Aplicación da conservación da enerxía mecánica para o movemento vertical en caída libre: problemas e solucións

1. Unha persoa lanza unha pedra de 1 kg cara arriba a 2 m/s mentres está parada no bordo dun cantil para que a pedra poida caer á base do cantil 40 metros máis abaixo. Cal é a enerxía cinética da pedra a 10 metros sobre o chan? Aceleración debida á gravidade g = 10 m/ s².

Coñecido:

Masa (m) = 1 kg

Velocidade inicial (v o ) = 2 m/s

A variación de altura = 40 – 10 = 30 metros

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

Buscase: enerxía cinética dunha pedra a 10 metros do chan

Solución:

A enerxía mecánica inicial

A enerxía potencial gravitacional inicial (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 Joules

A enerxía cinética inicial (EC) = ½ mv o² = ½ (1)(2) ² = ½ (4) = 2 Joules

A enerxía mecánica inicial = a enerxía potencial gravitatoria inicial + a enerxía cinética inicial = 300 + 2 = 302 Joules.

A enerxía mecánica final

A enerxía mecánica final = a enerxía cinética final = a enerxía potencial gravitatoria inicial + a enerxía cinética inicial = 300 + 2 = 302 Joules.

[irp]

2. Unha persoa lanza un obxecto de 1 kg cara arriba ao aire cunha velocidade inicial de 10 m/s. Determina (a) a enerxía potencial gravitatoria á altura máxima (b) a altura máxima.

A aceleración debida á gravidade é de 10 m/ s²

Coñecido:

Masa (m) = 1 kg

Velocidade inicial (v o ) = 10 m/s

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

Buscada : a enerxía potencial gravitatoria na altura máxima e na altura máxima

Solución:

(a) a enerxía potencial gravitatoria na altura máxima

Enerxía mecánica inicial:

A enerxía mecánica inicial (EM) = a enerxía cinética inicial (EC) = ½ mv o² = ½ (1)(10) ² = ½ (100) = 50 joules.

Enerxía mecánica final:

A enerxía mecánica final (EM) = a enerxía potencial gravitacional (PE)

O principio de conservación da enerxía mecánica:

Enerxía mecánica inicial = enerxía mecánica final

KE = PE

50 = PE

A enerxía potencial gravitatoria é de 50 Joules.

(b) A altura máxima

PE = mgh

50 = (1)(10) h

50 = 10 horas

h = 50 / 10 = 5 metros

A altura máxima é de 5 metros sobre o chan.

[wpdm_package id='1174′]

  1. Traballo realizado por problemas de forza e solucións
  2. Problemas e solucións de traballo-enerxía cinética
  3. Principios de traballo-enerxía mecánica, problemas e solucións
  4. Problemas e solucións de enerxía potencial gravitacional
  5. Problemas e solucións sobre a enerxía potencial dun resorte elástico
  6. Problemas e solucións de enerxía
  7. Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento de caída libre
  8. Aplicación da conservación da enerxía mecánica para o movemento ascendente e descendente en caída libre
  9. Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento nunha superficie curva
  10. Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento nun plano inclinado
  11. Aplicación da conservación da enerxía mecánica ao movemento dun proxectí

Deixe un comentario