1. Низ рамна квадратна површина A = 10 m 2 поминува рамномерно електрично поле E = 8000 N/C . Определете го електричниот флукс.
Познато:
Големината на електричното поле (E) = 8000 N/C
Површина (А) = 10 м2
θ = 0 o (аголот помеѓу насоката на електричното поле и линијата нацртана нормално на површината)
Се бара: Електричен флукс ( Φ)
Решение:
Формулата на електричен флукс:
Φ = EA cos q
Φ = електричен флукс ( Nm² /C) , E = електрично поле (N/C), A = површина (m² ) , q = агол помеѓу линијата на електричното поле и нормалата.
Електричен флукс:
Φ = EA cos q = (8000)(10)( cos 0) = (8000)(10)(1 ) = 80,000 = 8 x 10 4 Nm 2 /C
[ирп]
2. Низ рамна квадратна површина A = 2 m 2 поминува рамномерно електрично поле E = 5000 N/C . Определете го електричниот флукс.
Познато:
Електрично поле (E) = 5000 N/C
Површина (А) = 2 м2
θ = 60 o (аголот помеѓу насоката на електричното поле и линијата нацртана нормално на површината)
Се бара: Електричен флукс ( Φ)
Решение:
Електричен флукс:
Φ = EA cos q = (5000)(2)( cos 60) = (5000)(2)(0.5 ) = 5000 = 5 x 10 3 Nm 2 /C
[ирп]
3. Цврста топка со радиус од 0.5 метри има електричен полнеж од 10 μC во центарот. Определете го електричниот флукс што минува низ цврстата топка.
Познато:
Радиус на топката (r) = 0.5 m
Електричен полнеж (Q) = 10 μC = 10 x 10 -6 C
Се бара: Електричен флукс ( Φ)
Решение:
Електрично поле:
E = kq/ r²
E = (9 x 109 Nm² / C² ) ( 10 x 10-6 C) / 0.5 2
E = (90 x 103 ) / 0,25
E = 360 x 10 3
E = 3.60 x 105 N /C
Површина:
A = 4 π r 2 = 4 (3.14) (0.5) 2 = (12.56) (0.25) = 3.14 m 2
Електричен флукс:
Линиите на електричното поле се нормални на површината, така што аголот помеѓу насоката на електричното поле и линијата нацртана нормално на површината е 0 °.
Φ = EA cos q
Φ = ( 3.60 x 10 5 )( 3.14 )( cos 0)
Φ = (11.304 x 105 )( 1 )
Φ = 11.304 x 10 5
Φ = 1.13 x 106 Nm2 / C