1. Тркало со радиус од 3,0 cm ротира со константни 5 rad/s² . Колкава е големината на линеарното забрзување на точка што се наоѓа на (a) 10 cm од центарот (b) 20 cm од центарот (c) на работ на тркалото?
Познато:
Радиус (r) = 30 cm = 0.3 m
Аголно забрзување ( α ) = 5 rad/ s²
Барано: линеарно забрзување (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m (c) r = 0.3 m
Решение:
Однос помеѓу линеарно забрзување (а) и аголно забрзување:
a = r α
(а) линеарно забрзување, r = 0.1 m
a = (0.1 m)(5 rad/s² ) = 0.5 m/ s²
(б) линеарно забрзување, r = 0.2 m
a = (0.2 m)(5 rad/s² ) = 1 m/ s²
(в) линеарно забрзување, r = 0.3 m
a = (0.3 m)(5 rad/s² ) = 1.5 m/ s²
[ирп]
2. Макара со радиус од 50 cm. Ако линеарното забрзување на точка што се наоѓа на работ на макарата е 2 m/s 2 , одреди го аголното забрзување на макарата!
Познато:
Радиус (r) = 50 cm = 0,5 m
линеарно забрзување (a) = 2 m/ s²
Барано: аголно забрзување
Решение:
α = a / r = 2 / 0.5 = 4 rad/s 2
3. Сечилата во блендерот се со радиус од 20 cm, првично во мирување. По 2 секунди, сечилата ротираат за 10 rad/s. Определете ја големината на линеарното забрзување (a) точка што се наоѓа на 10 cm од центарот (b) точка што се наоѓа на работ на сечилата.
Познато:
Радиус (r) = 20 cm = 0.2 m
Почетната аголна брзина ( ωo ) = 0
Конечната аголна брзина ( ω t ) = 10 радијани/секунда
Временски интервал (t) = 2 секунди
Барано: линеарно забрзување на точка лоцирана во (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m
Решение:
ω t = ω o + α t
10 = 0 + α (2)
10 = 2 α
α = 10 / 2
α = 5 рад/с
(а) линеарно забрзување од r = 0.1 m
a = r α = (0.1 m) (5 rad/s 2 ) = 0.5 m/s 2
(б) линеарно забрзување од r = 0.2 m
a = r α = (0.2 m) (5 rad/s 2 ) = 1 m/s 2
[ирп]
4. Тркало со радиус од 20 cm се забрзува за 2 секунди од 20 rad/s до мирување. Определете ја големината на линеарното забрзување (a) точка што се наоѓа на 10 cm од центарот (b) точка што се наоѓа на 10 cm од центарот.
Познато:
Радиус (r) = 20 cm = 0.2 m
Почетната аголна брзина ( ωo ) = 20 rad/s
Конечната аголна брзина ( ωt ) = 0
Временски интервал (t) = 2 секунди
Барано: Линеарно забрзување (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m
Решение:
ω t = ω o + α t
0 = 20 + α (2)
-20 = 2 α
α = -20 / 2
α = -10 рад/с
Негативен знак значи дека аголната брзина се намалува.
(а) линеарно забрзување од r = 0.1 m
a = r α = (0.1 m) (-10 rad/s 2 ) = -1 m/s 2
(б) линеарно забрзување од r = 0.2 m
a = r α = (0.2 m) (-10 rad/s 2 ) = -2 m/s 2
[ирп]
[wpdm_package id='429']
[wpdm_package id='439']
- Претворање на единици за агол, примерни проблеми со решенија
- Примерни проблеми и решенија со аголно и линеарно поместување
- Примерни проблеми со аголна брзина и линеарна брзина со решенија
- Примерни проблеми со аголно забрзување и линеарно забрзување со решенија
- Примерни проблеми со рамномерни кружни движења со решенија
- Примерни проблеми со центрипетално забрзување со решенија
- Нерамномерни кружни движења - примерни проблеми со решенија