1. Pila 0.1 kg, ad finem funiculi horizontalis adhaerens, in circulo radii 50 cm circumvolvitur , et celeritas angularis pilae est 4 rad s⁻¹ . Quae est magnitudo vis centripetae?
Notum:
Massa (m) = 100 grammata = 100/1000 kg = 1/10 kg = 0.1 kg
Celeritas angularis ( ω) = 4 radiani/ secundum
Radius (r) = 50 cm = 50/100 m = 0.5 m
Quaesitum: Vis centripeta
solution:
Vis centripeta est vis netta quae accelerationem centripetam producit :
ΣF = ma r
ΣF = mv² / r = mω² r
Σ F = vis netta = vis centripeta , m = massa , v = celeritas , ω = celeritas angularis , r = radius.
∑ F = mω² r = ( 0.1 )(4) ² (0.5) = (0.1)(16)(0,5) = 0.8 Newtoni
[irp]
2. Pila uniformiter in circulo horizontali volvitur. Si celeritas ad quadruplum valorem initialem mutatur, quanta est magnitudo vis centripetae...?
Notum:
Massa = m
Celeritas = v
Celeritas initialis = v o
Radius (r) = r
Quaesitum: Magnitudo vis centripetae
solution:

3. Curva inclinata radii R ita designatur ut autocinetum celeritate 12 ms –1 progrediens conversionem tuto transire possit. Coefficiens frictionis staticae inter autocinetum et viam = 0.4. Quid est radius R? Acceleratio gravitatis ( g ) = 10 ms –2.
Notum:
Celeritas (v) = 12 m/s
Coefficiens frictionis staticae ( μs ) = 0.4
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Quaesitum: Radius (R)
solution:

[irp]
[wpdm_package id='501′]
- Massa et pondus
- Normalis vis
- Lex secunda motus Newtoni
- Vis frictionis
- Motus in superficie horizontali sine vi frictionis
- Motus duorum corporum eadem acceleratione in superficie horizontali aspera sub vi frictionis
- Motus in plano inclinato sine vi frictionis
- Motus in plano inclinato aspero cum vi frictionis
- Motus in ascensore
- Motus corporum funibus et trochleis connectitur
- Duo corpora eadem magnitudine accelerationis habentia
- Curva plana rotundanda – dynamica motus circularis
- Curvae inclinatae rotundatio – dynamica motus circularis
- Motus uniformis in circulo horizontali
- Vis centripeta in motu circulari uniformi