ຕົວຢ່າງຄຳຖາມກ່ຽວກັບພະລັງງານກົນຈັກ

6 ຕົວຢ່າງຂອງຄຳຖາມກ່ຽວກັບພະລັງງານກົນຈັກ

ທິດສະດີພະລັງງານແຮງງານກົນຈັກ

1. ເບິ່ງ ຮູບພາບ ຕໍ່ໄປນີ້ ຂອງ ການຍ້າຍຕົວ ຂອງທ່ອນໄມ້! ສົມມຸດວ່າ g = 10 m/s 2. ຖ້າຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນລະຫວ່າງທ່ອນໄມ້ ແລະ ພື້ນແມ່ນ μ k = 0,5, ຫຼັງຈາກນັ້ນຄ່າຂອງການຍ້າຍຕົວຂອງວັດຖຸແມ່ນ ….

A. 5,00 ມຕົວຢ່າງພະລັງງານກົນຈັກຄຳຖາມທີ 1

B. 4,25 ມ

C. 3,00 ມ

D. 2,50 ມ

E. 2,00 ມ

ສົນທະນາ

ເປັນ​ທີ່​ຮູ້​ກັນ​ວ່າ ​:

ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານທາງກາຍະພາບ ( μ k) = 0,5

ມວນສານຂອງບລັອກ (ມ) = 4 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ນ້ຳໜັກຂອງບລັອກ (w) = ມກ = (4)(10) = 40 ນິວຕັນ

ຖ້າທ່ອນໄມ້ຢູ່ເທິງໜ້າດິນຮາບພຽງ, ແຮງປົກກະຕິ (N) = ນ້ຳໜັກ (w) = 40 ນິວຕັນ.

ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v1 ) = 5 m/s

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v2 ) = 0 m/s

ຖາມວ່າ : ການຍ້າຍວັດຖຸ?

ຄຳຕອບ :

ທິດສະດີພະລັງງານກົນຈັກ-ວຽກລະບຸວ່າ ວຽກ (W) ທີ່ເຮັດໂດຍແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກແມ່ນເທົ່າກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກຂອງວັດຖຸ ຫຼື ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ (EM 2 ) - ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ (EM 1 ). ແຮງສຽດທານແບບເຄື່ອນໄຫວແມ່ນແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກ ແລະ ແຮງທີ່ບໍ່ແມ່ນແຮງອະນຸລັກພຽງຢ່າງດຽວທີ່ກະທຳຕໍ່ທ່ອນໄມ້ແມ່ນແຮງສຽດທານແບບເຄື່ອນໄຫວ.

W = Δ EM

fk s = EM 2 – EM 1

ວຽກງານທີ່ເຮັດໂດຍແຮງສຽດທານ kinetic:

W = f k s = ( μ k )(N)(s) = (0,5)(40)(s) = 20 s

ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກ:

Δ EM = EM 2 – EM 1 = (EK + EP) 2 – (EK + EP) 1

ວັດຖຸເຄື່ອນທີ່ຢູ່ເທິງໜ້າດິນທີ່ຮາບພຽງ ແລະ ບໍ່ມີການປ່ຽນແປງຄວາມສູງ ( Δ h = 0) ສະນັ້ນຈຶ່ງບໍ່ມີການປ່ຽນແປງພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ( Δ EP = EP 2 – EP 1 = 0). ດັ່ງນັ້ນການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານກົນຈັກຈຶ່ງກ່ຽວຂ້ອງກັບການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານຈົນເທົ່ານັ້ນ.

Δ EM = EK 2 – EK 1 = ½ mv 2 2 – ½ mv 1 2 = ½ m (v 2 2 – v 1 2 )

Δ EM = ½ (4)(0 2 – 5 2 ) = (2)(25) = 50

ການຍ້າຍຂອງບລັອກແມ່ນ:

W = Δ EM

20 ວິ = 50

s = 50 / 20 = 2,5 ແມັດ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

ກົດໝາຍວ່າດ້ວຍການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ

2. ວັດຖຸ A ແລະ B ມີມວນເທົ່າກັນ. ວັດຖຸ A ຕົກຈາກຄວາມສູງ h ແມັດ ແລະ B ຕົກຈາກຄວາມສູງ 2 ຊົ່ວໂມງ ແມັດ. ຖ້າ A ຕົກພື້ນດິນດ້ວຍຄວາມໄວ vm/s, ວັດຖຸ B ຈະຕົກພື້ນດິນດ້ວຍພະລັງງານຈົນ....

ກ. 2 ມວ 2

ຂ. mv 2

ຄ. 3/4 ມວ 2

ງ. 1/2 ມວ 2

ອ. 1/4 mv 2

ສົນທະນາ

ຄວາມໄວສຸດທ້າຍຂອງວັດຖຸ B ເຊິ່ງຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 2 ຊົ່ວໂມງ ແມ່ນ:

v 2 = 2 g (2h) = 4 gh

ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸ B ແມ່ນ:

EK B = ½ mv 2 = ½ m (4 gh) = 2 mgh —– ສົມຜົນທີ 1

ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນຂອງວັດຖຸ B ແມ່ນພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = mg · h. ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍຂອງວັດຖຸ B ແມ່ນພະລັງງານຈົນ = ½ mv2.

ກົດໝາຍວ່າດ້ວຍການອະ ນຸ ລັກພະລັງງານກົນຈັກ

ມກຊ = ½ ມວ 2.

ເນື່ອງຈາກ mgh = ½ mv2 ແລ້ວ ພວກເຮົາສາມາດທົດແທນ mgh ໃນສົມຜົນທີ 1 ດ້ວຍ ½ mv2 ໄດ້.

ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸ B = 2 mgh = 2(½ mv 2 ) = mv 2

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ B.

3. ເບິ່ງຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້! ວັດຖຸຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຄວາມສູງ 20 ແມັດ. ຖ້າຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ, ຄວາມໄວຂອງວັດຖຸເມື່ອມັນຢູ່ສູງ 15 ແມັດຈາກພື້ນດິນແມ່ນ….

ກ. 2 ແມັດ/ວິນາທີຕົວຢ່າງພະລັງງານກົນຈັກຄຳຖາມທີ 2

ຂ. 5 ແມັດ/ວິນາທີ

ຄ. 10 ແມັດ/ວິນາທີ

ງ. 15 ແມັດ/ວິນາທີ

ອ. 20 ມ/ວິນາທີ

ສົນທະນາ

ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ = ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ

ພະລັງງານຈົນຂອງວັດຖຸຢູ່ຈຸດທີ 2 = ການຫຼຸດຜ່ອນພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງລົງ 5 ແມັດ

½ mv 2 = ມກຊ

½ v 2 = (10)(20-15)

½ v 2 = (10)(5)

½ v 2 = 50

v2 = ( 2 )(50)

v2 = 100

v = 10 ແມັດ/ວິນາທີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ຄ.

4. ທ່ອນໄມ້ຖືກຍຶດໄວ້ທີ່ສ່ວນເທິງຂອງພື້ນຜິວທີ່ອຽງດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບ. ເມື່ອປ່ອຍອອກ, ທ່ອນໄມ້ຈະເລື່ອນໄປຕາມພື້ນຜິວທີ່ອຽງໂດຍບໍ່ມີແຮງສຽດທານ. ຄວາມໄວຂອງທ່ອນໄມ້ເມື່ອມັນໄປຮອດພື້ນຜິວທີ່ອຽງແມ່ນ...

ກ. 6 ມິລິວິນາທີ-1ຕົວຢ່າງພະລັງງານກົນຈັກຄຳຖາມທີ 3

ຂ. 8 ms -1

ຄ. 10 ms -1

ງ. 12 ms -1

ອ. 16 ms -1

ສົນທະນາ

ພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = mgh = m (10)(5) = 50 m

ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ = ພະລັງງານຈົນ = 1/2 mv 2

ກົດໝາຍວ່າດ້ວຍການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກລະບຸວ່າພະລັງງານກົນຈັກເບື້ອງຕົ້ນ = ພະລັງງານກົນຈັກສຸດທ້າຍ.

EM o = EM t

50 ມ = 1/2 ມວ 2

50 = 1/2 v 2

2 (50) = v2

100 = v2

v = 10 ແມັດ/ວິນາທີ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ຄ.

5. ທ່ອນໄມ້ທີ່ມີມວນສານ m kg ຖືກປ່ອຍອອກມາຈາກຄວາມສູງ h ແມັດຈາກພື້ນດິນ ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບ. ອັດຕາສ່ວນຂອງພະລັງງານທ່າແຮງ (EP) ແລະພະລັງງານຈົນ (EK) ເມື່ອມັນຢູ່ທີ່ຈຸດ M ແມ່ນ….

ກ. 1:3 ຕົວຢ່າງພະລັງງານກົນຈັກຄຳຖາມທີ 4

ຂ. 1:2

ຄ.ສ. 2: 1

ດ. 2: 5

ອ. 3: 7

ສົນທະນາ

ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຢູ່ຈຸດ M:

EP M = ມກ (0,3 ຊົ່ວໂມງ)

ພະລັງງານຈົນຢູ່ຈຸດ M = ການຫຼຸດຜ່ອນພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງໂດຍ h-0,3h = 0,7 h

EK M = EP = ມກ (0,7 ຊົ່ວໂມງ)

ອັດຕາສ່ວນຂອງພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແລະ ພະລັງງານຈົນ ຢູ່ຈຸດ M ແມ່ນ:

EP M : EK M

ມກ (0,3 ຊົ່ວໂມງ) : ມກ (0,7 ຊົ່ວໂມງ)

0,3: 0,7

3: 7

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ E.

6. ເບິ່ງຮູບພາບຂອງວັດຖຸ A ທີ່ຕົກລົງຢ່າງອິດສະຫຼະຈາກຈຸດ P ຂ້າງລຸ່ມນີ້!

ຖ້າ EP Q ແລະ EK Q ເປັນພະລັງງານທ່າແຮງ ແລະ ພະລັງງານຈົນ ຢູ່ຈຸດ Q ຕາມລຳດັບ (g = 10 m/s 2 ), ແລ້ວ EP Q : EK Q ແມ່ນ….

ກ. 16:9ຕົວຢ່າງພະລັງງານກົນຈັກຄຳຖາມທີ 5

ຂ. 9:16

ຄ.ສ. 3: 2

ດ. 2: 3

ອ. 2: 1

ສົນທະນາ

ພະລັງງານທ່າແຮງແຮງໂນ້ມຖ່ວງຢູ່ຈຸດ Q:

EP Q = mgh = (m)(10)(1,8) = 18 m

ພະລັງງານຈົນຢູ່ຈຸດ Q = ການຫຼຸດຜ່ອນພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງລົງ 5-1,8 = 3,2 ແມັດ

EK Q = EP = mgh = m (10)(3,2) = 32 m

ອັດຕາສ່ວນຂອງພະລັງງານທ່າແຮງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແລະ ພະລັງງານຈົນ ຢູ່ຈຸດ Q ແມ່ນ:

EP Q : EK Q

18 ແມັດ : 32 ແມັດ

18: 32

9: 16

ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງຄຳຖາມ:

ຄຳຖາມຟີຊິກການສອບເສັງລະດັບຊາດສຳລັບໂຮງຮຽນມັດທະຍົມຕອນປາຍ/ມັດທະຍົມຕອນປາຍອາຊີບ

ຂຽນຄຳເຫັນ