Ecuación da gravidade

3 preguntas sobre a ecuación da gravidade

1. Tres partículas cunha masa de 1 kg cada unha están nos vértices dun triángulo equilátero cuxos lados miden 1 m de longo. Cal é a forza gravitatoria experimentada por cada partícula puntual (en G)?

soluciónEcuación da gravidade 1

A magnitude da forza gravitacional experimentada por unha das partículas.

F12 = G( m1 )(m2 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

F13 = G( m1 )(m3 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

Forza gravitacional resultante no punto 1:

Le máis

Ecuación do campo eléctrico

3 preguntas sobre as ecuacións do campo eléctrico

1. Unha bóla condutora cun radio de 10 cm ten unha carga eléctrica de 500 μC. Os puntos A, B e C atópanse aliñados co centro da bóla a unha distancia de 12 cm, 10 cm e 8 cm respectivamente do centro da bóla. Calcula a intensidade do campo eléctrico nos puntos A, B e C!

Coñecido:Ecuación do campo eléctrico 1

O raio da bóla condutora (R) = 10 cm = 0.1 m

Carga eléctrica (q) = 500 μC = 500 x 10⁻⁶ C

r A = 12 cm = 0,12 m

r B = 10 cm = 0,1 m

r C = 8 cm = 0,08 m

Constante de Coulomb (k) = 9 x 109

Buscase: a intensidade do campo eléctrico no punto A (E A ), no punto B (E B ) e no punto C (E C )

Solución:

Le máis

Ecuación da constante do resorte

3 preguntas sobre a ecuación da constante de resorte

1. Un resorte en suspensión libre ten unha lonxitude de 10 cm. No extremo libre, hai suspendido un peso de 200 gramos de xeito que a lonxitude do resorte é de 11 cm. Se g = 10 m/s² , cal é a constante da forza do resorte?

Coñecido:

A lonxitude inicial do resorte (y1 ) = 10 cm = 0.10 m

A lonxitude final do resorte (y² ) = 11 cm = 0.11 m

Cambio de lonxitude do resorte (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metros

A masa da carga (m) = 200 gramos = 0.2 kg

Peso da carga (w) = mg = (0,2)(10) = 2 newtons

Buscada: Constante de resorte (k)

Solución:

Le máis

Ecuación de diferenza de potencial

3 preguntas sobre a ecuación da diferenza de potencial

1. Unha carga eléctrica móvese nun campo eléctrico homoxéneo cunha forza de 2√3 N unha distancia de 20 cm. Se a dirección da forza forma un ángulo de 30 ° con respecto ao desprazamento da carga eléctrica, cal é a diferenza na enerxía potencial eléctrica nas posicións inicial e final da carga eléctrica?

Coñecido:

Forza (F) = 2√3 N

Distancia (s) = 20 cm = 0.2 m

Ángulo (θ) = 30 °

Busca: Diferenza de potencial eléctrico

Solución:

Le máis

Ecuación da velocidade angular

3 preguntas sobre a ecuación da velocidade angular

1. Un obxecto que se move nunha traxectoria circular ten un radio de 0.5 m. A partícula é capaz de percorrer un ángulo de 60π rad en 15 segundos. Determina a velocidade angular do obxecto.

Coñecido:

Radio (r) = 0.5 metros

Ángulo (θ) = 60π rad

Intervalo de tempo (t) = 15 segundos

Buscada: velocidade angular (ω)

Solución:

Le máis

A ecuación da forza resultante

3 preguntas sobre a ecuación da forza resultante

1. Un coche cunha masa de 5 toneladas móvese desde o repouso en 50 segundos, alcanzando unha velocidade de 72 km/hora. A forza sobre o coche é…

Coñecido:

Masa (m) = 5 toneladas = 5000 kg

Velocidade inicial (vo) = 0

Velocidade final (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Intervalo de tempo (t) = 50 segundos

Buscase: Forza (F)

Solución:

Le máis

Ecuación de impulso

3 preguntas sobre a ecuación de impulso

1. Un coche cunha masa de 250 kg móvese a unha velocidade de 72 km/hora e logo acelera cunha forza constante de xeito que en 5 segundos a súa velocidade chega a 80 km/hora. Determina o impulso durante 5 segundos.

Coñecido:

Masa do coche (m) = 250 kg

Velocidade inicial (v o ) = 72 km/h = 20 m/s

Velocidade final (vt ) = 80 km/h = 22 m/s

Intervalo de tempo (t) = 5 segundos

Buscase: Determinar o impulso (I)

Solución:

Le máis

Ecuación da forza de fricción

3 preguntas sobre a ecuación da forza de fricción

1. Colócase un bloque A de 3 kg sobre a mesa e átase a unha corda que está conectada á pedra B = 2 kg a través dunha polea, como se mostra. Desprezanse a masa e a fricción das poleas. Aceleración da gravidade g = 10 m/s² . Determina a aceleración do sistema e a tensión na corda se:

a) mesa lisaEcuación da forza de fricción 1

b) mesa rugosa cun coeficiente de rozamento cinético de 0.4

Coñecido:

A masa do bloque A (m² A ) = 3 kg

A masa da rocha B (m² B ) = 2 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

Peso do bloque A (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newtons

Peso da rocha B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newtons

Buscase: A aceleración do sistema (a) e a tensión na corda (T)

Solución:

Le máis

Ecuación da forza normal

3 preguntas sobre a ecuación da forza normal

1. Un bloque ten unha masa de 5 kg. Se g = 10 m/s² , determina:

a) o peso do bloque

b) a forza normal se o bloque se coloca nun plano plano

c) a forza normal se o bloque repousa sobre un plano inclinado que forma un ángulo de 30 ° coa horizontal

Coñecido:

A masa do bloque (m) = 5 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

Buscase: oeste, norte no plano e norte na pendente

Solución:

Le máis

Ecuación da tensión da corda

3 preguntas sobre a ecuación da tensión da corda

1. A imaxe de abaixo mostra tres bloques, concretamente A, B e C, que están situados nun plano horizontal liso. Se a masa A = 1 kg, a masa B = 2 kg e a masa C = 2 kg e F = 10 N, determina a relación entre a tensión da corda entre A e B e a tensión da corda entre B e C.

Coñecido:Ecuación 1 da tensión da corda

A masa de A (m² A ) = 1 kg

Masa B (m² ) = 2 kg

A masa de C (mC ) = 2 kg

Forza de tracción (F) = 10 N

Buscase: T AB : T BC

Solución:

Le máis