Rotačný pohyb – problémy a riešenia
Krútiaci moment
1. Nosník s dĺžkou 140 cm. Na nosník pôsobia tri sily: F1 = 20 N, F2 = 10 N a F3 = 40 N so smerom a polohou znázornenými na obrázku nižšie. Aký krútiaci moment spôsobuje, že sa nosník otáča okolo ťažiska nosníka?
Známe:
Ťažisko sa nachádza v strede lúča.
Dĺžka nosníka (d) = 140 cm = 1.4 metra
Sila 1 (F1 ) = 20 N, rameno páky 1 (l1 ) = 70 cm = 0.7 metra
Sila 2 (F2 ) = 10 N, rameno páky 2 (l2 ) = 100 cm – 70 cm = 30 cm = 0.3 metra
Sila 3 (F3 ) = 40 N, rameno páky 3 (l3 ) = 70 cm = 0.7 metra
Hľadaná hodnota: Veľkosť krútiaceho momentu
riešenie:
Krútiaci moment 1 otáča nosník v smere hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 1 bolo priradené záporné znamienko.
τ1 = F1l1 = ( 20 N)(0.7 m ) = -14 Nm
Krútiaci moment 2 otáča nosník proti smeru hodinových ručičiek, čím sa krútiacemu momentu 2 priradí kladné znamienko.
τ² = F² l² = (10 N ) (0.3 m) = 3 N m
Krútiaci moment 3 otáča nosník v smere hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 3 je priradené kladné znamienko.
τ³ = F³ l³ = (40 N)(0.7 m) = -28 Nm
Čistý krútiaci moment:
Στ = -14 Nm + 3 Nm – 28 Nm = – 42 Nm + 3 Nm = -39 Nm
Veľkosť krútiaceho momentu je 39 N m. Smer otáčania nosníka je v smere hodinových ručičiek, preto mu je priradené záporné znamienko.
2. Aký je čistý krútiaci moment pôsobiaci na nosník? Os otáčania v bode D. (sin 53 o = 0.8)
Známe:
Os otáčania v bode D
F 1 = 10 N a 1 1 = r 1 sin θ = (40 cm) (sin 53 o ) = (0.4 m) (0.8) = 0.32 metra
F2 = 10√2 N a l2 = r2 sin θ = (20 cm) (sin 45 o ) = (0.2 m) (0.5√2) = 0.1√2 metre
F 3 = 20 N a l 3 = r 1 sin θ = (10 cm) (sin 90 o ) = (0.1 m) (1) = 0.1 metra
Hľadaný: Čistý krútiaci moment
riešenie:
τ 1 = F 1 l 1 = (10 N) (0.32 m) = 3.2 Nm
(Krútiaci moment 1 otáča nosník proti smeru hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 1 priradíme kladné znamienko)
τ 2 = F 2 l 2 = (10√2 N)( 0.1√2 m) = -2 Nm
(Krútiaci moment 2 otáča nosník v smere hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 2 priradíme záporné znamienko)
τ 3 = F 2 l 2 = (20 N) (0.1 m) = 2 Nm
(Krútiaci moment 3 otáča nosník proti smeru hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 3 priradíme kladné znamienko)
Čistý krútiaci moment:
Στ = τ1 – τ1 + τ3
Στ = 3.2 Nm – 2 Nm + 2 Nm
Στ = 3.2 Nm
3. Aký je čistý krútiaci moment, ak je os otáčania v bode D (sin 53 o = 0.8)?
Známe:
Os otáčania v bode D.
Vzdialenosť medzi F1 a osou otáčania (rAD ) = 40 cm = 0.4 m
Vzdialenosť medzi F2 a osou otáčania (rBD ) = 20 cm = 0.2 m
Vzdialenosť medzi F3 a osou otáčania (rCD ) = 10 cm = 0.1 m
F1 = 10 Newtonov
F² = 10√² Newtonov
F 3 = 20 Newtonov
Sin 53 o = 0.8
Hľadaný: Čistý krútiaci moment
riešenie:
Moment sily 1
Στ 1 = (F 1 ) (r AD sin 53 o ) = (10 N) (0.4 m) (0.8) = 3.2 Nm
(Krútiaci moment 1 otáča nosník proti smeru hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 1 priradíme kladné znamienko)
Moment sily 2
Στ 2 = (F 2 ) (r BD sin 45 o ) = (10√2 N) (0.2 m) (0.5√2) = -2 Nm
(Krútiaci moment 2 otáča nosník v smere hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 2 priradíme záporné znamienko)
Moment sily 3
Στ 3 = (F 3 ) (r CD sin 90 o ) = (20 N) (0.1 m) (1) = 2 Nm
(Krútiaci moment 2 otáča nosník proti smeru hodinových ručičiek, takže krútiacemu momentu 3 priradíme kladné znamienko)
Čistý krútiaci moment:
Στ = Στ 1 + Στ 2 + Στ 3
Στ = 3.2 – 2 + 2
Στ = 3.2 Newton metrov
Moment zotrvačnosti
4. Dĺžka drôtu = 12 m, l 1 = 4 m. Hmotnosť drôtu zanedbajte. Aký je moment zotrvačnosti sústavy?
Známe:
Hmotnosť A (m A ) = 0.2 kg
Hmotnosť B (m B ) = 0.6 kg
Vzdialenosť medzi bodom A a osou otáčania (r A ) = 4 metre
Vzdialenosť medzi B a osou otáčania (r B ) = 12 – 4 = 8 metrov
Hľadaný moment zotrvačnosti systému
riešenie:
Moment zotrvačnosti A
I A = (m A ) (r A 2 ) = (0.2) (4) 2 = (0.2) (16) = 3.2 kg m 2
Moment zotrvačnosti B
I B = (m B )(r B 2 ) = (0.6)(8) 2 = (0.6)(64) = 38.4 kg m 2
Moment zotrvačnosti systému:
I = I A + I B = 3.2 + 38.4 = 41.6 kg m 2
5. Na šnúru omotanú okolo kladky s hmotnosťou M = 5 kg a polomerom R = 20 cm pôsobí sila 6 N. Aké je uhlové zrýchlenie kladky? Kladka je rovnomerný plný valec.
Známe:
Sila (F) = 6 Newtonov
Hmotnosť (M) = 5 kg
Polomer (R) = 20 cm = 20/100 m = 0.2 m
Hľadané: Uhlové zrýchlenie (α)
riešenie:
Moment sily:
τ = FR = (6 Newtonov) (0.2 metra) = 1.2 N m
Moment zotrvačnosti pre plný valec:
I = 1/2 MR2
I = 1/2 (5 kg)(0.2 m) ²
I = 1/2 (5 kg)(0.04 m² )
I = 1/2 (0.2)
I = 0.1 kg m².
Uhlové zrýchlenie:
τ = Iα
a = τ/I = 1.2 / 0.1 = 12 rad s -2
6. Blok s hmotnosťou = 4 kg visí na šnúre omotanej okolo kladky s hmotnosťou = 8 kg a polomerom R = 10 cm. Tiažové zrýchlenie je 10 ms -2 . Aké je lineárne zrýchlenie bloku? Kladka je rovnomerný plný valec.
Známe:
Hmotnosť kladky (m) = 8 kg
Polomer kladky (r) = 10 cm = 0.1 m
Hmotnosť bloku (m) = 4 kg
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 m/ s²
Hmotnosť (w) = mg = (4 kg)(10 m/s² ) = 40 kg m/s² = 40 Newtonov
Hľadá sa: Zrýchlenie voľného pádu bloku
riešenie:
Moment zotrvačnosti plného valca:
I = 1/2 MR 2 = 1/2 (8 kg)(0.1 m) 2 = (4 kg)(0.01 m² ) = 0.04 kg m²
Moment sily:
τ = F r = (40 N) (0.1 m) = 4 Nm
Uhlové zrýchlenie:
Στ = Iα
4 = 0.04α
α = 4 / 0.04 = 100
Lineárne zrýchlenie:
a = r a = (0.1) (100) = 10 m/s 2
7. Blok s hmotnosťou m visí na šnúre omotanej okolo kladky. Ak je zrýchlenie voľného pádu bloku am/s² , aký je moment zotrvačnosti kladky?
Známe:
hmotnosť = w = mg
Rameno páky = R
Uhlové zrýchlenie = α
Zrýchlenie voľného pádu bloku = a ms -2
Hľadaný moment zotrvačnosti kladky (I)
riešenie:
Súvislosť medzi lineárnym zrýchlením a uhlovým zrýchlením:
a = Rα
α = a / R
Moment zotrvačnosti:
τ = Iα
I = τ : α = τ : a / R = τ (R / a) = τ R a -1
Moment hybnosti
8. Častica s hmotnosťou 0.2 gramu sa pohybuje po kružnici konštantnou rýchlosťou 10 m/s. Polomer kružnice je 3 cm. Aký je moment hybnosti častice?
Známe:
Hmotnosť častice (m) = 0.2 gramu = 2 x 10⁻⁴ kg
Uhlová rýchlosť (ω) = 10 rad s -1
Polomer (r) = 3 cm = 3 x 10⁻² metrov
Hľadaný: moment hybnosti častice
riešenie:
Rovnica momentu hybnosti:
L = Iω
I = moment hybnosti, I = moment zotrvačnosti, ω = uhlová rýchlosť
Moment zotrvačnosti (pre častice):
I = mr² = (2 x 10⁻⁴ ) (3 x 10⁻² ) ² = (2 x 10⁻⁴ )(9 x 10⁻⁴ ) = 18 x 10⁻⁴
Moment hybnosti:
L = I ω = (18 x 10⁻⁴ ) (10 rad s⁻¹ ) = 18 x 10⁻⁷ kg m² s⁻¹
- Čo je to rotačný pohyb?
- OdpoveďRotačný pohyb označuje pohyb objektu okolo pevnej osi. Je to druh pohybu, pri ktorom sa každý bod objektu pohybuje po kružnici okolo osi.
- Aký je vzťah lineárnej rýchlosti k uhlovej rýchlosti pri rotačnom pohybe?
- OdpoveďLineárna rýchlosť () bodu v rotujúcom objekte je priamo úmerná jeho vzdialenosti () od osi otáčania a uhlovej rýchlosti () objektu. Vzťah je daný vzťahom .
- Čo je moment zotrvačnosti a ako súvisí s rotačným pohybom?
- OdpoveďMoment zotrvačnosti je rotačná analógia hmotnosti pri lineárnom pohybe. Meria odpor objektu voči zmenám jeho rotačného stavu. Moment zotrvačnosti závisí od hmotnosti objektu aj od jej rozloženia vzhľadom na os otáčania.
- Ako sa Newtonov prvý pohybový zákon vzťahuje na rotačný pohyb?
- OdpoveďTak ako objekt v lineárnom pohybe zostáva v pohybe, pokiaľ naň nepôsobí vonkajšia sila, aj objekt v rotačnom pohybe zostane v tomto stave, pokiaľ naň nepôsobí vonkajší krútiaci moment.
- Aký je význam polomeru gyrácie?
- OdpoveďPolomer gyrácie poskytuje mieru rozloženia hmotnosti objektu od jeho osi otáčania. V podstate opisuje, ako ďaleko od osi by musela byť všetka hmotnosť objektu sústredená, aby mal rovnaký moment zotrvačnosti ako pôvodné rozloženie.
- Čo je to moment hybnosti a ako sa zachováva?
- OdpoveďMoment hybnosti je rotačný ekvivalent lineárneho momentu hybnosti. Je to súčin momentu zotrvačnosti objektu a jeho uhlovej rýchlosti. V uzavretom systéme zostáva celkový moment hybnosti konštantný, pokiaľ naň nepôsobí vonkajší krútiaci moment, čo zdôrazňuje zákon zachovania momentu hybnosti.
- Ako krútiaci moment ovplyvňuje rotačný pohyb?
- OdpoveďKrútiaci moment je rotačný ekvivalent sily. Spôsobuje zmeny v rotačnom pohybe objektu. Vzťah je daný druhým Newtonovým zákonom pre rotáciu: , Kde je krútiaci moment, je moment zotrvačnosti a je uhlové zrýchlenie.
- Ako sa líši ťažisko od stredu otáčania?
- OdpoveďAj keď sa môžu zhodovať, ťažisko je bod, kde sa dá predpokladať, že je sústredená celá hmotnosť objektu na účely výpočtov v lineárnom pohybe, zatiaľ čo stred otáčania je bod (alebo os), okolo ktorého sa objekt otáča.
- Aká je úloha dostredivej sily pri rotačnom pohybe?
- OdpoveďDostredivá sila je výsledná sila pôsobiaca na objekt pohybujúci sa po kruhovej dráhe smerom do stredu otáčania. Je zodpovedná za udržanie objektu v jeho zakrivenej dráhe a za zabránenie jeho pohybu v priamke v dôsledku zotrvačnosti.
-
Ako súvisí rotačná kinetická energia s momentom zotrvačnosti a uhlovou rýchlosťou?
- OdpoveďRotačná kinetická energia je energia spôsobená rotáciou objektu okolo osi. Je daná vzorcom: , Kde je moment zotrvačnosti a je uhlová rýchlosť.