1. Un bloque de 1 kg esvarase cara abaixo sobre a superficie curva e lisa. Determina a enerxía cinética e a velocidade do bloque na superficie máis baixa. A aceleración da gravidade é de 10 m/ s².
Coñecido:
Masa (m) = 1 kg
O cambio de altura (h) = 5 m
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscase: enerxía cinética (EC) e velocidade do bloque.
Solución:
(a) Enerxía cinética
Enerxía mecánica inicial = enerxía potencial gravitacional
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joules
Enerxía mecánica final = enerxía cinética
ME t = KE = ½ mv t²
O principio de conservación da enerxía mecánica afirma que a enerxía mecánica inicial = enerxía mecánica final:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Enerxía cinética (EC) = 50 Joules.
(b) Velocidade do bloque
O principio de conservación da enerxía mecánica:
A enerxía mecánica inicial (EM o ) = a enerxía mecánica final (EM t )
A enerxía potencial gravitacional (EP) = enerxía cinética (EC)
50 = ½ mV²
2(50) / m = v²
100 / 1 = v²
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. Un obxecto de 2 kg esvara cara abaixo sen fricción. Cal é a enerxía cinética e a velocidade do obxecto a 2 metros do chan? A aceleración da gravidade é de 10 m/ s²
Coñecido:
Masa (m) = 2 kg
A variación de altura (h) = 10 – 2 = 8 m
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscadas : enerxía cinética (EC) e velocidade (v) a 2 metros sobre o chan.
Solución:
(a) Enerxía cinética a 2 metros sobre o chan
Enerxía mecánica inicial = enerxía potencial gravitatoria
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joules
Enerxía mecánica final = enerxía cinética
ME t = KE = ½ mv t²
O principio de conservación da enerxía mecánica afirma que a enerxía mecánica inicial = enerxía mecánica final:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
A enerxía cinética (EC) a 2 metros sobre o chan é de 160 Joules.
(b) Velocidade do obxecto na superficie máis baixa
Principio de conservación da enerxía mecánica:
A enerxía mecánica inicial (EM o ) = a enerxía mecánica final (EM t )
A enerxía potencial gravitacional (EP) = enerxía cinética (EC)
160 = ½ mV²
160 = ½ (2) contra 2
160 = v2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167′]
- Traballo realizado por problemas de forza e solucións
- Problemas e solucións de traballo-enerxía cinética
- Principios de traballo-enerxía mecánica, problemas e solucións
- Problemas e solucións de enerxía potencial gravitacional
- Problemas e solucións de enerxía potencial de resortes elásticos
- Problemas e solucións de enerxía
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento de caída libre
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica para o movemento ascendente e descendente en caída libre
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento sobre unha superficie curva
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento no plano inclinado
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento dun proxectí