1. Massa tal-oġġett = 2 kg, aċċelerazzjoni minħabba l-gravità = 9.8 m/s² , koeffiċjent tal -frizzjoni statika = 0.2, koeffiċjent tal-frizzjoni kinetika = 0.1. L-oġġett qiegħed wieqaf jew qed jaċċelera? Jekk l-oġġett huwa aċċelerat, sib (a) il-forza netta (b) il-kobor u d-direzzjoni tal- aċċelerazzjoni tal-kaxxa!

Soluzzjoni

Magħruf:
Massa (m) = 2 kg
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 9.8 m/ s²
Koeffiċjent tal-frizzjoni statika ( μs ) = 0.2
Koeffiċjent tal-frizzjoni kinetika ( μk ) = 0.1
Piż (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newtons
Il-komponent orizzontali tal- piż (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newtons
Il-komponent vertikali tal-piż (w y ) = w cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newtons
Il-forza normali (N) = w y = 9.8√3 Newtons
Forza tal-frizzjoni statika (f s ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton
Forza tal-frizzjoni kinetika (f k ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton
Soluzzjoni:
L-oġġett ikun wieqaf jekk wx < fs , l-oġġett ikun qed jiċċaqlaq 'l isfel jekk wx > fs.
w x = 9.8 Newtons u f s = 3.39 Newtons.
(a) il-forza netta
∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newtons
(b) il-kobor u d-direzzjoni tal-aċċelerazzjoni
ΣF = ma
8.11 = (2) a
a = 4.05
Il-kobor tal-aċċelerazzjoni = 4.05 m/s² u d-direzzjoni tal-aċċelerazzjoni = 'l isfel.
[irp]
2. Massa tal-oġġett = 4 kg, aċċelerazzjoni minħabba l-gravità = 9,8 m/s² . Koeffiċjent tal-frizzjoni kinetika = 0.2 u koeffiċjent tal-frizzjoni statika = 0.4. Kobor tal-forza F = 40 Newton. L-oġġett qiegħed wieqaf jew jiżżerżaq 'l isfel? Jekk l-oġġett jiżżerżaq 'l isfel, sib (a) il-forza netta (b) il-kobor u d-direzzjoni tal-aċċelerazzjoni!

Soluzzjoni

Magħruf:
Massa (m) = 4 kg
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 9.8 m/ s²
Il-koeffiċjent tal-frizzjoni statika ( μs ) = 0.4
Il-koeffiċjent tal-frizzjoni kinetika ( μk ) = 0.2
Piż (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newton
Il-komponent orizzontali tal-piż (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newtons
Il-komponent vertikali tal-piż (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Newtons
Il-forza normali (N) = w y = 19.6√3 Newtons = 33.95 Newtons
il-forza tal-frizzjoni statika (f s ) = μ s N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newtons
Il-forza tal-frizzjoni kinetika (f k ) = μ k N = (0.2)(33.95) = 6.79 Newtons
F = 40 Newton
Soluzzjoni:
L-oġġett jiżżerżaq 'l isfel jekk F < wx + fs . L-oġġett jiżżerżaq 'il fuq jekk F > wx + fs.
F = 40 Newton, w x = 19.6 Newton u f s = 13.58 Newton.
F hija akbar minn w x + f s għalhekk l-oġġett jiżżerżaq 'il fuq.
(a) Il-forza netta
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newton
(b) Il-kobor u d-direzzjoni tal-aċċelerazzjoni
ΣF = ma
6.4 = (4) a
a = 1.6
Il-kobor tal-aċċelerazzjoni huwa 1.6 m/s² u d-direzzjoni tal-aċċelerazzjoni hija 'l fuq.
[irp]
[wpdm_package id='481′]
- Massa u piż
- Forza normali
- It-tieni liġi tal-moviment ta' Newton
- Forza ta 'frizzjoni
- Moviment fuq wiċċ orizzontali mingħajr forza ta' frizzjoni
- Il-moviment ta' żewġ korpi bl-istess aċċelerazzjoni fuq wiċċ orizzontali mhux maħdum bil-forza tal-frizzjoni
- Mozzjoni fuq il-pjan inklinat mingħajr forza ta' frizzjoni
- Mozzjoni fuq il-pjan inklinat mhux maħdum bil-forza tal-frizzjoni
- Mozzjoni f'lift
- Il-moviment tal-ġisem huwa konness permezz ta' ħbula u taljoli
- Żewġ korpi bl-istess kobor ta' aċċelerazzjoni
- Arrotondament ta' kurva ċatta – dinamika ta' moviment ċirkolari
- Arrotondament ta' kurva inklinata – dinamika ta' moviment ċirkolari
- Moviment uniformi f'ċirku orizzontali
- Forza ċentripeta f'moviment ċirkolari uniformi