Proiektilaren mugimenduko problema ebatziak – denbora-tartea zehaztu
1. Ostikoka jaurtitako futbol baloi bat lurzorutik irteten da horizontalarekiko θ = 30 o angeluan eta hasierako 10 m/s-ko abiadurarekin. Kalkulatu altuera maximoa lortzeko denbora-tartea! Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Angelua (θ) = 3 0 o
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Nahi den denbora: Gehienezko altuera lortzeko denbora-tartea
irtenbidea:
Hasierako abiaduraren osagai bertikala:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Gehienezko altuerara iristeko denbora-tartea mugimendu bertikalaren ekuazioak zehazten du. Aukeratu goranzko norabidea positiboa eta beheranzko norabidea negatiboa.
Ezaguna:
Hasierako abiadura (v o ) = 5 m/s (gorantz positiboa)
Grabitatearen azelerazioa (g) = – 10 m/s² ( beheranzko negatiboa)
Altuera maximoan azken abiadura (v t ) = 0
Nahi dena: denbora-tartea (t)
irtenbidea:
v t = v o + g t
0 = 5 + (-10)t
0 = 5 – 10 t
5 = 10 t
t = 5/10 = 0.5 s
2. Gorputz bat gorantz proiektatzen da horizontalarekiko 30 o- ko angeluan eta hasierako 30 m/s-ko abiadurarekin. Kalkulatu hegaldi-denbora! Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Angelua (θ) = 3 0 o
Hasierako abiadura (v o ) = 8 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Bilatzen den denbora: Gorputza lurrera iritsi baino lehen
irtenbidea:
Hasierako abiaduraren osagai bertikala:
v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s
Lehenik eta behin, altuera maximora iristeko denbora-tartea kalkulatzen dugu higidura bertikalaren ekuazioa erabiliz.
Aukeratu goranzko norabidea positiboa bezala eta beheranzko norabidea negatiboa bezala.
Ezaguna:
Hasierako abiadura (v o ) = 4 m/s (gorantz positiboa)
Grabitatearen azelerazioa (g) = – 10 m/s² ( beheranzko negatiboa)
Altuera maximoan azken abiadura (v t ) = 0
Nahi dena: Denbora-tartea (t)
irtenbidea:
v t = v o + g t
0 = 4 + (-10)t
0 = 4 – 10 t
4 = 10 t
t = 4/10 = 0,4 s
Altuera maximora iristeko denbora-tartea 0.4 s da.
Airean dagoen denbora 2 x 0.4 s = 0.8 s da.
3. Gorputz bat 10 metroko altuerako eraikin batetik horizontalarekiko 30 o -ko angeluan gorantz proiektatzen da . Hasierako abiadura 40 m/s-koa da. Zenbat denbora behar du gorputzak lurrera iristeko? Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Angelua (θ) = 3 0 o
Hasierako altuera (h o ) = 10 metro
Hasierako abiadura (v o ) = 40 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Bilatzen den denbora: Airean (t)
irtenbidea:
Hasierako abiaduraren osagai bertikala:
v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s
Lehenik eta behin, altuera maximora iristeko denbora-tartea kalkulatzen dugu higidura bertikalaren ekuazioa erabiliz.
Aukeratu goranzko norabidea positiboa bezala eta beheranzko norabidea negatiboa bezala.
Ezaguna:
Hasierako abiadura (v o ) = 20 m/s (gorantz positiboa)
Grabitatearen azelerazioa (g) = – 10 m/s² ( beheranzko negatiboa)
Azken abiadura gailurrean (v t ) = 0
Nahi dena: Denbora-tartea (t)
irtenbidea:
v t = v o + g t
0 = 20 + (-10)t
0 = 20 – 10 t
20 = 10 t
t = 20/10 = 2 segundo
Airean emandako denbora = 2 x 2 segundo = 4 segundo.
Objektua lurretik 10 metrora dago. 4 segundo behar dira hasierako posizioarekiko paraleloa den leku batera iristeko. Baloia beherantz mugitzen ari da oraindik.
Lurrera iristeko denbora-tartea erorketa askearen ekuazioa erabiliz kalkulatzen da.
Ezaguna:
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Altuera (h) = 10 metro
Nahi dena: Denbora-tartea (t)
irtenbidea:
h = 1/2 gt 2
10 = 1/2 (10) t²
10 = 5 t²
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1.4 segundo
Denbora-tartea = 1.4 segundo.
Denbora-tarte osoa = 4 segundo + 1.4 segundo = 5.4 segundo.
4. Pilota txiki bat horizontalki jaurtitzen da hasierako v o = 15 m/s -ko abiadurarekin 5 metroko altuerako eraikin batetik. Kalkulatu airean dagoen denbora ! Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Altuera (h) = 5 metro
Hasierako abiadura (v o ) = 15 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Bilatzen da: Denbora airean (t)
irtenbidea:
Airean igarotako denbora erorketa librearen ekuazioa erabiliz kalkulatzen da.
Ezaguna:
Altuera (h) = 5 metro
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Nahi dena: Denbora-tartea (t)
irtenbidea:
h = 1/2 gt 2
5 = 1/2 (10) t²
5 = 5 t²
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 segundo
[wpdm_package id='531′]
[wpdm_package id='536′]
- Hasierako abiadura osagai horizontal eta bertikaletan deskonposatzea
- Zehaztu desplazamendu horizontala
- Zehaztu gehienezko altuera
- Zehaztu denbora-tartea.
- Objektuen posizioa zehaztu
- Zehaztu azken abiadura