1. Snaga naočalne leće je -2 dioptrije. Udaljenost između oka i naočala je 2 cm.
(a) Naočale imaju konvergentnu ili divergentnu leću?
(b) Kolika je žarišna duljina leće?
(c) Kratkovidno oko ili dalekovidno oko? Ako je dalekovidno, koja će onda biti daleka točka?
Poznato:
Snaga leće (P) = -2 dioptrije
rješenje:
(a) Konvergentna ili divergentna leća
Predznak minus snage leće označava da je kontaktna leća divergentna leća.
(b) Žarišna duljina
P = 1/f
-2 = 1/f
f = 1/-2 = -0.5 m = -50 cm
Žarišna duljina divergentne leće je 50 cm.
(c) Kratkovidno oko ili dalekovidno oko?
-1 / di = 1/f – 1/ dO
-1/ di = -1/50 – 1/~ = -1/50 – 0
-1/ di = -1/50
d i = 50 cm
Udaljenost slike je 50 cm + 2 cm = 52 cm . 52 cm je dalja točka dalekovidnog oka. Za normalno oko dalja točka je beskonačnost.
[irp]
2. Jačina naočalne leće je 4 dioptrije. Udaljenost između oka i naočala je 2 cm.
(a) Naočale imaju konvergentnu ili divergentnu leću?
(b) Kolika je žarišna duljina leće?
(c) Kratkovidno oko ili dalekovidno oko? Ako je kratkovidno, koja će onda biti točka za detekciju blizine?
Poznato:
snaga leće (P) = 4 dioptrije
rješenje:
(a) Konvergentna ili divergentna leća
Znak plus dioptrije leće označava da je kontaktna leća konvergentna leća.
(b) Žarišna duljina
P = 1/f
4 = 1/f
f = 1/4 = 0.25 m = 25 cm
Žarišna duljina konvergentne leće je 25 cm.
(c) Kratkovidno oko ili dalekovidno oko?
-1 / di = 1/f – 1/ dO
-1/ di = 1/25 – 1/23 = 23/575 – 25/575 = -2/575
– d i = 575/-2 = -287.5 cm = -2.875 m metara
d i = 287.5 cm = 2.875 metara s
Udaljenost slike je 287.5 cm + 2 cm = 289.5 cm . 289.5 cm je točka vidljivosti na blizinu za oko. Za normalno oko, točka vidljivosti je 25 cm.
3. Oko ima blizinu od 16 cm i udaljenost od 80 cm. Ako koristi naočale, može jasno vidjeti udaljene predmete. Koristeći naočale, udaljenost najbližeg predmeta koji se može jasno vidjeti je….
A. 13 1/3 cm
B. 20 cm
Oko 36 cm
D. 48 1/3 cm
Poznato:
Daleka točka osobe je 80 cm, stoga se zaključuje da osoba pati od kratkovidnosti. Kratkovidnost uzrokovana očnom lećom je zakrivljenija nego što bi trebala biti u normalnom oku, pa je žarišna duljina očne leće smanjena. Zbog toga se snop svjetlosti iz beskonačnosti (daleke točke) ne fokusira na mrežnicu, već se fokusira ispred mrežnice.
Traži se: Udaljenost najbliže stvari koja se može jasno vidjeti pomoću naočala
rješenje:
Daleka točka osobe je 80 cm. Leća naočala trebala bi stvarati sliku na udaljenosti od 80 cm ispred sebe. Slika je ispred očiju i leće naočala tako da je slika virtualna i uspravna. Dakle, udaljenost slike (d') = -80 cm. Ako osoba nosi naočale, može jasno vidjeti vrlo udaljene predmete. Dakle, udaljenost predmeta (d) = daleka točka normalnog oka = beskonačno = ~.
Žarišna duljina očne leće:
1/f = 1/d + 1/d'
1/f = 1/~ + (- 1/80)
1/f = 0 – 1/80
1/f = – 1/80
f = – 80 / 1
f = – 80 cm
Žarišna duljina s predznakom negativni znači da je leća korištenih naočala konkavna ili divergentna leća.
Ako osoba koristi iste naočalne leće, koliko je blizu najbliža stvar koju se može jasno vidjeti? Žarišna duljina leće (f) = -80 cm. Leća bi trebala stvoriti sliku na udaljenosti od 16 cm ispred oka i leće, tako da je slika virtualna i predznakom negativna. Dakle, udaljenost slike (d') = -16 cm.
1 / d = 1 / f – 1 / d' = -1/80 – (-1/16) = -1/80 + 1/16 = -1/80 + 5/80 = 4/80
d = 80/4 = 20 cm.
Najbliži objekt koji se jasno vidi je udaljen 20 cm.
Točan odgovor je B.
4. Na temelju slike može se zaključiti da…


rješenje:
![]() |
![]() |
|
Dalekovidno oko |
Dalekovidno oko + konvergentna leća |
Konvergentna leća = konveksna leća = pozitivna leća
Točan odgovor je B.
5. Osoba koja pati od hipermetropije može vidjeti na blizinu od 2 m. Da bi vidjela osobu s normalnim očima, ta osoba mora koristiti naočale…
A. -1.5 dioptrija
B. -2.5 dioptrija
C. +3.5 dioptrija
D. +4.5 dioptrija
Poznato:
Bliska točka za osobe koje pate od hipermetropije (dalekovidnosti) = 2 metra
Bliska točka normalnog oka = 25 cm = 0.25 metara
Traži se: Moć naočala s lećama
rješenje:
Leća bi trebala stvoriti sliku na udaljenosti od 2 metra ispred oka tako da slika bude virtualna i predznakom negativna. Dakle, udaljenost slike (d') = – 2 metra.
Da bi se vidjelo kao osoba s normalnim okom, udaljenost predmeta (d) = bliža točka normalnog oka = 25 cm = 0.25 metara.
Žarišna duljina leće naočala:
1/f = 1/d + 1/d'
1/f = 1/0.25 + (-1/2) = 1/0.25 – 1/2 = 8/2 – 1/2 = 7/2
f = 2/7
Žarišna duljina s predznakom pozitivno znači da je korištena staklena leća pozitivna leća, konveksna leća ili konvergentna leća.
Snaga leće:
P = 1 / f = 1: 2/7 = 1 x 7/2 = 7/2 = +3.5 dioptrija
Točan odgovor je C.
[wpdm_package id='870']
- Problemi s konkavnim zrcalima i njihova rješenja
- Problemi s konveksnim zrcalima i njihova rješenja
- Problemi s divergentnim lećama i rješenja
- Problemi s konvergentnim lećama i rješenja
- Problemi s ljudskim okom i rješenja za optičke instrumente
- Problemi i rješenja za kontaktne leće s optičkim instrumentima
- Naočale za optičke instrumente
- Problemi i rješenja povećala za optičke instrumente
- Optički instrumentalni mikroskop – problemi i rješenja
- Problemi i rješenja optičkih teleskopa

