Határozza meg egy tárgy helyzetét a lövedék mozgásában

Megoldott problémák a lövedékmozgással kapcsolatban – tárgy helyzetének meghatározása

1. Egy testet 60 o -os szögben felfelé dobunk a vízszinteshez képest , 12 m/s kezdeti sebességgel. Határozza meg a test helyzetét 1 másodperces mozgás után! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².

Ismert:

Szög ( θ ) = 60 °

Kezdősebesség (v0 ) = 12 m/ s

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²

Keresett: Tárgy pozíciója 1 másodperces mozgás után

megoldás:

Hajítási mozgási problémák megoldása – egy tárgy helyzetének meghatározása 1A kezdeti sebesség vízszintes komponense:

v ox = v o cos θ = (12 m/s) (cos 60 o ) = (12 m/s) (0.5) = 6 m/s

A kezdeti sebesség függőleges komponense:

v oy = v o sin θ = (12 m/s) (sin 60 o ) = (12 m/s) (0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s

Tárgy pozíciója vízszintes irányban:

Ismert:

A sebesség vízszintes komponense (v x ) = 6 m/s

Időintervallum (t) = 1 másodperc

Keresett: vízszintes tartomány (x)

megoldás:

A 6 méter/másodperc azt jelenti, hogy a labda másodpercenként akár 6 métert is elmozdul. A labda 1 másodperces mozgás utáni távolsága 6 méter. Tehát a labda vízszintes helyzete 6 méter.

Tárgy pozíciója függőleges irányban:

Pozitívnak a felfelé, negatívnak pedig a lefelé mutató irányt válaszd.

Ismert:

Kezdősebesség (v0 ) = 6 √ 3 m/s (pozitív felfelé irányuló irány)

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = -10 m/s² ( negatív lefelé)

Keresett érték: magasság 1 másodperces mozgás után

megoldás:

h = vo t + 1/2 gt2 = (6√3) (1) + 1/2 (-10)(1)2) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 méter.

A tárgy helyzete 1 másodperces mozgás után:

Vízszintes elmozdulás (x) = 6 méter

Függőleges elmozdulás (y) = 5.2 méter

[irp]

2. Egy testet 30 o -os szögben felfelé dobunk egy 20 méter magas épületből a vízszinteshez képest. A kezdeti sebessége 50 m/s. Számítsd ki a függőleges elmozdulást 1 másodperces mozgás után! A nehézségi gyorsulás 10 m / s².

Ismert:

Szög ( θ ) = 30 °

Kezdeti magasság (h o ) = 20 méter

Kezdősebesség (v0 ) = 50 m/s

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = 1 0 m/s 2

Keresett magasság (m)

megoldás:

A kezdeti sebesség függőleges komponense:

v oy = v o sin θ = (50 m/s) (sin 30 o ) = (50 m/s) (0.5) = 25 m/s

Magasság:

Pozitívnak a felfelé, negatívnak pedig a lefelé mutató irányt válaszd.

Ismert:

Kezdősebesség (v0 ) = 25 m/s (pozitív felfelé irányuló)

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = -1 0 m/s 2 (negatív lefelé)

Keresett magasság (m)

megoldás:

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 méter.

A test magassága 1 másodperces mozgás után 20 méterrel a kivetítési pont felett , vagy 40 méterrel a talaj felett.

[irp]

3. Egy kis golyót vízszintesen kilőnek v2 = 10 m/s kezdeti sebességgel egy 10 méter magas épületből. Számítsa ki a golyó elmozdulását 1 másodperces mozgás után ! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s²

Ismert:

Kezdeti magasság (h) = 10 méter

Kezdősebesség (v0 ) = 10 m/s

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²

Keresem: A labda helyzete 1 másodperc elmozdulása után!

megoldás:

Hajítási mozgási problémák megoldása – egy tárgy helyzetének meghatározása 2Vízszintes elmozdulás:

Ismert:

A sebesség vízszintes komponense (v x ) = 10 m/s

Időintervallum (t) = 1 másodperc

Keresett: A tárgy pozíciója

megoldás:

A 10 méter/másodperc azt jelenti, hogy a tárgy másodpercenként akár 10 métert is elmozdul. 1 másodperces mozgás után az elmozdulás 10 méter. Tehát a vízszintes elmozdulás 10 méter.

Függőleges elmozdulás:

Szabadesésként számítva.

Ismert:

Időintervallum (t) = 1 másodperc

A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²

Keresett érték: Magasság 1 másodperces mozgás után (h)

megoldás:

h = 1/2 gt ​​​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 méter.

1 másodperc múlva a tárgy akár 5 méter magasra is leesik. A talajszint feletti magasság = 10 méter – 5 méter = 5 méter.

A tárgy helyzete 1 másodperces mozgás után:

A tárgy vízszintes irányú helyzete (x) = 10 méter

A tárgy függőleges pozíciója (y) = 5 méter

[irp]

[wpdm_csomag azonosítója='532']

[wpdm_csomag azonosítója='536']

  1. Bontsd fel a kezdeti sebességet vízszintes és függőleges komponensekre
  2. Határozza meg a vízszintes elmozdulást
  3. Határozza meg a maximális magasságot
  4. Határozza meg az időintervallumot
  5. Határozza meg az objektum pozícióját
  6. Határozza meg a végsebességet

Írj hozzászólást