1. Una pilota de 0.2 kg, unida a l'extrem d'una corda horitzontal, gira en un cercle d'1 metre de radi i la velocitat màxima de la pilota és de 10 rpm. Quina és la magnitud de l' acceleració centrípeta i la magnitud de la força de tensió?
Conegut:
Massa (m) = 0.2 kg
Radi (r) = 1 m
Velocitat angular (ω) = 10 rev/min = 10 rev/60 s = 0.17 rev/s = (0.17)(6.28 rad)/s = 1 rad/s
Velocitat (v) = r ω = (1 m)(1 rad/s) = 1 m/s
Es busca: a s i Σ F
Solució:
(a) La magnitud de l'acceleració centrípeta
![]()
(b) La magnitud de la força de tensió
Σ F = ma
T = ma s
T = ( 0.2 kg)(1 m/s² )
T = 0.2 kg m/ s²
T = 0.2 N
[irp]
2. Una bola d'1 kg a l'extrem d'una corda gira uniformement en un cercle horitzontal d'1 m de radi. La corda es trencarà quan la tensió superi els 100 N. Quina és la velocitat màxima que pot tenir la bola?
Conegut:
Massa (m) = 1 kg
Radi (r) = 1 metre
Força de tensió (T) = força centrípeta ( Σ F) = 100 N
Es busca: v màxim
Solució:

[irp]
[wpdm_package id='499′]
- Massa i pes
- Força normal
- Segona llei del moviment de Newton
- Força de fricció
- Moviment sobre una superfície horitzontal sense força de fricció
- El moviment de dos cossos amb la mateixa acceleració sobre una superfície horitzontal rugosa amb una força de fricció
- Moviment en un pla inclinat sense força de fricció
- Moviment sobre el pla inclinat rugós amb la força de fricció
- Moviment en un ascensor
- El moviment dels cossos està connectat per cordes i politges
- Dos cossos amb la mateixa acceleració
- Arrodonir una corba plana: dinàmica del moviment circular
- Arrodonir una corba peraltada: dinàmica del moviment circular
- Moviment uniforme en un cercle horitzontal
- Força centrípeta en moviment circular uniforme