Megoldott problémák a lövedék mozgásával kapcsolatban – az időintervallum meghatározása
1. Egy elrúgott futball-labda θ = 30 °-os szögben hagyhatja el a talajt a vízszintessel, 10 m/s kezdeti sebességgel. Számítsa ki, mennyi idő alatt éri el a maximális magasságot! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Ismert:
Szög (θ) = 3 0 o
Kezdősebesség (v0 ) = 10 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Időintervallum a maximális magasság eléréséhez
megoldás:
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s
A maximális magasság eléréséhez szükséges időt a függőleges mozgási egyenlet határozza meg . A felfelé irányuló irányt pozitívnak, a lefelé irányulót pedig negatívnak kell lennie.
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 5 m/s (pozitív felfelé irányuló)
A nehézségi gyorsulás (g) = – 10 m/s² ( negatív lefelé)
Végsebesség a maximális magasságon (vt ) = 0
Keresett: időintervallum (t)
megoldás:
vt = v0 + gt
0 = 5 + (-10)t
0 = 5 – 10 t
5 = 10 t
t = 5/10 = 0.5 s
2. Egy testet a vízszinteshez képest 30 o -os szögben felfelé dobunk, 30 m/s kezdeti sebességgel. Számítsa ki a repülési időt! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Ismert:
Szög (θ) = 3 0 o
Kezdősebesség (v0 ) = 8 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett érték: Időtartam, mielőtt a test földet ér
megoldás:
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = v o sin θ = (8 m/s) (sin 30 o ) = (8 m/s) (0.5) = 4 m/s
Először a függőleges mozgás egyenletének segítségével kiszámítjuk a maximális magasság eléréséhez szükséges időt.
Pozitívnak a felfelé, negatívnak pedig a lefelé mutató irányt válaszd.
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 4 m/s (pozitív felfelé irányuló)
A nehézségi gyorsulás (g) = – 10 m/s² ( negatív lefelé)
Végsebesség a maximális magasságon (vt ) = 0
Keresett: Időintervallum (t)
megoldás:
vt = v0 + gt
0 = 4 + (-10)t
0 = 4 – 10 t
4 = 10 t
t = 4/10 = 0,4 s
A maximális magasság eléréséhez szükséges időintervallum 0.4 másodperc.
A levegőben töltött idő 2 x 0.4 s = 0.8 s.
3. Egy 10 méter magas épületből 30 o -os szögben felfelé lőnek ki egy testet a vízszintessel. A kezdősebessége 40 m/s. Mennyi idő alatt éri el a test a talajt? A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Ismert:
Szög (θ) = 3 0 o
Kezdeti magasság (h o ) = 10 méter
Kezdősebesség (v0 ) = 40 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Levegőben töltött idő (t)
megoldás:
A kezdeti sebesség függőleges komponense:
v oy = v o sin θ = (40 m/s) (sin 30 o ) = (40 m/s) (0.5) = 20 m/s
Először a függőleges mozgás egyenletének segítségével kiszámítjuk a maximális magasság eléréséhez szükséges időt.
Pozitívnak a felfelé, negatívnak pedig a lefelé mutató irányt válaszd.
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 20 m/s (pozitív felfelé irányuló)
A nehézségi gyorsulás (g) = – 10 m/s² ( negatív lefelé)
Végső sebesség a csúcsnál (vt ) = 0
Keresett: Időintervallum (t)
megoldás:
vt = v0 + gt
0 = 20 + (-10)t
0 = 20 – 10 t
20 = 10 t
t = 20/10 = 2 másodperc
Levegőben töltött idő = 2 x 2 másodperc = 4 másodperc.
A tárgy 10 méterrel a talaj felett van. 4 másodperc az az időintervallum, amely alatt el kell érnie a kiindulási pozícióval párhuzamos helyet. A labda továbbra is lefelé mozog.
A talaj eléréséhez szükséges időt a szabadesés egyenletével számítjuk ki.
Ismert:
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Magasság (m) = 10 méter
Keresett: Időintervallum (t)
megoldás:
h = 1/2 gt 2
10 = 1/2 (10) t²
10 = 5 t²
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1.4 másodperc
Időintervallum = 1.4 másodperc.
Teljes időintervallum = 4 másodperc + 1.4 másodperc = 5.4 másodperc.
4. Egy kis golyót vízszintesen kilőnek v2 = 15 m/s kezdeti sebességgel egy 5 méter magas épületből. Számítsa ki a levegőben töltött időt ! A nehézségi gyorsulás 10 m/ s²
Ismert:
Magasság (m) = 5 méter
Kezdősebesség (v0 ) = 15 m/s
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Levegőben töltött idő (t)
megoldás:
A levegőben töltött időt a szabadon eső mozgás egyenletével számítjuk ki.
Ismert:
Magasság (m) = 5 méter
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Időintervallum (t)
megoldás:
h = 1/2 gt 2
5 = 1/2 (10) t²
5 = 5 t²
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 másodperc
[wpdm_csomag azonosítója='531']
[wpdm_csomag azonosítója='536']
- Bontsd fel a kezdeti sebességet vízszintes és függőleges komponensekre
- Határozza meg a vízszintes elmozdulást
- Határozza meg a maximális magasságot
- Határozza meg az időintervallumot
- Határozza meg az objektumok helyzetét
- Határozza meg a végsebességet