1. 1 кг салмактагы блок жылмакай ийри бет менен ылдый жылмышып түшөт. Эң төмөнкү беттеги блоктун кинетикалык энергиясын жана ылдамдыгын аныктагыла. Тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу 10 м/ с2.
Белгилүү:
Массасы (м) = 1 кг
Бийиктиктин өзгөрүшү (саат) = 5 м
Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2
Керектүү: Кинетикалык энергия (КЭ) жана блоктун ылдамдыгы .
Чечим:
(а) Кинетикалык энергия
Баштапкы механикалык энергия = гравитациялык потенциалдык энергия
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Джоуль
Акыркы механикалык энергия = кинетикалык энергия
ME t = KE = ½ mv t 2
Механикалык энергиянын сакталуу принциби баштапкы механикалык энергия = акыркы механикалык энергия деп айтылат:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Кинетикалык энергия (КЭ) = 50 Джоуль.
(b) Блоктун ылдамдыгы
Механикалык энергиянын сакталуу принциби:
Баштапкы механикалык энергия (ME₂o₄ ) = акыркы механикалык энергия ( ME₂t₄ )
Гравитациялык потенциалдык энергия (ПЭ) = кинетикалык энергия (КЭ)
50 = ½ мв 2
2(50) / м = v 2
100 / 1 = v 2
100 = v 2
v = √100
v = 10 м/с
[ирп]
2. 2 кг салмактагы нерсе сүрүлүү күчү жок ылдый жылмышып түшөт. Жерден 2 метр бийиктикте нерсенин кинетикалык энергиясы жана ылдамдыгы кандай? Тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу 10 м/с2.
Белгилүү:
Масса (м) = 2 кг
Бийиктиктин өзгөрүшү (саат) = 10 – 2 = 8 м
Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2
Керектүү : жерден 2 метр бийиктиктеги кинетикалык энергия (KE) жана ылдамдык (v).
Чечим:
(а) Жерден 2 метр бийиктиктеги кинетикалык энергия
Баштапкы механикалык энергия = гравитациялык потенциал энергиясы
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Джоуль
Акыркы механикалык энергия = кинетикалык энергия
ME t = KE = ½ mv t 2
Механикалык энергиянын сакталуу принциби баштапкы механикалык энергия = акыркы механикалык энергия деп айтылат:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Жерден 2 метр бийиктиктеги кинетикалык энергия (КЭ) 160 Джоулга барабар.
(b) Объекттин эң төмөнкү беттеги ылдамдыгы
Механикалык энергиянын сакталуу принциби:
Баштапкы механикалык энергия (ME₂o₄ ) = акыркы механикалык энергия ( EM₂t₄ )
Гравитациялык потенциалдык энергия (ПЭ) = кинетикалык энергия (КЭ)
160 = ½ мв 2
160 = ½ (2) v 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 м/с
[wpdm_package id='1167′]
- Күч менен аткарылган иштер маселелер жана аларды чечүү жолдору
- Жумуш-кинетикалык энергия көйгөйлөрү жана аларды чечүү жолдору
- Жумуш-механикалык энергия принциптериндеги көйгөйлөр жана аларды чечүү жолдору
- Гравитациялык потенциал энергиясынын көйгөйлөрү жана аларды чечүү жолдору
- Серпилгич пружинанын потенциалдык энергиясы боюнча маселелер жана аларды чечүү жолдору
- Электр энергиясындагы көйгөйлөр жана аларды чечүү жолдору
- Эркин түшүү кыймылында механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
- Эркин түшүү кыймылында өйдө жана ылдый кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
- Ийри беттеги кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
- Жантайыңкы тегиздиктеги кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
- Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу