1. E fräie Fall vun engem 1 kg Kierper aus Rou, vun enger Héicht vun 10 m.
Bestëmmen:
(a) Aarbecht, déi duerch d' Schwéierkraaft ausgeübt gëtt
(b) D'Ännerung vun der gravitativer potenzieller Energie
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Bekannt:
Mass (m) = 1 kg
Héicht (h) = 10 m
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Gewiicht (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Léisung:
(a) Aarbecht, déi duerch d'Schwéierkraaft ausgeübt gëtt
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) D'Ännerung vun der gravitativer potenzieller Energie
D'Ännerung vun der gravitativer potenzieller Energie ass gläich wéi d'Aarbecht, déi vun der Schwéierkraaft gemaach gëtt.
ΔEP = 100 Joule
[irp]
2. En Objet mat engem Gewiicht vun 10 N rutscht op der glatter, schréieger Fläch iwwer 2 Meter erof. Bestëmmt d'Aarbecht, déi duerch d'Gewiichtskraaft erfëllt gëtt!
Bekannt:
Gewiicht (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Gewënscht: Aarbecht duerch Gewiichtskraaft
Léisung:
W = F d = b x d = (5)(2) = 10 Joule
Alternativ Léisung:
Sin 30 o = h / d
0.5 = h / 2
h = (0.5)(2)
h = 1m
Aarbecht duerch Gewiichtskraaft;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joule
[irp]
3. En Objet mat engem Gewiicht vun 1,500 Gramm op enger Héicht vun 20 Meter iwwer dem Buedem fällt fräi op de Buedem. Wat ass déi gravitativ potenziell Energie vum Objet? D'Schwéierkraaftbeschleunigung ass 10 m/ s².
Bekannt:
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Mass (m) = 1500 Gramm = 1500/1000 Kilogramm = 1.5 Kilogramm
Héicht (h) = 20 Meter
Gewënscht: Déi gravitativ potenziell Energie
Léisung:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule
4. Baséierend op der Figur hei ënnendrënner, wann d'Mass vum Objet 1 2 kg an d'Mass vum Objet 2 4 kg ass, ass de Verglach vun der potenzieller Energie vum Objet 1 an dem Objet 2 ...
Bekannt:
Mass vum Objet 1 (m1) = 2 Kilogramm
Mass vum Objet 2 (m² ) = 4 Kilogramm
Héicht 1 (h² ) = 12 Meter
Héicht 2 (h² ) = 9 Meter
Gewënscht: Vergläich vun der potenzieller Energie vum Objet 1 an Objet 2
Léisung:
PE = mgh
m = Mass (seng international Eenheet ass Kilogramm, ofgekierzt kg)
g = Schwéierkraaftbeschleunigung (seng international Eenheet ass Meter pro Sekonn am Quadrat, ofgekierzt m/ s² )
h = Héicht (seng international Eenheet ass Meter, ofgekierzt m)
PE = gravitativ potenziell Energie (international Eenheet ass kg m² / s² oder Joule)
Déi gravitativ potenziell Energie vum Objet 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Déi gravitativ potenziell Energie vum Objet 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Vergläich vun der potenzieller Energie vum Objet 1 an Objet 2:
PE 1 : PE 2
24 g: 36 g
24: 36
24/12: 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Aarbecht duerch Kraaftproblemer a Léisungen
- Aarbechtskinetesch Energieproblemer a Léisungen
- Problemer a Léisunge vun de Prinzipie vun der Aarbecht-mechanescher Energie
- Problemer mat der gravitativer potenzieller Energie a Léisungen
- Problemer a Léisunge vun der potenzieller Energie vun elastesche Federen
- Problemer mat Energieversuergung a Léisungen
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir fräi Fallbewegung
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Op- an Ofbewegung am Fräifall
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Bewegung op enger gekrëmmter Uewerfläch
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Bewegung op enger geneigter Fläch
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir d'Bewegung vum Projektil