1. א ליידיגער צילינדרישער אביעקט (I = m R 2 ) באוועגט זיך צו דרייען אן גליטשן ארויף א גראָבע גענייגטע פלאך מיט אן אנפאנגס-געשווינדיקייט פון 10 m/s. די גענייגטע פלאך האט אן עלעוואציע-ווינקל θ מיט tan θ = 0.75. אויב די גראַוויטאַציאָנעלע אַקסעלעראַציע g = 10 ms -2 , ווערט די געשווינדיקייט פון דעם אביעקט פארקלענערט צו 5 ms -1 , דעמאלט איז די דיסטאַנץ אויף דער גענייגטער פלאך פון דעם אביעקט...
באַקאַנט:
מאָמענט פון טרעגקייט פון דעם ליידיקן צילינדער (I) = m R²
הייך ווינקל = θ , ווו טאַן θ = 0.75 = 75/100 = אָפּ / אַדדזש
זינד θ = אָפּ / היפּ = 75/125 = 3/5 = 0.6
אַקסעלעראַציע רעכט צו גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 10 מעטער/סעקונדע
לעצטע גיכקייט (vt ) = 5 מעטער/סעקונדע
געוואָלט: מעהאַלעך 
לייזונג:
רעכנט אויס די הייך וואָס דער צילינדער דערגרייכט ניצנדיק די גלייכונג פון דער קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע.

אָנהייב הייך (h o ) = 0 מעטער
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 10 מעטער/סעקונדע
לעצטע גיכקייט (vt ) = 5 מעטער/סעקונדע
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²

דער צילינדער דערגרייכט א הייך פון 7.5 מעטער.
דיסטאַנץ דורכגעפאָרן דורך צילינדער:

די דיסטאַנץ וואָס דער צילינדער גייט דורך איז 12.5 מעטער.
דער ריכטיקער ענטפער איז א.
באַשרייַבונג פון דער גלייכונג:
o = אנפאנג, t = ענדגילטיק, ME = מעכאנישע ענערגיע , PE = פאטענציעלע ענערגיע, KE = קינעטישע ענערגיע , m = מאסע , g = פארגיכערונג צוליב גראוויטי, h = הייך, v = לינעארע גיכקייט, ω = ווינקל גיכקייט , I = מאמענט פון אינערציע, R = ראדיוס פון צילינדער
2. א פעסטער צילינדער (I = ½ מ R 2 ) מיט א מאַסע פון 3 ק"ג באַוועגט זיך צו ראָלן אָן גליטשן אַרויף אַ גראָבער גענייגערטער פלאַך מיט אַן עלעוואַציע ווינקל θ מיט sin θ = 0.6. אויב די גראַוויטאַציאָנעלע אַקסעלעראַציע g = 10 ms -2 און די אָנהייב גיכקייט פון דעם אָביעקט איז 10 m/s, דעמאָלט די לענג פון דער גענייגערטער פלאַך וואָס דער אָביעקט באַוועגט איז...
באַקאַנט:
מאָמענט פון אינערציע פון אַ האַרטן צילינדער (I) = ½ מ R²
מאַסע פון צילינדער = 3 קג
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 10 מעטער/סעקונדע
ענדגילטיגע גיכקייט (vt ) = 0 מ/ס (אביעקט שטעלט זיך אפ)
הייך ווינקל ( θ ) = θ , ווו זינד θ = 0.6 = 6/10 = אָפּ / היפּ
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/s2
געוואָלט: די לענג פון דער גענייגערטער פלאַך וואָס דער אָביעקט האָט באַוועגט
לייזונג:
רעכנט אויס די הייך וואָס דער צילינדער דערגרייכט ניצנדיק די גלייכונג פון דער קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע.


אָנהייב הייך (h o ) = 0 מעטער
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 10 מעטער/סעקונדע
ענדגילטיגע גיכקייט (vt ) = 0 מ/ס (אביעקט שטעלט זיך אפ)
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²

דער צילינדער דערגרייכט א הייך פון 7.5 מעטער.
דיסטאַנץ דורכגעפאָרן דורך צילינדער:

די דיסטאַנץ וואָס דער צילינדער גייט דורך איז 12.5 מעטער.
3. א ליידיגער צילינדרישער אביעקט (I = m R 2 ) מיט א ראדיוס R, באוועגט זיך צו דרייען אן זיך גליטשן ארויף א גראָבע גענייגטע פלאך מיט א ווינקל פון α וואו sin α = 0.8. אויב די גראַוויטאַציאָנעלע אַקסעלעראַציע g = 10 ms -2 און די אָנהייב גיכקייט איז 8 ms -1, דעמאָלט די לענג פון דער גענייגטער פלאך וואָס דער אביעקט דערגרייכט איידער ער שטעלט זיך אָפּ איז...
באַקאַנט:
מאָמענט פון אינערציע פון אַ האַרטן צילינדער (I) = m R²
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 8 מעטער/סעקונדע
ענדגילטיגע גיכקייט (vt ) = 0 מ/ס (אביעקט שטעלט זיך אפ)
הייך ווינקל פון גענייגט פלאַך ( θ ) = θ , ווו זינד θ = 0.8
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²
געוואָלט: דיסטאַנץ דורכגעפאָרן דורך צילינדער
לייזונג:
רעכנט אויס די הייך וואָס דער צילינדער דערגרייכט ניצנדיק די גלייכונג פון דער קאָנסערוואַציע פון מעכאַנישער ענערגיע.


אָנהייב הייך (h o ) = 0 מעטער
אָנהייב גיכקייט (v o ) = 8 מעטער/סעקונדע
לעצטע גיכקייט (vt ) = 0 מעטער/סעקונדע
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²

דער צילינדער דערגרייכט א הייך פון 6.4 מעטער.
דיסטאַנץ דורכגעפאָרן דורך צילינדער:

די דיסטאַנץ וואָס דער צילינדער גייט דורך איז 8 מעטער.