1. Хэвтээ олсны үзүүрт бэхлэгдсэн 0.2 кг жинтэй бөмбөгийг 1 метрийн радиустай тойрог хэлбэрээр эргэлдүүлж байгаа бөгөөд бөмбөгний хамгийн их хурд нь 10 эрг/мин байна. Төвөөс зугтах хурдатгалын хэмжээ ба таталтын хүчний хэмжээ хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Масс (м) = 0.2 кг
Радиус (r) = 1 м
Өнцгийн хурд (ω) = 10 эрг/мин = 10 эрг/60 с = 0.17 эрг/с = (0.17)(6.28 рад)/с = 1 рад/с
Хурд (v) = r ω = (1 м)(1 рад/с) = 1 м/с
Хүссэн: a s ба Σ F
Шийдэл:
(a) Төвөөс зугтах хурдатгалын хэмжээ
![]()
(b) Суналтын хүчний хэмжээ
Σ F = ma
Т = ма с
Т = (0.2 кг)(1 м/ с² )
Т = 0.2 кг м/ с2
Т = 0.2 Н
[ирп]
2. Утасны үзүүрт байгаа 1 кг жинтэй бөмбөг 1 м радиустай хэвтээ тойрог дотор жигд эргэлдэж байна. Утасны таталт 100 Н-ээс хэтэрвэл тасарна. Бөмбөгний хамгийн дээд хурд хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Масс (м) = 1 кг
Радиус (r) = 1 метр
Хүчдэлийн хүч (T) = төв рүү татах хүч ( Σ F) = 100 Н
Хүссэн: v хамгийн их
Шийдэл:

[ирп]
[wpdm_package id='499']
- Масс ба жин
- Ердийн хүч
- Ньютоны хөдөлгөөний хоёр дахь хууль
- Үрэлтийн хүч
- Үрэлтийн хүчгүйгээр хэвтээ гадаргуу дээр хөдөлгөөн
- Барзгар хэвтээ гадаргуу дээр үрэлтийн хүчээр ижил хурдатгалтай хоёр биеийн хөдөлгөөн
- Үрэлтийн хүчгүйгээр налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөн
- Үрэлтийн хүчний нөлөөгөөр барзгар налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөн
- Лифт дэх хөдөлгөөн
- Биеийн хөдөлгөөн нь олс болон дамараар холбогддог
- Хурдатгалын хэмжээ ижил хоёр биет
- Хавтгай муруйг бөөрөнхийлөх – дугуй хөдөлгөөний динамик
- Хажуугийн муруйг бөөрөнхийлөх нь – тойрог хөдөлгөөний динамик
- Хэвтээ тойрог дээр жигд хөдөлгөөн
- Нэг жигд тойрог хөдөлгөөн дэх төвөөс зугтах хүч