1. Ġisem ta' 1 kg jaqa' liberament minn wieqfa, minn għoli ta' 80 m. L-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità hija 10 m/s² . X'inhi l- enerġija kinetika meta l-ġisem jolqot l-art?
Magħruf:
Massa (m) = 1 kg
Għoli (h) = 80 m
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/ s²
Meħtieġa: enerġija kinetika meta l-ġisem jolqot l-art
Soluzzjoni:
L -enerġija mekkanika inizjali (ME o ) = l-enerġija potenzjali gravitazzjonali (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joules
L-enerġija mekkanika finali (M E t ) = enerġija kinetika (K E )
Il-prinċipju tal- konservazzjoni tal-enerġija mekkanika :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
L-enerġija kinetika finali hija ta ' 800 Joules.
[irp]
2. Ġisem ta' 4 kg jaqa' liberament minn wieqfa, minn għoli ta' 10 m. L-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità hija 10 ms –2 . X'inhi l-enerġija kinetika u l-veloċità f'għoli ta' 5 metri 'l fuq mill-art.
Magħruf:
Il-bidla fl-għoli (h) = 10 – 5 = 5 metri s
Massa (m) = 4 kg
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/ s²
Meħtieġa: Enerġija kinetika f'5 metri 'l fuq mill-art u veloċità f'5 metri 'l fuq mill-art
Soluzzjoni:
(a) Enerġija kinetika f'għoli ta' 5 metri 'l fuq mill-art
L-enerġija mekkanika inizjali (M E o ) = l-enerġija potenzjali gravitazzjonali (P E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joules
L-enerġija mekkanika finali (EMt ) = enerġija kinetika (EK)
M E t = K E
Il-prinċipju tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika jgħid li l-enerġija mekkanika inizjali = l-enerġija mekkanika finali.
M E o = M E t
200 = K E
L-enerġija kinetika f'għoli ta' 5 metri 'l fuq mill-art hija ta' 200 Joules.
(b) veloċità f'5 metri 'l fuq mill-art
L-enerġija mekkanika inizjali (M E o ) = l-enerġija mekkanika finali (M E t )
P E = K E
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v2
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
Il-veloċità tal-ġisem f'għoli ta' 5 metri 'l fuq mill-art hija ta' 10 m/s.
[irp]
3. Mango jaqa' liberament minn wieqfa, minn għoli ta' 2 metri. L-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità hija 10 ms –2 . Iddetermina l-veloċità tal-mango meta jolqot l-art.
Magħruf:
Għoli (h) = 2 metri s
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/ s²
Meħtieġa: il-veloċità tal-mango meta jolqot l-art.
Soluzzjoni:
L-enerġija mekkanika inizjali (M E o ) = l-enerġija potenzjali gravitazzjonali (P E )
ME = PE = mgh = m (10)(2) = 20 m
L-enerġija mekkanika finali (M E t ) = l-enerġija kinetika (K E )
M E t = K E = ½ mv²
Il-prinċipju tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika jgħid li l-enerġija mekkanika inizjali = l-enerġija mekkanika finali.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Xogħol magħmul minn problemi u soluzzjonijiet tal-forza
- Problemi u soluzzjonijiet tal-enerġija kinetika tax-xogħol
- Problemi u soluzzjonijiet tal-prinċipji tal-enerġija mekkanika tax-xogħol
- Problemi u soluzzjonijiet tal-enerġija potenzjali gravitazzjonali
- L-enerġija potenzjali tal-problemi u s-soluzzjonijiet tar-rebbiegħa elastika
- Problemi u soluzzjonijiet tal-enerġija
- Applikazzjoni tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika għal moviment ta' waqgħa ħielsa
- Applikazzjoni tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika għal moviment 'il fuq u 'l isfel f'moviment ta' waqgħa ħielsa
- Applikazzjoni tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika għall-moviment fuq wiċċ mgħawweġ
- Applikazzjoni tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika għal moviment fuq pjan inklinat
- Applikazzjoni tal-konservazzjoni tal-enerġija mekkanika għall-moviment tal-projettili