Таталцлын тэгшитгэл

Таталцлын хүчний тэгшитгэлийн талаарх 3 асуулт

1. Талууд нь 1 м урттай тэгш өнцөгт гурвалжны орой дээр тус бүр нь 1 кг масстай гурван бөөм байрладаг. Цэгэн бөөм бүрийн мэдэрдэг таталцлын хүч (G-ээр) хэд вэ?

шийдэлТаталцлын тэгшитгэл 1

Бөөмсийн аль нэгэнд мэдрэгдэх таталцлын хүчний хэмжээ.

F 12 = G (m 1 )(m 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

F 13 = G (m 1 )(m 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

1-р цэг дээрх таталцлын хүч:

Цааш нь

Цахилгаан талбайн тэгшитгэл

Цахилгаан талбайн тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. 10 см радиустай дамжуулагч бөмбөг нь 500 μC цахилгаан цэнэгтэй. А, В, С цэгүүд нь бөмбөгний төвөөс тус тус 12 см, 10 см, 8 см зайд бөмбөгний төвтэй нэгэн зэрэг оршдог. А, В, С цэгүүд дэх цахилгаан орны хүчлэгийг тооцоол!

Мэдэгдэж байна:Цахилгаан талбайн тэгшитгэл 1

Дамжуулагч бөмбөгний радиус (R) = 10 см = 0.1 м

Цахилгаан цэнэг (q) = 500 μC = 500 x 10 -6 C

r A = 12 см = 0,12 м

r B = 10 см = 0,1 м

r C = 8 см = 0,08 м

Кулон тогтмол (k) = 9 x 10 9

Хүссэн зүйл: А (E A ), B (E B ) болон C (E C ) цэгүүд дэх цахилгаан орны хүчлэг

Шийдэл:

Цааш нь

Пүршийн тогтмолын тэгшитгэл

Хаврын тогтмолын тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. Чөлөөт түдгэлзүүлэлттэй пүрш 10 см урттай. Чөлөөт үзүүрт 200 грамм жинг өлгөсөн тул пүршний урт 11 см байна. Хэрэв g = 10 м/с2 бол пүршний хүчний тогтмол хэд вэ?

Мэдэгдэж байгаа:

Пүршний анхны урт (y1 ) = 10 см = 0.10 м

Пүршний эцсийн урт (y2 ) = 11 см = 0.11 м

Пүршний уртын өөрчлөлт (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 метр

Ачааны масс (м) = 200 грамм = 0.2 кг

Ачааллын жин (w) = мг = (0,2)(10) = 2 Ньютон

Хүсэж буй: Пүршний тогтмол (k)

Шийдэл:

Цааш нь

Потенциал зөрүүний тэгшитгэл

Потенциалын зөрүүний тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. Цахилгаан цэнэг нь нэгэн төрлийн цахилгаан орон дотор 2√3 Н хүчээр 20 см зайд хөдөлдөг. Хэрэв хүчний чиглэл нь цахилгаан цэнэгийн шилжилттэй 30 ° өнцөгт байвал цахилгаан цэнэгийн анхны ба эцсийн байрлал дахь цахилгаан потенциал энергийн зөрүү хэд вэ?

Мэдэгдэж байгаа:

Хүч (F) = 2√3 Н

Зай(ууд) = 20 см = 0.2 м

Өнцөг (θ) = 30 o

Хүссэн зүйл: Цахилгаан потенциалын зөрүү

Шийдэл:

Цааш нь

Өнцгийн хурдны тэгшитгэл

Өнцгийн хурдны тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. Тойрог замаар хөдөлж буй объект 0.5 м радиустай. Бөөм нь 15 секундын дотор 60π радиус өнцгийг туулах чадвартай. Объектын өнцгийн хурдыг тодорхойл.

Мэдэгдэж байгаа:

Радиус (r) = 0.5 метр

Өнцөг (θ) = 60π рад

Хугацааны интервал (t) = 15 секунд

Хүссэн: Өнцгийн хурд (ω)

Шийдэл:

Цааш нь

Үр дүнгийн хүчний тэгшитгэл

Үр дүнгийн хүчний тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. 5 тонн жинтэй машин 50 секундын дотор амарч байгаа байрлалаасаа хөдөлж, 72 км/цаг хурдтай явна. Машинд үйлчлэх хүч нь...

Мэдэгдэж байгаа:

Масс (м) = 5 тонн = 5000 кг

Анхны хурд (vo) = 0

Эцсийн хурд (vt) = 72 км/цаг = 20 м/с

Хугацааны интервал (t) = 50 секунд

Хүссэн: Хүч (F)

Шийдэл:

Цааш нь

Импульсийн тэгшитгэл

Импульсийн тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. 250 кг жинтэй машин 72 км/цаг хурдтай хөдөлж байгаад 5 секундын дотор хурд нь 80 км/цаг болох тогтмол хүчээр хурдасч байна. 5 секундын импульсийг тодорхойл.

Мэдэгдэж байгаа:

Машины жин (м) = 250 кг

Анхны хурд (v o ) = 72 км/цаг = 20 м/с

Эцсийн хурд (v t ) = 80 км/цаг = 22 м/с

Хугацааны интервал (t) = 5 секунд

Хүссэн: Импульсийг тодорхойлох (I)

Шийдэл:

Цааш нь

Үрэлтийн хүчний тэгшитгэл

Үрэлтийн хүчний тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. 3 кг жинтэй А блокийг ширээн дээр тавиад, зурагт үзүүлсэн шиг дамараар дамжин B = 2 кг чулуутай холбогдсон олсоор уяв. Дамарны масс ба үрэлтийг тооцохгүй. Таталцлын улмаас үүссэн хурдатгал g = 10 м/с2 байна . Хэрэв дараах тохиолдолд системийн хурдатгал болон олсны таталтыг тодорхойлно уу:

а) гөлгөр ширээҮрэлтийн хүчний тэгшитгэл 1

б) кинетик үрэлтийн коэффициент 0.4 бүхий барзгар ширээ

Мэдэгдэж байгаа:

А блокийн масс (м A ) = 3 кг

B чулуулгийн масс (м B ) = 2 кг

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

А блокийн жин (w A ) = мг = (3)(10) = 30 Ньютон

Чулуулгийн жин B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Ньютон

Хүссэн зүйл: Системийн хурдатгал (a) ба олсны таталт (T)

Шийдэл:

Цааш нь

Хэвийн хүчний тэгшитгэл

Хэвийн хүчний тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт

1. Блок нь 5 кг масстай. Хэрэв g = 10 м/с2 бол дараахийг тодорхойлно уу:

а) блокийн жин

б) блокийг хавтгай хавтгай дээр байрлуулсан тохиолдолд хэвийн хүч

в) хэрэв блок нь хэвтээ чиглэлд 30 ° өнцөг үүсгэдэг налуу хавтгай дээр тогтвол хэвийн хүч

Мэдэгдэж байгаа:

Блокны масс (м) = 5 кг

Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2

Хүссэн: w, хавтгай дээр N, налуу дээр N

Шийдэл:

Цааш нь

Олсны таталтын тэгшитгэл

Олсны таталтын тэгшитгэлийн талаарх 3 асуулт

1. Доорх зурагт гөлгөр хэвтээ хавтгай дээр байрлах A, B, C гэсэн гурван блокыг харуулав. Хэрэв масс A = 1 кг, масс B = 2 кг, масс C = 2 кг ба F = 10 Н бол A ба B-ийн хоорондох олсны таталтын B ба C-ийн хоорондох олсны таталтад харьцуулсан харьцааг тодорхойлно уу.

Мэдэгдэж байгаа:Олсны таталтын тэгшитгэл 1

А-ийн масс (м А ) = 1 кг

Масс B (м B ) = 2 кг

C-ийн масс (м C ) = 2 кг

Суналтын хүч (F) = 10 Н

Хайж буй: T AB : T BC

Шийдэл:

Цааш нь