Ekwazzjoni tal-gravità

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-Gravità

1. Tliet partiċelli b'massa ta' 1 kg kull waħda jinsabu fil-vertiċi ta' trijangolu ekwilaterali li l-ġnub tiegħu huma twal 1 m. Kemm hi kbira l-forza gravitazzjonali esperjenzata minn kull partiċella puntwali (f'G)?

SoluzzjoniEkwazzjoni tal-gravità 1

Il-kobor tal-forza gravitazzjonali li tesperjenza waħda mill-partiċelli.

F12 = G( m1 )(m2 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

F13 = G( m1 )(m3 ) / r2 = G(1)(1) / 12 = G/1 = G

Forza gravitazzjonali riżultanti fil-punt 1:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tal-kamp elettriku

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjonijiet tal-kamp elettriku

1. Ballun konduttiv b'raġġ ta' 10 ċm għandu ċarġ elettriku ta' 500 μC. Il-punti A, B, u C jinsabu f'linja maċ-ċentru tal-ballun f'distanza ta' 12-il ċm, 10 ċm u 8 ċm rispettivament miċ-ċentru tal-ballun. Ikkalkula s-saħħa tal-kamp elettriku fil-punti A, B, u C!

Magħruf:Ekwazzjoni tal-kamp elettriku 1

Ir-raġġ tal-ballun konduttiv (R) = 10 ċm = 0.1 m

Ċarġ elettriku (q) = 500 μC = 500 x 10 -6 C

r A = 12 ċm = 0,12 m

r B = 10 ċm = 0,1 m

r Ċ = 8 ċm = 0,08 m

Kostanti ta' Coulomb (k) = 9 x 109

Meħtieġa: Is-saħħa tal-kamp elettriku fil-punt A (E A ), fil-punt B (E B ) u fil-punt C (E C )

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni kostanti tar-rebbiegħa

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni kostanti tar-Rebbiegħa

1. Mola f'sospensjoni ħielsa għandha tul ta' 10 ċm. Fit-tarf ħieles, piż ta' 200 gramma huwa sospiż sabiex it-tul tal-mola jkun 11 ċm. Jekk g = 10 m/s² , x'inhi l-kostanti tal-forza tal-mola?

Magħruf:

It-tul inizjali tar-rebbiegħa (y 1 ) = 10 ċm = 0.10 m

It-tul finali tar-rebbiegħa (y2 ) = 11 ċm = 0.11 m

Bidla fit-tul tar-rebbiegħa (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metri

Il-massa tat-tagħbija (m) = 200 gramma = 0.2 kg

Piż tat-tagħbija (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newtons

Meħtieġa: Kostanti tar-rebbiegħa (k)

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tad-differenza potenzjali

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tad-differenza potenzjali

1. Ċarġ elettriku jiġi mċaqlaq f'kamp elettriku omoġenju b'forza ta' 2√3 N distanza ta' 20 ċm. Jekk id-direzzjoni tal-forza hija f'angolu ta' 30 ° mal-ispostament taċ-ċarġ elettriku, x'inhi d-differenza fl-enerġija potenzjali elettrika fil-pożizzjonijiet inizjali u finali taċ-ċarġ elettriku.

Magħruf:

Forza (F) = 2√3 N

Distanza (s) = 20 ċm = 0.2 m

Angolu (θ) = 30 °

Meħtieġa: Differenza fil-potenzjal elettriku

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tal-veloċità angolari

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-veloċità angolari

1. Oġġett li jiċċaqlaq f'mogħdija ċirkolari għandu raġġ ta' 0.5 m. Il-partiċella kapaċi tkopri angolu ta' 60π rad f'15-il sekonda. Iddetermina l-veloċità angolari tal-oġġett.

Magħruf:

Raġġ (r) = 0.5 metri

Angolu (θ) = 60π rad

Intervall ta' ħin (t) = 15 sekondi

Meħtieġa: Veloċità angolari (ω)

soluzzjoni:

Aqra iktar

L-ekwazzjoni tal-forza riżultanti

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-forza riżultanti

1. Karozza b'massa ta' 5 tunnellati tiċċaqlaq minn pożizzjoni ta' wieqfa f'50 sekonda, u tilħaq veloċità ta' 72 km/siegħa. Il-forza fuq il-karozza hija…

Magħruf:

Massa (m) = 5 tunnellati = 5000 kg

Veloċità inizjali (vo) = 0

Veloċità finali (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Intervall ta' ħin (t) = 50 sekondi

Meħtieġa: Forza (F)

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tal-impuls

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-impuls

1. Karozza b'massa ta' 250 kg qed tiċċaqlaq b'veloċità ta' 72 km/siegħa, imbagħad tiġi aċċellerata b'forza kostanti sabiex f'5 sekondi l-veloċità tagħha ssir 80 km/siegħa. Iddetermina l-impuls għal 5 sekondi

Magħruf:

Il-massa tal-karozza (m) = 250 kg

Veloċità inizjali (v o ) = 72 km/h = 20 m/s

Veloċità finali (vt ) = 80 km/h = 22 m/s

Intervall ta' ħin (t) = 5 sekondi

Meħtieġ: Iddetermina l-impuls (I)

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tal-forza tal-frizzjoni

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-forza tal-frizzjoni

1. Blokk A ta' 3 kg jitqiegħed fuq il-mejda u mbagħad jintrabat ma' ħabel li huwa konness ma' ġebla B = 2 kg permezz ta' taljola kif muri. Il-massa u l-frizzjoni tat-taljoli huma traskurati. Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità g = 10 m/s² . Iddetermina l-aċċelerazzjoni tas-sistema u t-tensjoni fil-ħabel jekk:

a) mejda lixxaEkwazzjoni tal-forza tal-frizzjoni 1

b) mejda mhux maħduma b'koeffiċjent ta' frizzjoni kinetika ta' 0.4

Magħruf:

Il-massa tal-blokka A (m A ) = 3 kg

Il-massa tal-blat B (m2B ) = 2 kg

Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/ s²

Piż tal-blokka A (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newton

Piż tal-blat B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newton

Meħtieġa: L-aċċelerazzjoni tas-sistema (a) u t-tensjoni fil-ħabel (T)

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tal-forza normali

3 mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tal-forza normali

1. Blokk għandu massa ta' 5 kg. Jekk g = 10 m/s² , iddetermina:

a) il-piż tal-blokka

b) il-forza normali jekk il-blokka titqiegħed fuq pjan ċatt

c) il-forza normali jekk il-blokka tistrieħ fuq pjan inklinat li jifforma angolu ta' 30 ° mal-orizzontali

Magħruf:

Il-massa tal-blokka (m) = 5 kg

Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/ s²

Meħtieġa: w, N fuq il-pjan u N fuq l-inklinazzjoni

soluzzjoni:

Aqra iktar

Ekwazzjoni tat-tensjoni tal-ħabel

3 Mistoqsijiet dwar l-ekwazzjoni tat-tensjoni tal-ħabel

1. L-istampa t'hawn taħt turi tliet blokki, jiġifieri A, B u C li jinsabu fuq pjan orizzontali lixx. Jekk il-massa A = 1 kg, il-massa B = 2 kg u l-massa C = 2 kg u F = 10 N, allura ddetermina l-proporzjon tat-tensjoni fil-ħabel bejn A u B għat-tensjoni fil-ħabel bejn B u C.

Magħruf:Ekwazzjoni tat-tensjoni tal-ħabel 1

Il-massa ta' A (m A ) = 1 kg

Massa B (m2B ) = 2 kg

Il-massa ta' C (mC ) = 2 kg

Forza tensili (F) = 10 N

Meħtieġ: T AB : T BC

soluzzjoni:

Aqra iktar