1. Jouseen on kiinnitetty 2 kg:n massa. Jos jousen venymä on 4 cm, määritä elastisen jousen potentiaalienergia . Painovoimakiihtyvyys on 10 m/ s².
Tunnettu:
Massa (m) = 2 kg
Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²
Paino (w) = mg = (30 000)(10) = 300 000 N
Venymä (x) = 4 cm = 0.04 m
Etsitään: Joustavan jousen potentiaalienergiaa
ratkaisu:
Hooken lain kaava :
F = kx
F = voima, k = jousivakio, x = jousen pituuden muutos
Jousivakio:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Elastisen jousen potentiaalienergia:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.04) 2 = (250) (0.0016) = 0.4 joulea
Vaihtoehtoinen ratkaisu:
PE = ½ kx 2 = ½ (w / x) x 2 = ½ wx = ½ mgx
w = paino, m = massa, x = jousen pituuden muutos
PE = ½ (2) (10) (0.04) = (10) (0.04) = 0.4 joulea.
[irp]
2. Jousen venymä voimalla F = 50 N on 10 cm. Mikä on elastisen jousen potentiaalienergia, jos jousen venymä on 12 cm?
Tunnettu:
Venymä (x) = 10 cm = 0.1 m
Voima (F) = 50 N
Etsitään : Kimmoisen jousen potentiaalienergiaa
ratkaisu:
Jousivakio:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Elastisen jousen potentiaalienergia, jos jousen venymä on 12 cm:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.12) 2 = (250) (0.0144) = 3.6 joulea.
[irp]
3. Kuvaaja F vs. x on esitetty alla olevassa kuvassa. Mikä on elastisen jousen potentiaalienergia, jos jousen venymä on 10 cm?

Tunnettu:
Voima (F) = 5 N
Jousen venymä (x) = 2 cm = 0.02 m
Etsitään: Kimmoisen jousen potentiaalienergia, jos jousen venymä on 0.1 m.
ratkaisu:
Jousivakio:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Elastisen jousen potentiaalienergia, jos jousen venymä on 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = ½ (250) (0.1) 2 = (125) (0.01) = 1.25 joulea.
4. Urheilija hyppää 500 N painoisen jousivälineen päälle, jolloin jousi lyhenee 4 cm. Määritä potentiaalienergia, joka pakottaa urheilijan hyppäämään.
A. 20 joulea
Noin 10 joulea
Noin 5 joulea
D. 30 000 joulea
Tunnettu:
Voima (F) = 500 N
Jousen pituuden muutos (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Etsitään: Kevään potentiaalienergiaa
ratkaisu:
Laske jousen kimmokerroin Hooken lain yhtälön avulla:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m²
Jousen elastinen potentiaalienergia:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500) (0.04) 2 = (6250) (0.0016)
PE = 10 joulea
Oikea vastaus on B.
5. Kun jousen massa on 500 grammaa, sen pituus kasvaa 5 cm. Määritä sen vakio ja potentiaalienergia.
Tunnettu:
Kappaleen massa (m) = 500 grammaa = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²
Kappaleen paino (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newtonia
Jousen pituuden muutos (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Etsitään: jousivakio (k) ja potentiaalienergia (PE)
ratkaisu:
Laske ensin jousivakio Hooken lain yhtälön avulla:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Jousen mahdollinen elastisuus:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100) (0.05) 2 = (50) (0.0025)
PE = 0.125 joulea
[wpdm_paketin tunnus='1179']
- Voiman tekemä työ -ongelmat ja ratkaisut
- Työkineettisen energian ongelmat ja ratkaisut
- Työ-mekaanisen energian periaatteen ongelmat ja ratkaisut
- Gravitaatiopotentiaalienergiaongelmat ja ratkaisut
- Elastisten jousien potentiaalienergiaongelmat ja ratkaisut
- Virtaongelmat ja ratkaisut
- Mekaanisen energian säilymislain soveltaminen vapaassa pudotusliikkeessä
- Mekaanisen energian säilymislain soveltaminen vapaassa pudotuksessa tapahtuvaan ylös-alas-liikkeeseen
- Mekaanisen energian säilymislain soveltaminen liikkeessä kaarevilla pinnoilla
- Mekaanisen energian säilymislain soveltaminen liikkeessä kaltevalla tasolla
- Mekaanisen energian säilymislain soveltaminen ammuksen liikkeeseen