1. E Block vun 1 kg rutscht op der glatter, gekrëmmter Uewerfläch erof. Bestëmmt d' kinetesch Energie an d'Geschwindegkeet vum Block op der niddregster Uewerfläch. D'Schwéierkraaftbeschleunigung ass 10 m/ s².
Bekannt:
Mass (m) = 1 kg
D'Héichtännerung (h) = 5 m
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Gewënscht: Kinetesch Energie (KE) an d' Geschwindegkeet vum Block.
Léisung:
(a) Kinetesch Energie
Déi initial mechanesch Energie = gravitativ potenziell Energie
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joule
Déi lescht mechanesch Energie = kinetesch Energie
ME t = KE = ½ mv t²
Prinzip vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie seet, datt déi initial mechanesch Energie = déi lescht mechanesch Energie:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Kinetesch Energie (KE) = 50 Joule.
(b) D'Geschwindegkeet vum Block
De Prinzip vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie:
Déi initial mechanesch Energie (ME o ) = déi final mechanesch Energie (ME t )
Déi gravitativ potenziell Energie (PE) = kinetesch Energie (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / m = v2
100 / 1 = v 2
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. En Objet mat engem Gewiicht vun 2 kg rutscht ouni Reibung erof. Wat ass déi kinetesch Energie an d'Geschwindegkeet vum Objet op enger Héicht vun 2 Meter iwwer dem Buedem? D'Schwéierkraaftbeschleunigung ass 10 m/s²?
Bekannt:
Mass (m) = 2 kg
D'Héichtännerung (h) = 10 – 2 = 8 m
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 10 m/ s²
Gewëllt : kinetesch Energie (KE) a Geschwindegkeet (v) op 2 Meter iwwer dem Buedem.
Léisung:
(a) Kinetesch Energie op 2 Meter iwwer dem Buedem
Déi initial mechanesch Energie = déi gravitativ potenziell Energie
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joule
Déi lescht mechanesch Energie = kinetesch Energie
ME t = KE = ½ mv t²
De Prinzip vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie seet, datt déi initial mechanesch Energie = déi lescht mechanesch Energie:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Déi kinetesch Energie (KE) op 2 Meter iwwer dem Buedem ass 160 Joule.
(b) D'Geschwindegkeet vum Objet op der ënneschter Uewerfläch
Prinzip vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie:
Déi initial mechanesch Energie (ME o ) = déi final mechanesch Energie (EM t )
Déi gravitativ potenziell Energie (PE) = kinetesch Energie (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) géint 2
160 = v2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167′]
- Aarbecht duerch Kraaftproblemer a Léisungen
- Aarbechtskinetesch Energieproblemer a Léisungen
- Problemer a Léisunge vun de Prinzipie vun der Aarbecht-mechanescher Energie
- Problemer mat der gravitativer potenzieller Energie a Léisungen
- Problemer a Léisunge vun der potenzieller Energie vun der elastescher Feder
- Problemer mat Energieversuergung a Léisungen
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir fräi Fallbewegung
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Op- an Ofbewegung am Fräifall
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Bewegung op enger gekrëmmter Uewerfläch
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir Bewegung op der geneigter Ebene
- Uwendung vun der Erhaalung vun der mechanescher Energie fir d'Bewegung vum Projektil