Одредити временски интервал кретања пројектила

Решени проблеми у кретању пројектила – одређивање временског интервала

1. Шутирана фудбалска лопта одлеће од земље под углом θ = 30 o у односу на хоризонталу почетном брзином од 10 m/s. Израчунајте временски интервал до достизања максималне висине! Убрзање гравитације је 10 m/s 2.

Познато:

Угао ( θ) = 3 °

Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Жељено: Временски интервал за достизање максималне висине

Решење:

Решавање проблема кретања пројектила – одређивање временског интервала 1Вертикална компонента почетне брзине:

в ои = в о син θ = (10 м/с)(син 30 о ) = (10 м/с)(0.5) = 5 м/с

Временски интервал за достизање максималне висине одређен је једначином вертикалног кретања . Изаберите смер нагоре као позитиван, а смер надоле као негативан.

Познато:

Почетна брзина (v₂o ) = 5 m/s (позитивно навише)

Убрзање гравитације (g) = – 10 m/s² ( негативно надоле)

Коначна брзина на максималној висини (v t ) = 0

Тражени временски интервал (t)

Решење:

v t = v o + g t

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 t

5 = 10 т

t = 5/10 = 0.5 с

Види такође  Јангов експеримент са двоструким прорезом - проблеми и решења

2. Тело је пројектовано навише под углом од 30 o у односу на хоризонталу са почетном брзином од 30 m/s. Израчунајте време лета! Убрзање гравитације је 10 m/s 2.

Познато:

Угао ( θ) = 3 °

Почетна брзина (v₂o ) = 8 m/s

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Тражи се: Временски интервал пре него што тело удари у земљу

Решење:

Решавање проблема кретања пројектила – одређивање временског интервала 2Вертикална компонента почетне брзине:

в ои = в о син θ = (8 м/с)(син 30 о ) = (8 м/с)(0.5) = 4 м/с

Прво израчунавамо временски интервал за достизање максималне висине користећи једначину вертикалног кретања.

Изаберите смер нагоре као позитиван, а смер надоле као негативан.

Познато:

Почетна брзина (v₂o ) = 4 m/s (позитивно навише)

Убрзање гравитације (g) = – 10 m/s² ( негативно надоле)

Коначна брзина на максималној висини (v t ) = 0

Тражени временски интервал (t)

Решење:

v t = v o + g t

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 t

4 = 10 т

t = 4/10 = 0,4 с

Временски интервал за достизање максималне висине је 0.4 с.

Време у ваздуху је 2 x 0.4 с = 0.8 с.

Види такође  Нормална сила – проблеми и решења

3. Тело је пројектовано навише под углом од 30 ° у односу на хоризонталу са зграде висине 10 метара. Његова почетна брзина је 40 m/s. Колико је времена потребно телу да досегне тло? Убрзање гравитације је 10 m/ s².

Познато:

Угао ( θ) = 3 °

Почетна висина (h o ) = 10 метара

Почетна брзина (v₂o ) = 40 m/s

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Тражи се: Време у ваздуху (t)

Решење:

Вертикална компонента почетне брзине:

в ои = в о син θ = (40 м/с)(син 30 о ) = (40 м/с)(0.5) = 20 м/с

Прво израчунавамо временски интервал за достизање максималне висине користећи једначину вертикалног кретања.

Изаберите смер нагоре као позитиван, а смер надоле као негативан.

Познато:

Почетна брзина (v₂o ) = 20 m/s (позитивно навише)

Убрзање гравитације (g) = – 10 m/s² ( негативно надоле)

Коначна брзина на врхунцу (vt ) = 0

Тражени временски интервал (t)

Решење:

v t = v o + g t

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 t

20 = 10 т

t = 20/10 = 2 секунде

Време у ваздуху = 2 x 2 секунде = 4 секунде.

Објекат је 10 метара изнад тла. 4 секунде је временски интервал да се стигне до места које је паралелно са почетним положајем. Лопта се и даље креће надоле.

Временски интервал потребан за достизање тла израчунава се помоћу једначине кретања слободног пада.

Познато:

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Висина (в) = 10 метара

Тражени временски интервал (t)

Решење:

h = 1/2 gt ​​​​2

10 = 1/2 (10) t 2

10 = 5 t 2

t2 = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 секунде

Временски интервал = 1.4 секунде.

Укупан временски интервал = 4 секунде + 1.4 секунде = 5.4 секунде.

Види такође  Трансформатори и електрична енергија – проблеми и решења

4. Мала лопта је пројектована хоризонтално са почетном брзином v = 15 m/s са зграде висине 5 метара. Израчунајте време у ваздуху ! Убрзање гравитације је 10 m/ s²

Познато:

Висина (в) = 5 метара

Почетна брзина (v₂o ) = 15 m/s

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Тражи се: Време у ваздуху (t)

Решење:

Решавање проблема кретања пројектила – одређивање временског интервала 3Време у ваздуху се израчунава помоћу једначине слободног пада.

Познато:

Висина (в) = 5 метара

Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²

Тражени временски интервал (t)

Решење:

h = 1/2 gt ​​​​2

5 = 1/2 (10) t 2

5 = 5 t 2

t2 = 5/5 = 1

t = √1 = 1 секунда

Види такође  Одредити резултанту два вектора користећи компоненте вектора

[впдм_пацкаге ид = '531 ′]

[впдм_пацкаге ид = '536 ′]

  1. Раставите почетну брзину на хоризонталну и вертикалну компоненту
  2. Одредити хоризонтално померање
  3. Одредите максималну висину
  4. Одредите временски интервал
  5. Одредите положај објеката
  6. Одредити коначну брзину

Оставите коментар