1. Хэвтээ олсны үзүүрт бэхлэгдсэн 0.1 кг жинтэй бөмбөгийг 50 см радиустай тойрог хэлбэрээр эргэлдүүлдэг бөгөөд бөмбөгний өнцгийн хурд нь 4 рад/с -1 байна . Төвөөс зугтах хүчний хэмжээ хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Масс (м) = 100 грамм = 100/1000 кг = 1/10 кг = 0.1 кг
Өнцгийн хурд ( ω) = 4 радиан/сек нөхцөл
Радиус (r) = 50 см = 50/100 м = 0.5 м
Хүссэн зүйл: Төвөөс зугтах хүч
Шийдэл:
Төвөөс зугтах хүч гэдэг нь төвөөс зугтах хурдатгалыг үүсгэдэг цэвэр хүч юм :
∑ F = ma r
∑ F = mv 2 /r = m ω 2 r
∑ F = цэвэр хүч = төвөөс зугтах хүч , m = масс , v = хурд , ω = өнцгийн хурд , r = радиус
∑ F = m ω 2 r = (0.1)(4) 2 (0.5) = (0.1)(16)(0,5) = 0.8 Ньютон
[ирп]
2. Бөмбөг хэвтээ тойрог дотор жигд эргэлдэнэ. Хэрэв хурд нь анхны утгаас дөрөв дахин өөрчлөгдвөл төвөөс зугтах хүчний хэмжээ хэд вэ...
Мэдэгдэж байгаа:
Масс = м
Хурд = v
Анхны хурд = v o
Радиус (r) = r
Хүссэн зүйл: Төвөөс зугтах хүчний хэмжээ
Шийдэл:

3. R радиустай муруйг 12 мс –1 хурдтай явж буй машин эргэлтийг аюулгүй давж гарахаар зохион бүтээжээ. Машин ба замын хоорондох статик үрэлтийн коэффициент = 0.4. R радиус гэж юу вэ . Таталцлын улмаас үүсэх хурдатгал ( g ) = 10 мс –2.
Мэдэгдэж байгаа:
Хурд (v) = 12 м/с
Статик үрэлтийн коэффициент ( μs ) = 0.4
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Хүсэж буй: Радиус (R)
Шийдэл:

[ирп]
[wpdm_package id='501']
- Масс ба жин
- Ердийн хүч
- Ньютоны хөдөлгөөний хоёр дахь хууль
- Үрэлтийн хүч
- Үрэлтийн хүчгүйгээр хэвтээ гадаргуу дээр хөдөлгөөн
- Үрэлтийн хүчний нөлөөгөөр барзгар хэвтээ гадаргуу дээр ижил хурдатгалтай хоёр биеийн хөдөлгөөн
- Үрэлтийн хүчгүйгээр налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөн
- Үрэлтийн хүчний нөлөөгөөр барзгар налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөн
- Лифт дэх хөдөлгөөн
- Биеийн хөдөлгөөн нь олс болон дамараар холбогддог
- Хурдатгалын хэмжээ ижил хоёр биет
- Хавтгай муруйг бөөрөнхийлөх – дугуй хөдөлгөөний динамик
- Хажуугийн муруйг бөөрөнхийлөх нь – тойрог хөдөлгөөний динамик
- Хэвтээ тойрог дээр жигд хөдөлгөөн
- Нэг жигд тойрог хөдөлгөөн дэх төвөөс зугтах хүч