Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу – маселелер жана аларды чечүү жолдору

1. Тебилген футбол тобу жерден θ = 30 ° бурчта, баштапкы ылдамдыгы 10 м/с болуп көтөрүлөт. Топтун массасы = 0.1 кг. Тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу 10 м/с2 . Төмөнкүлөрдү аныктагыла: (а) Эң бийик чекиттеги тартылуу потенциалдык энергияны (б) Эң бийик чекит же максималдуу бийиктик

Белгилүү:

Масса (м) = 0.1 кг

Баштапкы ылдамдык (v o ) = 10 м/с

бурч = 30 o

Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2

Чечим:

(а) Гравитациялык потенциалдык энергия

Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу – маселелер жана чечимдер 1

Баштапкы ылдамдыктын горизонталдык компонентин (v ox ) жана вертикалдык компонентин (v oy ) эсептегиле.

Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу – маселелер жана чечимдер 2Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу – маселелер жана чечимдер 2vox = Vo бел боо θ = (10)(cos 30)o) = (10)(0.5√3) = 5√3 м/с

v oy = v o sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)( 0.5) = 5 м/с

Баштапкы механикалык энергия

Баштапкы механикалык энергия (ME₂o₄ ) = кинетикалык энергия (KE)

ME o = KE = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Джоуль

Акыркы механикалык энергия

Эң жогорку чекиттеги кинетикалык энергия:

KE = ½ mv ox 2 = ½ (0.1)(5√3) 2 = ½ (0.1)((25)(3)) = ½ (0.1)(75) = 3.75 Джоуль

Механикалык энергиянын сакталуу принциби

Баштапкы механикалык энергия (ME₂o₄ ) = акыркы механикалык энергия ( ME₂t₄ )

KE = PE + KE

5 = EP + 3.75

PE = 5 – 3.75 = 1.25 Джоуль

Эң жогорку чекиттеги гравитациялык потенциалдык энергия 1.25 Джоуль.

(b) Эң бийик чекит же максималдуу бийиктик

ПЭ = мг

1.25 = (0.1)(10) саат

1.25 = саат

Эң жогорку бийиктиги 1.25 метр.

[ирп]

2. 10 метр бийиктиктеги имараттан баштапкы ылдамдыгы v o = 10 м/с болгон салмагы 0.1 кг шар горизонталдуу багытта проекцияланган . Тартылуу күчүнүн ылдамдануусу 10 м/с2 . Топ жерге тийгендеги кинетикалык энергиясын аныктагыла.

Белгилүү:

Масса (м) = 0.1 кг

Баштапкы ылдамдык (v o ) = 10 м/с

Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2

Бийиктиктин өзгөрүшү (саат) = 10 – 2 = 8 м

Изделген: жерден 2 метр бийиктиктеги кинетикалык энергия

Чечим:

Гравитациялык потенциал энергиясы (ПЭ) = мг/саат = (0.1)(10)(10) = 10 Джоуль

Баштапкы кинетикалык энергия (KE)= ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Джоуль

Акыркы кинетикалык энергия = баштапкы гравитациялык потенциалдык энергия + баштапкы кинетикалык энергия = 10 + 5 = 15 Джоуль

[wpdm_package id='1173′]

  1. Күч менен аткарылган иштер маселелер жана аларды чечүү жолдору
  2. Жумуш-кинетикалык энергия көйгөйлөрү жана аларды чечүү жолдору
  3. Жумуш-механикалык энергия принциптериндеги көйгөйлөр жана аларды чечүү жолдору
  4. Гравитациялык потенциал энергиясынын көйгөйлөрү жана аларды чечүү жолдору
  5. Серпилгич пружинанын потенциалдык энергиясы боюнча көйгөйлөр жана аларды чечүү жолдору
  6. Электр энергиясындагы көйгөйлөр жана аларды чечүү жолдору
  7. Эркин түшүү кыймылында механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
  8. Эркин түшүү кыймылында өйдө жана ылдый кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
  9. Ийри беттеги кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
  10. Жантайыңкы тегиздиктеги кыймыл үчүн механикалык энергиянын сакталуу законун колдонуу
  11. Механикалык энергиянын сакталуу законун снаряддын кыймылы үчүн колдонуу

Комментарий калтыруу