1. Et fritt fall på 1 kg fra ro, fra en høyde på 10 m.
Fastsette:
( a) Arbeid utført av tyngdekraften
(b) Endringen i gravitasjonspotensiell energi
Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²
Kjent:
Masse (m²) = 1 kg
Høyde (h) = 10 m
Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²
Vekt (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
løsning:
(a) Arbeid utført av tyngdekraften
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 joule
(b) Endringen i gravitasjonspotensiell energi
Endringen i gravitasjonspotensiell energi er lik arbeidet som utføres av tyngdekraften.
ΔEP = 100 joule
[IRP]
2. En gjenstand på 10 N glir ned på det glatte skråplanet langs 2 meter. Bestem arbeidet utført av vektkraften!
Kjent:
vekt (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²
Ønsket: arbeid utført av vektkraft
løsning:
W = F d = b x d = (5)(2) = 10 joule
Alternativ løsning:
Sin 30 o = h / d
0.5 = t / 2
h = (0.5)(2)
h = 1m
Arbeid utført av vektkraft;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 joule
[IRP]
3. En gjenstand på 1,500 gram i fritt fall 20 meter over bakken . Hva er objektets gravitasjonspotensielle energi? Tyngdeakselerasjonen er 10 m/ s².
Kjent:
Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²
Masse (m) = 1500 gram = 1500/1000 kilogram = 1.5 kilogram
Høyde (h) = 20 meter
Ønskes: Den gravitasjonsmessige potensielle energien
løsning:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 joule
4. Basert på figuren nedenfor, hvis massen til objekt 1 er 2 kg og massen til objekt 2 er 4 kg, er sammenligningen av potensiell energi til objekt 1 og objekt 2 …..
Kjent:
Masse av objekt 1 (m1) = 2 kilogram
Masse av objekt 2 (m² ) = 4 kilogram
Høyde 1 (h² ) = 12 meter
Høyde 2 (h² ) = 9 meter
Ønskes: Sammenligning av potensiell energi til objekt 1 og objekt 2
løsning:
PE = mgh
m = masse (den internasjonale enheten er kilogram, forkortet kg)
g = tyngdeakselerasjon (den internasjonale enheten er meter per sekund i annen, forkortet m/ s² )
h = høyde (den internasjonale enheten er meter, forkortet m)
PE = gravitasjonspotensiell energi (den internasjonale enheten er kg m² / s² eller Joule)
Den gravitasjonspotensielle energien til objekt 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Den gravitasjonspotensielle energien til objekt 2:
EP2 = m2gh2 = ( 4 ) (g) ( 9) = 36 g
Sammenligning av den potensielle energien til objekt 1 og objekt 2:
PE 1 : PE 2
24 g: 36 g
24: 36
24.12.: 36.12.
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Arbeid utført med kraftproblemer og løsninger
- Arbeidskinetiske energiproblemer og løsninger
- Problemer og løsninger med prinsipper for arbeid og mekanisk energi
- Problemer med potensiell energi knyttet til gravitasjon og løsninger
- Problemer og løsninger på potensiell energi til elastiske fjærer
- Strømproblemer og løsninger
- Anvendelse av bevaring av mekanisk energi for fritt fall
- Anvendelse av bevaring av mekanisk energi for opp- og nedbevegelse i fritt fall
- Anvendelse av bevaring av mekanisk energi for bevegelse på en buet overflate
- Anvendelse av bevaring av mekanisk energi for bevegelse på et skråplan
- Anvendelse av bevaring av mekanisk energi for prosjektilbevegelse