Määritä ammuksen liikkeen aikaväli

Ratkaistuja ongelmia ammuksen liikkeessä – määritä aikaväli

1. Potkaistu jalkapallo irtoaa maasta vaakatasoon nähden kulmassa θ = 30 astetta alkunopeudella 10 m/s. Laske aika, joka kuluu maksimikorkeuden saavuttamiseen! Painovoiman kiihtyvyys on 10 m/ s².

Tunnettu:

Kulma (θ) = 3 0 o

Alkunopeus (v0 ) = 10 m/s

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: Aikaväli maksimikorkeuden saavuttamiseksi

ratkaisu:

Ammuksen liikeongelmien ratkaiseminen – aikavälin 1 määrittäminenAlkunopeuden pystysuora komponentti:

v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s

Aikaväli maksimikorkeuden saavuttamiseen määräytyy pystysuuntaisen liikeyhtälön avulla. Valitse ylöspäin suuntautuva suunta positiiviseksi ja alaspäin suuntautuva suunta negatiiviseksi.

Tunnettu:

Alkunopeus (v0 ) = 5 m/s (positiivinen ylöspäin)

Painovoiman kiihtyvyys (g) = – 10 m/s² ( negatiivinen alaspäin)

Loppunopeus maksimikorkeudella (vt ) = 0

Haluttu: aikaväli (t)

ratkaisu:

vt = v0 + gt

0 = 5 + (-10)t

0 = 5–10 tonnia

5 = 10 tonnia

t = 5/10 = 0.5 sekuntia

Katso myös  Youngin kaksoisrakokoe - ongelmia ja ratkaisuja

2. Kappale lentää ylöspäin 30 asteen kulmassa vaakatasoon nähden alkunopeudella 30 m/s. Laske lentoaika! Painovoiman kiihtyvyys on 10 m/ s².

Tunnettu:

Kulma (θ) = 3 0 o

Alkunopeus (v0 ) = 8 m/s

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: Aikaväli ennen kuin ruumis osuu maahan

ratkaisu:

Ammuksen liikeongelmien ratkaiseminen – aikavälin 2 määrittäminenAlkunopeuden pystysuora komponentti:

v oy = v o sin θ = (8 m/s) (sin 30 o ) = (8 m/s) (0.5) = 4 m/s

Laskemme ensin maksimikorkeuden saavuttamiseen kuluvan ajan käyttämällä pystysuuntaisen liikkeen yhtälöä.

Valitse positiiviseksi suunnaksi ylöspäin ja negatiiviseksi suunnaksi alaspäin.

Tunnettu:

Alkunopeus (v0 ) = 4 m/s (positiivinen ylöspäin)

Painovoiman kiihtyvyys (g) = – 10 m/s² ( negatiivinen alaspäin)

Loppunopeus maksimikorkeudella (vt ) = 0

Etsitään: Aikaväli (t)

ratkaisu:

vt = v0 + gt

0 = 4 + (-10)t

0 = 4–10 tonnia

4 = 10 tonnia

t = 4/10 = 0,4 sekuntia

Aikaväli maksimikorkeuden saavuttamiseen on 0.4 sekuntia.

Aika ilmassa on 2 x 0.4 s = 0.8 s.

Katso myös  Normaali voima – ongelmat ja ratkaisut

3. Kappale heitetään ylöspäin 30 asteen kulmassa vaakatasoon nähden 10 metriä korkeasta rakennuksesta. Sen alkunopeus on 40 m/s. Kuinka kauan kappaleelta kestää saavuttaa maa? Painovoiman kiihtyvyys on 10 m/ s².

Tunnettu:

Kulma (θ) = 3 0 o

Alkuperäinen korkeus (h o ) = 10 metriä

Alkunopeus (v0 ) = 40 m/s

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: Aika ilmassa (t)

ratkaisu:

Alkunopeuden pystysuora komponentti:

v oy = v o sin θ = (40 m/s) (sin 30 o ) = (40 m/s) (0.5) = 20 m/s

Laskemme ensin maksimikorkeuden saavuttamiseen kuluvan ajan käyttämällä pystysuuntaisen liikkeen yhtälöä.

Valitse positiiviseksi suunnaksi ylöspäin ja negatiiviseksi suunnaksi alaspäin.

Tunnettu:

Alkunopeus (v0 ) = 20 m/s (positiivinen ylöspäin)

Painovoiman kiihtyvyys (g) = – 10 m/s² ( negatiivinen alaspäin)

Loppunopeus huippuhetkellä (vt ) = 0

Etsitään: Aikaväli (t)

ratkaisu:

vt = v0 + gt

0 = 20 + (-10)t

0 = 20–10 tonnia

20 = 10 tonnia

t = 20/10 = 2 sekuntia

Aika ilmassa = 2 x 2 sekuntia = 4 sekuntia.

Esine on 10 metriä maanpinnan yläpuolella. Neljä sekuntia on aika, joka kuluu lähtöaseman kanssa samansuuntaiseen paikkaan pääsemiseen. Pallo liikkuu edelleen alaspäin.

Maahan saapumiseen kuluva aika lasketaan vapaan pudotuksen yhtälöllä.

Tunnettu:

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Korkeus (k) = 10 metriä

Etsitään: Aikaväli (t)

ratkaisu:

h = 1/2 gt ​​​​2

10 = 1/2 (10) t²

10 = 5 t2

t2 = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 sekuntia

Aikaväli = 1.4 sekuntia.

Kokonaisaikaväli = 4 sekuntia + 1.4 sekuntia = 5.4 sekuntia.

Katso myös  Muuntajat ja sähköenergia – ongelmat ja ratkaisut

4. Pieni pallo heitetään vaakasuoraan alkunopeudella v0 = 15 m/s 5 metriä korkeasta rakennuksesta. Laske aika ilmassa ! Painovoiman kiihtyvyys on 10 m/ s2

Tunnettu:

Korkeus (k) = 5 metriä

Alkunopeus (v0 ) = 15 m/s

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: Aika ilmassa (t)

ratkaisu:

Ammuksen liikeongelmien ratkaiseminen – aikavälin 3 määrittäminenIlmassa vietetty aika lasketaan vapaasti putoavan liikkeen yhtälöllä.

Tunnettu:

Korkeus (k) = 5 metriä

Painovoiman kiihtyvyys (g) = 10 m/ s²

Etsitään: Aikaväli (t)

ratkaisu:

h = 1/2 gt ​​​​2

5 = 1/2 (10) t²

5 = 5 t2

t2 = 5/5 = 1

t = √1 = 1 sekunti

Katso myös  Määritä kahden vektorin resultantti käyttämällä vektorin komponentteja

[wpdm_paketin tunnus='531']

[wpdm_paketin tunnus='536']

  1. Jaa alkunopeus vaakasuoraan ja pystysuoraan komponenttiin
  2. Määritä vaakasuora siirtymä
  3. Määritä suurin sallittu korkeus
  4. Määritä aikaväli
  5. Määritä esineiden sijainti
  6. Määritä loppunopeus

Jätä kommentti