1. Un corpo de 1 kg en caída libre desde o repouso, desde unha altura de 10 m.
Determinar:
(a) Traballo realizado pola forza da gravidade
(b) O cambio na enerxía potencial gravitacional
Aceleración debida á gravidade (g) = 10 m/ s²
Coñecido:
Masa (m) = 1 kg
Altura (h) = 10 m
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Peso (p) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Solución:
(a) Traballo realizado pola forza da gravidade
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joules
(b) O cambio na enerxía potencial gravitacional
A variación da enerxía potencial gravitatoria é igual ao traballo realizado pola gravidade.
Δ EP = 100 Joules
[irp]
2. Un obxecto de 10 N esvara 2 metros cara abaixo sobre un plano inclinado liso. Determina o traballo realizado pola forza de peso!
Coñecido:
peso (w) = 10 N
w x = w sen θ = (10)(sen 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscado: traballo realizado pola forza de peso
Solución:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Joules
Solución alternativa:
Sen 30 o = h / d
0.5 = h / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Traballo realizado pola forza ponderal;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joules
[irp]
3. Un obxecto de 1,500 gramos a 20 metros sobre o chan , cae libremente ao chan. Cal é a enerxía potencial gravitacional do obxecto? A aceleración debida á gravidade é de 10 m/ s².
Coñecido:
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Masa (m) = 1500 gramos = 1500/1000 quilogramos = 1.5 quilogramos
Altura (h) = 20 metros
Busca: A enerxía potencial gravitacional
Solución:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joules
4. Segundo a figura seguinte, se a masa do obxecto 1 é de 2 kg e a masa do obxecto 2 é de 4 kg, a comparación da enerxía potencial do obxecto 1 e do obxecto 2 é...
Coñecido:
Masa do obxecto 1 (m1) = 2 quilogramos
Masa do obxecto 2 (m² ) = 4 quilogramos
Altura 1 (h² ) = 12 metros
Altura 2 (h² ) = 9 metros
Buscase: Comparación da enerxía potencial do obxecto 1 e do obxecto 2
Solución:
PE = mgh
m = masa (a súa unidade internacional é o quilogramo, abreviado kg)
g = aceleración debida á gravidade (a súa unidade internacional é metros por segundo ao cadrado, abreviado m/ s² )
h = altura (a súa unidade internacional é o metro, abreviado m)
PE = enerxía potencial gravitacional (a súa unidade internacional é kg m² / s² ou Joule)
A enerxía potencial gravitacional do obxecto 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
A enerxía potencial gravitacional do obxecto 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Comparación da enerxía potencial do obxecto 1 e do obxecto 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Traballo realizado por problemas de forza e solucións
- Problemas e solucións de traballo-enerxía cinética
- Principios de traballo-enerxía mecánica, problemas e solucións
- Problemas e solucións de enerxía potencial gravitacional
- Problemas e solucións sobre a enerxía potencial dun resorte elástico
- Problemas e solucións de enerxía
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento de caída libre
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica para o movemento ascendente e descendente en caída libre
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento sobre unha superficie curva
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento nun plano inclinado
- Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento dun proxectí