ຕົວຢ່າງຂອງຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ ແລະ ຄື້ນຢືນ

4 ຕົວຢ່າງຂອງຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ ແລະ ຄື້ນຢືນ

1. ເຊືອກຍາວ 0,6 ແມັດ. ຖ້າຄວາມຕຶງຂອງເຊືອກຖືກປັບໃຫ້ຄວາມໄວຄື້ນເທົ່າກັບ 120 ແມັດ/ວິນາທີ, ຄວາມຖີ່ພື້ນຖານແມ່ນ...
ກ. 100 Hz
ຂ. 120 Hz
ຄ. 140 Hz
ງ. 150 Hz
350 Hz ຕາເວັນອອກ
ການສົນທະນາ:

ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ຄວາມຍາວຂອງສາຍ (ຍາວ) = 0,6 ແມັດ
ຄວາມໄວຄື່ນ (v) = 120 ມ/ວິນາທີ.
ຖາມແລ້ວ :
ຄວາມຖີ່ພື້ນຖານ (f)1)?
ຈາວາບ :
ສູດຄວາມຖີ່ພື້ນຖານ (f1) ຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ ຫຼື ຄື້ນຢືນຢູ່ທີ່ສົ້ນທັງສອງຂອງສາຍຕິດຢູ່:
f1 = v / 2L
ຄວາມຖີ່ພື້ນຖານ (f)1) ຄື້ນຄື:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 ເຮັຊ
ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ A.

2. ເປັນຜົນມາຈາກການສະທ້ອນ, ຄື້ນທີ່ຢຸດນິ້ງຈຶ່ງຖືກສ້າງຂຶ້ນດ້ວຍສົມຜົນ: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) ແມັດ. ຈາກສົມຜົນຂ້າງເທິງ, ຄວາມໄວຂອງຄື້ນທີ່ສະທ້ອນແມ່ນ...
ກ. 10,0 ແມັດ/ວິນາທີ
ຂ. 11,5 ແມັດ/ວິນາທີ
ຄ. 12,4 ແມັດ/ວິນາທີ
ງ. 13,2 ແມັດ/ວິນາທີ
ອ. 14,0 ມ/ວິນາທີ
ການສົນທະນາ:
ຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ - 1ມັນເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ :
ຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ - 2ຖາມແລ້ວ :
ຄວາມໄວຄື້ນສະທ້ອນ (v)
ຈາວາບ :

ຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງ - 3

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

3. ເຊືອກຍາວ 3 ແມັດຖືກມັດໄວ້ທີ່ປາຍດ້ານໜຶ່ງ ແລະ ປາຍອີກດ້ານໜຶ່ງເຊື່ອມຕໍ່ກັບເຄື່ອງສັ່ນ. ເມື່ອເຄື່ອງສັ່ນຖືກສັ່ນ, ຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງຈະຖືກສ້າງຂຶ້ນເທິງເຊືອກດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບ:

ຕຳແໜ່ງຂອງກະເພາະອາຫານອັນທີ 5 ຈາກປາຍທີ່ຜູກມັດກັນແມ່ນ…

A. 0,9 ມການສົນທະນາກ່ຽວກັບການສອບເສັງຟີຊິກສາດມັດທະຍົມຕອນປາຍປີ 2016 ລະດັບຊາດ - 57

B. 1,2 ມ

C. 2,5 ມ

D. 2,7 ມ

E. 3,0 ມ

ສົນທະນາ

ປາຍເຊືອກທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັບເຄື່ອງສັ່ນສາມາດເຄື່ອນຍ້າຍໄດ້ຢ່າງອິດສະຫຼະໃນຂະນະທີ່ປາຍເຊືອກທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັບເສົາຖືກມັດໄວ້.

ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງສອງຈຸດທີ່ໃກ້ທີ່ສຸດ = 3 ແມັດ / 5 = 3/5 ແມັດ.

ຕຳແໜ່ງຂອງປົມທຳອິດຈາກປາຍທີ່ມັດໄວ້ = 3/5 ແມັດ

ຕຳແໜ່ງຂອງປົມທີ 2 ຈາກປາຍທີ່ມັດໄວ້ = 2 (3/5 ແມັດ) = 6/5 ແມັດ

ຕຳແໜ່ງຂອງປົມທີ 3 ຈາກປາຍທີ່ມັດໄວ້ = 3 (3/5 ແມັດ) = 9/5 ແມັດ

ຕຳແໜ່ງຂອງປົມທີ 4 ຈາກປາຍທີ່ມັດໄວ້ = 4 (3/5 ແມັດ) = 12/5 ແມັດ

ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງຈຸດໜຶ່ງ ແລະ ທ້ອງທີ່ໃກ້ທີ່ສຸດ = 1/2 (3/5 ແມັດ) = 3/10 ແມັດ.

ຕຳແໜ່ງຂອງກະເພາະອາຫານອັນທີ 5 ຈາກປາຍທີ່ມັດ = ໄລຍະຫ່າງຂອງປົມທີ 4 ຈາກປາຍທີ່ມັດ + ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງປົມໜຶ່ງ ແລະ ກະເພາະອາຫານທີ່ໃກ້ທີ່ສຸດ = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 ແມັດ.

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ງ.

4. ໃນການທົດລອງຂອງ Melde, ໄດ້ຮັບຄື້ນທີ່ຢູ່ນິ້ງດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບ. ຖ້າຄວາມຍາວຂອງເຊືອກທີ່ໃຊ້ແມ່ນ 1,5 ແມັດ, ຫຼັງຈາກນັ້ນຕຳແໜ່ງຂອງໂຫນດທີສີ່ທີ່ຄິດໄລ່ຈາກແຫຼ່ງການສັ່ນສະເທືອນແມ່ນ...

A. 0,40 ມການສົນທະນາກ່ຽວກັບການສອບເສັງຟີຊິກສາດມັດທະຍົມຕອນປາຍປີ 2016 ລະດັບຊາດ - 58

B. 0,54 ມ

C. 0,96 ມ

D. 1,02 ມ

E. 1,10 ມ

ສົນທະນາ

ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງສອງຈຸດທີ່ໃກ້ທີ່ສຸດ = 1,5 ແມັດ / 11 = 1,5/11 ແມັດ.

ສະຖານທີ່ຂອງໂຫນດທີ 1 ຈາກແຫຼ່ງການສັ່ນສະເທືອນ = 1,5/11 ແມັດ

ສະຖານທີ່ຂອງໂນດທີ 2 ຈາກແຫຼ່ງສັ່ນສະເທືອນ = 2 (1,5/11 ແມັດ) = 3/11 ແມັດ

ສະຖານທີ່ຂອງໂນດທີ 3 ຈາກແຫຼ່ງສັ່ນສະເທືອນ = 3 (1,5/11 ແມັດ) = 4,5/11 ແມັດ

ສະຖານທີ່ຂອງໂຫນດທີ 4 ຈາກແຫຼ່ງສັ່ນສະເທືອນ = 4 (1,5/11 ແມັດ) = 6/11 ແມັດ = 0,54 ແມັດ

ຄຳຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ B.