Моментот на инерција на честичката
1. Топче од 100 грама поврзано со едниот крај на јаже со должина од 30 см. Колкав е моментот на инерција на топчето околу оската на ротација AB? Игнорирајте ја масата на јажето.
Познато:
Оската на ротација во AB
Масовна топка (м) = 100 грама = 100/1000 = 0.1 кг
Растојанието помеѓу топката и оската на ротација (r) = 30 cm = 0.3 m
Се бара: Момент на инерција на топката (I)
Решение:
I = г-дин 2 = (0.1 кг)(0.3 м) 2
I = (0.1 кг)(0.09 м2 )
I = 0.009 кг м2
[ирп]
2. Топка од 100 грама, m 1 , и топка од 200 грама, m 2 , поврзани со прачка со должина од 60 cm. Масата на прачката се игнорира. Оската на ротација се наоѓа во центарот на прачката. Кој е моментот на инерција на топката околу оската на ротација?
Познато:
Маса на топката 1 (m 1 ) = 100 грама = 100/1000 = 0.1 кг
Растојанието на топката 1 и оската на ротација (r 1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Маса на топката (m2 ) = 200 грама = 200/1000 = 0.2 кг
Растојанието на топката 2 и оската на ротација (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Се бара: момент на инерција на топките
Одговор:
I = m 1 r 1 2 + m 2 r 2 2
I = (0.1 кг)( 0.3 м) 2 + (0.2 кг)( 0.3 м) 2
I = (0.1 кг) ( 0.09 м2 ) + (0.2 кг) ( 0.09 м2 )
I = 0.009 кг м2 + 0.018 кг м2
I = 0.027 кг м2
[ирп]
3. Топка од 200 грама, m 1 и топка од 100 грама, m 2, поврзани со прачка со должина од 60 cm. Не ја земајте предвид масата на прачката. Оската на ротација се наоѓа на топката m 2 . Кој е моментот на инерција на топките? Не ја земајте предвид масата на прачката.
Познато:
Маса на топката 1 (m 1 ) = 200 грама = 200/1000 = 0.2 кг
Растојанието помеѓу топката 1 и оската на ротација (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Маса на топката 2 (m 2 ) = 100 грама = 100/1000 = 0.1 кг
Растојанието помеѓу топката 2 и оската на ротација (r2 ) = 0 m
Се бара: Момент на инерција на топчињата
Решение:
I = m 1 r 1 2 + m 2 r 2 2
I = (0.2 кг)( 0,6 м) 2 + (0.2 кг)(0 ) 2
I = (0.2 кг)( 0.36 м2 ) + 0
I = 0.072 кг м2
[ирп]
4. Масата на секое топче е 100 грама, поврзано со конец. Должината на конецот е 60 см, а ширината на конецот е 30 см. Колкав е моментот на инерција на топчето околу оската на ротација? Игнорирајте ја масата на конецот.
Познато:
Маса на топката = m 1 = m 2 = m 3 = m 4 = 100 грама = 100/1000 = 0.1 кг
Растојанието помеѓу топката и оската на ротација (r 1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Растојанието помеѓу топката 2 и оската на ротација (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Растојанието помеѓу топката 3 и оската на ротација (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Растојанието помеѓу топката 4 и оската на ротација (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Познат: Момент на инерција
Решение:
I = m1 r12 + м2 r22 + м3 r32 + м4 r42
I = (0.1 кг)( 0.3 м) 2 + (0.1 кг)( 0.3 м) 2 + (0.1 кг)(0.3 м) 2 + (0.1 кг)(0.3 м) 2
I = (0.1 кг) ( 0.09 м2 ) + (0.1 кг) (0.09 м2 ) + (0.1 кг) (0.09 м2 ) + (0.1 кг) (0.09 м2 )
I = 0.036 кг м2
[ирп]
Моментот на инерција на тврдо тело
5. Колку е моментот на инерција на еднообразна прачка долга 2 кг со должина од 2 m. Оската на ротација се наоѓа во центарот на прачката.
Познато:
Маса на прачка (M) = 2 кг
Должината на шипката (L) = 2 m
Се бара: Момент на инерција
Решение:
Формулата на моментот на инерција кога оската на ротација се наоѓа во центарот на долгата униформна прачка:
I = (1/12) ML2
I = (1/12) (2 кг)( 2 м) 2
I = (1/12) (2 кг)(4 м2 )
I = (1/12)(8 кг м2 )
I = 8/12 кг м2
I = 2/3 кг м2
[ирп]
6. Колку е моментот на инерција на еднообразна прачка долга 2 кг со должина од 2 m? Оската на ротација се наоѓа на едниот крај од прачката.
Познато:
Маса на прачка (M) = 2 кг
Должината на цврстата прачка (L) = 2 m
Се бара: Момент на инерција
Решение:
Формулата за моментот на инерција кога оската на ротација се наоѓа на едниот крај од шипката:
I = (1/3) ML2
I = (1/3) (2 кг)( 2 м) 2
I = (1/3) (2 кг)(4 м2 )
I = (1/3)(8 кг м2 )
I = 8/3 кг м2
[ирп]
7. Цилиндар од 10 кг со радиус од 0.1 m. Оската на ротација се наоѓа во центарот на цилиндарот, прикажано на сликата подолу. Колку е моментот на инерција на цилиндарот?
Познато:
Маса на цврст цилиндар (M) = 10 кг
Радиус на цилиндарот (L) = 0.1 m
Се бара: Моментот на инерција
Се бара: Моментот на инерција
Решение:
Формулата за момент на инерција кога оската на ротација е во центарот на цилиндарот:
I = (1/2) MR2
I = (1/2) (10 кг)(0.1 м) 2
I = (1/2) (10 кг)(0.01 м2 )
I = (1/2)(0.1 кг м2 )
I = 0.05 кг м2
8. Еднообразна сфера од 20 кг со должина од 0.1 м. Оската на ротација што се наоѓа во центарот на сферата е прикажана на сликата подолу.
Познато:
Маса на сферата (M) = 20 кг
Радиусот на сферата (L) = 0.1 m
Се бара: момент на инерција
Решение:
Формулата на моментот на инерција кога оската на ротација се наоѓа во центарот на сферата:
I = (2/5) MR2
I = (2/5)(20 кг)(0.1 м) 2
I = (2/5)(20 кг)(0.01 м2 )
I = (2/5)(0.2 кг м2 )
I = 0.4/5 кг м2
I = 0.08 кг м2
[ирп]
9. Правоаголна тенка плоча од 2 кг со должина од 0.5 м и ширина од 0.2 м. Оската на ротација се наоѓа во центарот на правоаголната плоча прикажана на сликата подолу. Колку е моментот на инерција на правоаголникот?
Познато:
Маса на правоаголна плоча (M) = 2 кг
Должината на плочата (a) = 0.5 m
Ширината на плочата (б) = 0.2 м
Се бара: Момент на инерција
Решение:
Формула за момент на инерција кога оската на ротација е во центарот на плочата:
I = (1/12 ) M ( a2 + b2 )
I = (1/12)(2)(0.5 2 + 0.2 2 )
I = (2/12)(0.25 + 0.04)
Јас = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 кг м2
Прочитај повеќе