zitzaion, beraz, formula erabiltzen da vt = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 4 + (-10)t
0 = 4 – 10 t
4 = 10 t
t = 4/10 = 0,4 segundo
Baloiak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea 0,4 segundokoa da.
Baloiaren ibilbidea simetrikoa da, beraz, gora egiteko denbora-tartea behera egiteko denbora-tartearen berdina da. Beraz, denbora-tarte osoa 2 x 0,4 segundo = 0,8 segundo da.

3. Bala gorantz jaurtitzen da 30°-ko angeluano horizontalki lurzorutik 10 metrora dagoen puntu batetik. Balaren hasierako abiadura 40 m/s-koa da. Zenbat denbora behar du balak lurrera iristeko? Grabitatearen azelerazioa 10 m/s-koa da2
Eztabaida
Jakina da:
Angelua (θ) = 30o
Hasierako altuera (ho) = 10 metro
Hasierako abiadura (vo) = 40 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu zuen: Bala airean dagoen denbora
Erantzuna:
Baloiaren hasierako abiadura norabide bertikalean:
voy = vo sin θ = (40 m/s)(sin 30o) = (40 m/s)(0,5) = 20 m/s

Lehenik eta behin, kalkulatu balak bere altuera maximora iristeko behar duen denbora-tartea, goranzko mugimendu bertikalaren formula erabiliz.
Goranzko mugimendu bertikaleko problemak ebaztean, gorantz zuzendutako kantitate bektorialari zeinu positiboa ematen zaio, eta beherantz zuzendutakoari zeinu negatiboa.
Jakina da:
Hasierako abiadura (vo) = 20 m/s (positiboa, hasierako abiaduraren norabidea gorantz baita)
Grabitatearen azelerazioa (g) = -10 m/s2 (negatiboa, grabitazio-azelerazioa beherantz doanez)
Azken abiadura (vt) = 0 (altuera maximoan, objektua une batez geldirik dago norabidea aldatu aurretik)
Galdetu zuen: Denbora-tartea (t)
Erantzuna:
Jakina da v.o, g eta vt, t-ri galdetu zitzaion, beraz, formula erabiltzen da vt = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 20 + (-10)t
0 = 20 – 10 t
20 = 10 t
t = 20/10 = 2 segundo
Baloiak bere altuera maximoa lortzeko behar duen denbora-tartea 2 segundokoa da.
Baloiaren ibilbidea simetrikoa da, beraz, pilota airean dagoen denbora-tartea 2 x 2 segundo = 4 segundo da.

Bala bat lurzorutik 10 metrora dagoen puntu batetik jaurtitzen da. 4 segundo behar ditu pilotak bere hasierako puntura iristeko. Pilotak beherantz mugitzen jarraitzen du.

Bolak 10 metroko altueratik behera joateko behar duen denbora-tartea erorketa libreko mugimenduaren denbora-tartea zehazteko bezala kalkulatzen da.
Jakina da:
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Altuera (h) = 10 metro
Galdetu zuen: Denbora-tartea (t)
Erantzuna:
g eta h emanda eta t eskatuta, erabilitako erorketa askearen formula hau izan dadin h = 1/2 gt2
h = 1/2 gt2
10 = 1/2 (10) t2
10 = 5 t2
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1,4 segundo
Bala batek 10 metroko altueratik erortzeko denbora-tartea segundo 1,4 da.

Balak airean dagoen denbora osoa 4 segundo + 1,4 segundo = 5,4 segundo da.

4. Kanika bat horizontalki eskuinera jaurtitzen da 5 metroko altueratik, hasierako 15 m/s-ko abiadurarekin. Zehaztu kanika airean dagoen denbora-tartea! Grabitatearen azelerazioa = 10 m/s2
Eztabaida
Jakina da:
Altuera (h) = 5 metro
Hasierako abiadura (vo) = 15 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu zuen: Marmola airean dagoen denbora
Erantzuna:
3. mugimendu parabolikoaren denbora-tartea zehazteko adibideaKanikaren ibilbidea irudian agertzen den bezalakoa da. Kanika airean dagoen denbora-tartea formula hau erabiliz kalkulatzen da: erorketa libreko mugimendua.
Jakina da:
Altuera (h) = 5 metro
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2

Galdetu zuen: Denbora-tartea (t)
Erantzuna:
g eta h emanda eta t eskatuta, erabilitako erorketa askearen formula hau izan dadin h = 1/2 gt2
h = 1/2 gt2
5 = 1/2 (10) t2
5 = 5 t2
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 segundo
Bala batek 5 metroko altueratik erortzeko denbora-tartea segundo 1 da.

[Euskara : Proiektilaren mugimendu-problemak ebaztea – denbora-tartea zehaztea ]

 

Utzi iruzkina